Rozprawa w sprawie GBY.pl odroczona do 20 grudnia

Dziś Sąd Okręgowy w Słupsku rozpoznawał sprawę Leszka Szymczaka, redaktora serwisu internetowego Gazeta Bytowska (por. m.in. W sprawie GBY.pl apelacje przekazane do Sądu Okręgowego oraz Sporu o Gazetę Bytowską ciąg dalszy - oskarżony i prokuratura złożyli apelacje). Ze względu na stopień skomplikowania sprawy Sąd zdecydował się odłożyć rozprawę do 20 grudnia (trzeba jednak zauważyć, że na dziś sąd zaplanował tylko 15 minut na rozpatrzenie sprawy). Tak więc wszystkich, którzy czekali na wieści w tej sprawie zachęcam do odwiedzenia niebawem działu prasa.

Przypomnijmy, że chodzi o o rejestrację serwisu internetowego oraz odpowiedzialności za komentarze użytkowników internetu publikowane pod notatkami w takich serwisach. Wcześniej Sąd Rejonowy uznał, że ten pierwszy stawiany przez prokuraturę zarzut, czyli wydawanie dziennika lub czasopisma bez rejestracji w kontekście prowadzenia serwisu internetowego, jest zasadny, jednak ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu umorzył postępowanie. Odnośnie drugiego zarzutu prokuratury, czyli odpowiedzialności za dopuszczenie do opublikowania materiału prasowego zawierającego znamiona przestępstwa (w tym przypadku chodziło o komentarze użytkowników, pojawiające się pod tekstami odredakcyjnymi) Sąd Rejonowy uznał, że wpisy na forum są materiałem prasowym, a zatem powinny być kontrolowane przez redakcję i w razie niestosownych treści usuwane. Jednak również ten zarzut został oddalony (por. Umorzenie to nie uniewinnienie - wyrok w sprawie redaktora serwisu gby.pl oraz Słupska rozprawa w sprawie komentarzy internautów i braku rejestracji portalu i Druga rozprawa w sprawie rejestracji portalu i komentarzy użytkowników).

W powyżej podlinkowanych notatkach znajdują się również tezy apelacji prokuratury (jest też treść apelacji oskarżonego). Dziś na rozprawie Prokurator podtrzymał, że działania redaktora GBY.pl cechują się wysoką szkodliwością społeczną.

Sygnatura akt sprawy przed Sądem Okręgowym w Słupsku: VI Ka 409/07.

Warto napisać, że sprawa objęta jest Programem Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Na rozprawie był obecny obserwator Fundacji. W sprawie na zasadzie pro bono występuje adw. Piotr Fedusio. W sprawę zaangażowane jest też Centrum Monitoringu Wolności Prasy oraz stowarzyszenie Internet Society Poland.

A to wszystko warto oceniać w kontekście niedawnego zamieszania związanego z postanowieniem Sądu Najwyższego i medialną burzą na temat konieczności rejestracji serwisów internetowych (jako ewentualnych dzienników lub czasopism), o czym pisałem m.in. w następujących notatkach:

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>