BBC Trust do Zarządu: wróćcie, jak iPlayer będzie neutralny

W Wiśle mówiłem o dostępności zasobów elektronicznych. Podczas wywodu nawiązałem do naszej rodzimej telewizji publicznej, która - w ramach realizacji misji - uruchomiła jakiś czas temu interaktywną telewizję i o tym, że wypada postulować, by była ona dostępna dla wszystkich użytkowników komputerów. Wiem, że trudno to uzyskać. Kontynuując ten wątek rozważań odnotuję sytuację w Wielkiej Brytanii, gdzie tamtejszy organ nadzorczy uznał, że BBC powinna przygotować tak narzędzie iPlayer, by było ono dostępne dla użytkowników wszystkich komputerów, niezależnie od systemu operacyjnego, którym ten komputer jest sterowany.

O iPlayerze pisałem wcześniej w tekście Wielkiej Brytanii tradycja grodzenia, a więc o BBC i IPlayerze. Dziś odwołam czytelników do tekstu opublikowanego w serwisie BBC: BBC 'must offer iPlayer for all'. Stanowisko w sprawie dostępności wydało ciało pod nazwą the BBC Trust i chodzi o to, że zaakceptowano narzędzie pod warunkiem neutralności platformy (platform neutrality), co obejmuje również system pobierania plików. Dlatego trwają prace nad umożliwieniem korzystania z tego narzędzia również użytkownikom systemów operacyjnych innych, niż Windows. Petycję w sprawie neutralności technologicznej elektronicznej platformy BBC podpisało w Wielkiej Brytanii ponad 16 tys osób.

Wedle informacji pochodzących od Sergiusza Pawłowicza, który tę informacje przekazał na liście dyskusyjnej Internet Society Poland - iPlayer już jest testowany w wersji na inne platformy ("...to już działa, na razie tylko dla testerów..."). Ponoć wybrano flasha. Zastanawiam się, czy flash jest neutralny? Powraca pytanie o (otwarte) standardy przekazów wideo.

Neutralność technologiczna nie jest postulatem adresowanym wyłącznie do sektora IT. W erze konwergencji mediów (publicznych), a więc stopniowego przenikania się technologii komunikacyjnych, neutralność technologiczna dotyczy również przekazów wideo. W ten sposób problematyka dostępności zasobów dla osób niepełnosprawnych czy starszych (por. dział accessibility niniejszego serwisu) łączy się z problematyką interoperacyjności i minimalnych wymagań w branży IT (o tym w dziale informatyzacja oraz e-governement). Wiąże się też z neutralnością sieci (net neutrality) - a więc z kwestiami współdziałania elementów infrastruktury telekomunikacyjnej, rozwijanej przez wielu graczy na rynku. Powiązań jest więcej: konkurencja, zamówienia publiczne, dostęp do informacji publicznej, własność intelektualna, etc...

Sięgnij również do wcześniejszych tekstów:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Wrócę, jak poprawi tytuł

Wrócę, jak poprawi tytuł tekstu.

Słuszna uwaga

To przez pośpiech. Od 9:00 powinienem siedzieć w Sejmie na konferencji GIODO, co oczywiście nie jest usprawiedliwieniem :) Dziękuję za tę uwagę.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

iTVP to nie TVP, przynajmniej oficjalnie

Niestety stanowisko ludzi pracujących przy platformie iTVP jest takie, że abonament płacimy tylko i wyłącznie na TV tradycyjną, a iTVP jest finansowana z pozostałych środków. Z jednej strony to źle, bo nie pozwala nam na stawianie wymagań. Z drugiej powstrzymuje różne dziwne pomysły KRRiTV na opodatkowanie internautów.

Pomysły sobie, ustawa sobie..

Na drodze obecnej ustawy opodatkowanie internautów jest prawie nierealne (chyba, że ktoś miałby telewizor internetowy a nie komputer), co więcej nawet opodatkowanie (tak ab. RTV to podatek, choć ustawa go tak nie nazywa, jest też liberalniej egzekwowany) telewizora nie zawsze jest pewne (polecam samą ustawę, na stronie TVP są błędy interpretacyjne).

W wieczór wyborczy

W wieczór wyborczy zostałem mile zaskoczony. Przyzwyczajony już do tego iż itvp oraz większość innych transmisji online wymaga IE, niejako z nudów wszedłem na stronę itvp i spróbowałem uruchomić transmisję na Firefoxie. Ku mojemu zaskoczeniu wszystko zadziałało prawidłowo. Jestem mile zaskoczony. Ciekawi mnie tylko czy użytkownicy przeglądarek działających pod kontrolą innych systemów operacyjnych również mogą cieszyć się z dostępu do materiałów itvp?

Inne systemy, hmm

Trudno powiedzieć, materiały są zawsze w WMV (za wyjątkiem tych opublikowanych na youtube), ale część jest szyfrowana i wymaga MS Windows Media Playera (tm), a część można obejrzeć przy pomocy mplayera (lub innego odtwarzacza z odpowiednimi kodekami). O ile na początku dominowały transmisje bez szyfrowania (programy produkowane w 100% przez TVP), to teraz zostały chyba tylko programy informacyjno-dziennikarskie. Odtwarzanie programów rozrywkowych/sportu zatrzymuje się przed blokiem reklamowym.

Inny system... raczej kłopoty

Teraz niestety dużo materiałów jest szyfrowanych (DRM), więc odpada korzystanie na innym systemie. I pewnie nie ma co liczyć, że to się zmieni - TVP to nie BBC niestety. Po prostu TVP wymusza korzystanie z programu Windows Media Player.

Wprawdzie taka polityka TVP w świetle rozstrzygnięcia Komisji Europejskiej (podtrzymane stanowisko w tym zakresie przez Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich) o zakazie dołączania do systemu WMP budzi jeszcze większe wątpliwości. Wcześniej uzasadnieniem mogło być, że każdy użytkownik systemu Microsoft ma już zainstalowany program WMP (często podnoszony argument, choć dla mnie chybiony). Teraz chęć korzystanie z iTVP, będzie dodatkowo wymagała wybrania i zainstalowania odtwarza WMP, pomijając innych producentów.

Chciałbym zwrócić jeszcze uwagę na nadawanie drogą internetową przez Polskie Radio (PR 1, PR 2, PR 3). Oczywiście formatem jest WMA. Z doświadczenia wiem, że na Linuksie z tym formatem są kłopoty (w końcu format dedykowany dla WMP). Poza tym w/w stacje radiowe nadawane są z dwóch serwerów: polskieradio.pl oraz itvp.pl oczywiście w tym samym formacie. Można sobie zadać pytanie czy to jest problem nadawania w innym, bardziej uniwersalnym formacie, nawet obok WMA. Ja polecałbym otwarty format Ogg/Vorbis, z którym większość odtwarzaczy nie ma problemów (Windows, Linuks). Nawet komercyjne duże stacje radiowe oferują dwa standardy nadawania.
Myślę, że w przypadku nadawania radia przez internet w innym formacie nie ma przeszkód technicznych, ani dużych kosztów tylko po prostu brak dobrej woli.

Wiesci z BBC

Moge potwierdzic, ze nowa technologia flashowa bedzie bez DRM. To pewien postep, ale rzeczywiscie nie mam pewnosci, ze to wybor neutralny technologicznie.

Flash i neutralność

To trudne pytanie... z jednej strony, tej gorszej nie, bo to normalnej pracy w zasadzie niezbędny jest flash (czy to wtyczka czy coś samodzielnego) od Adobe, a on na wiele platform nie jest dostępny - co nie znaczy, że nie daje się go uruchomić. Ale nawet w tym wydaniu jest lepiej niż z wmv.

Druga strona medalu - ta bardziej obiecująca to otwarte implementacje flash, niestety pod wieloma względami w powijakach i raczej jeszcze długo nie będą równie funkcjonalne co oryginał (a prawdopodobnie zawsze będą o kilka wersji specyfikacji "za"). Trzeba jednak zauważyć, iż w przeciwieństwie do wmv i innych technologii ze stajni MS implementacje flasha nie spotykają się ze sprzeciwem.

Flash - kwestia standardu

Wczoraj z ciekawości zainstalowałem sobie od zera nowe Ubuntu (7.10), które - po wejściu Firefoksem na flashową stronę - oferuje dwie wtyczki: domyślnie Adobe Flash Playera, a alternatywnie Gnasha (0.8.1). Postanowiłem spróbować szczęścia z tym drugim i - po niemal automatycznym dossaniu odpowiednich kodeków - udało mi się odtworzyć na wyrywki kilka klipów z YouTube. Nie dało się wprawdzie powiększyć na cały ekran i źle się wyświetlał suwak głośności, ale dało się normalnie oglądać.

Wnioskuję z tego, że Gnash to już nie są powijaki, choć musi zostać dopracowany. Ale problem polega na tym, czy format Flash jest otwarty (a chyba nie jest, tylko się go rozgryza) oraz jakie ewentualnie kodeki trzeba dossać. Jeśli np. dźwięk do tego odtwarzacza flashowego będzie nadawany w MP3, to znów trudno powiedzieć w czym to jest lepsze niż WMV.

Tu znów wkraczają rozwiązania otwarte

Oczywiście, że najlepszym rozwiązaniem byłyby strumienie wideo w OGG Theora lub innym otwartym formacie + dodatkowo odtwarzacz we Flashu dla leniwych. Ale niestety strumienie wideo są przez większość webdeveloperów uważane za wnętrzności systemu przesyłania mediów, o których użytkownik nie powinien nic wiedzieć. Pozostaje tylko analiza odtwarzacza we flashu i napisanie kolejnego downloadera pod Miro. Później ktoś dopisze tvRSS i będzie można powiedzieć, że BBC jest dostępna dla wszystkich, tyle że dzięki inicjatywie oddolnej.

TVN.pl nie tylko przez Windows Media Player

Pod adresem http://hack.pl/aktualnosci/klucz_drm_tvn24_zlamany_800 można znaleźć artykuł o programie FreeMe2, który pozwala uzyskać klucz do strumieni danych zabezpieczonych Windows Media DRM. Programu jeszcze nie testowałem, ale z iTVP też powinno działać.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>