Gdy rekomendują konsumenci, organizacje, eksperci i... celebryci - nowe zasady FTC

W marcu pisałem, że W USA zakończyły się konsultacje FTC w sprawie WOMM. Trochę to trwało, ale The Federal Trade Commission wreszcie przygotowała zasady prowadzenia m.in. "internetowego" marketingu (chociaż zasady dotyczą całej, nie tylko internetowej, branży marketingowej). Po prostu przyjęto i ogłoszono ostateczną wersję dokumentu "Guides Concerning the Use of Endorsements and Testimonials in Advertising".

Dostępne jest omówienie nowych zasad (PDF, 81 stron), które nie były aktualizowane od 1980 roku. Zaczną one obowiązywać od 1 grudnia 2009 roku. Opracowanie jest bardzo ciekawe, ponieważ pozwala prześledzić również przeprowadzone konsultacje społeczne. Warto przeczytać, by sobie wyrobić zdanie.

Generalnie - uwzględniono nie tylko problem rekomendacji konsumenckiej (co dotyczy "blogerów" oraz szeroko pojętego "marketingu szeptanego"), ale też kwestie promowania produktów i usług przez ekspertów, organizacje oraz... "celebrytów". Niby oczywiste, że spółka powołująca się na badania w reklamie, powinna poinformować o tym, czy przez przypadek jest jakiś związek między badaniami i reklamodwacą (np. czy reklamodawca zlecił opracowanie badań). Wydaje się, że to normalne, że firma badawcza powinna informować o tym, że jakiś raport opracowała na konkretne zlecenie. Może to normalne, ale może nie dla każdego, więc i to się znalazło w nowych zasadach rekomendacji.

Dla mniej dociekliwych jest też ogłoszenie na stronach FTC: FTC Publishes Final Guides Governing Endorsements, Testimonials.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>