Dostępność a technologia informacyjna i komunikacyjna

VaGla na Jesiennych Spotkaniach PTI 2007Udało się. Opublikowałem w YouTube fragmenty swojego wystąpienia, którego tytuł brzmiał: "Dostępność a technologia informacyjna i komunikacyjna". Wystąpienie miało miejsce 18 października 2007, w czasie XXIII Jesiennych Spotkań PTI w Wiśle. Komentarze i materiały na ten temat gromadzę w działach dostępność (szerszy zakres) oraz accessibility. Przy okazji we własnym zakresie przechodzę kolejne etapy edukacji medialnej...

Klip wgrywałem do YouTube 4 razy. Dopiero przy okazji tej publikacji zorientowałem się, że YouTube nie chce "przyjmować" dłuższych materiałów niż około 10 minut. Wystąpienie trwało około 50 minut i w pierwszym podejściu przygotowałem 24 minutowy skrót. Okazał się zbyt długi ("Rejected (length of video is too long)"). Nie znalazłem informacji na temat dopuszczalnej długości, więc systematycznie skracałem i próbowałem wgrywać. Ostatecznie został przyjęty materiał dziesięciominutowy. Również dopiero przy okazji tego klipu nauczyłem się "ciąć" video... Chociaż nie jest to jeszcze umiejętność mistrzowska.

Zdaję sobie sprawę z tego, że niektóre elementy prowadzonego przeze mnie serwisu nie spełniają wszystkich wymogów dostępności (np. graficzna CAPCHA), ale pracuję nad tym. Tymczasem może kogoś zainteresuje szybki przegląd zagadnień związanych z prawnymi aspektami e-accessibility, przy czym warto tu teraz odnotować, że w okaleczonym znacznie nagraniu nie znalazł się żaden z elementów drugiej części, w trakcie której pokazywałem problemy dostępności na konkretnych przykładach wziętych z praktyki funkcjonowania polskiej administracji publicznej. Takie "cięcie" video przed publikacją to ciekawe doświadczenie. Każdy powinien spróbować w ramach domowych warsztatów edukacji medialnej.


Udało się użyć aparatu fotograficznego do nagrania tego, nieco przydługiego, materiału. Być może niebawem zostanie również opublikowane archiwum transmisji internetowej, która odbywała się w trakcie tego dnia Jesiennych Spotkań... A tak na marginesie - zagnieżdżone w serwisie klipy z YouTube też nie są do końca dostępne i to nawet dla osób widzących. Wszędzie tam, gdzie prezentuje się taki, niedostępny materiał, powinien być też jego odpowiednik w formie dostępnej. Spora część poruszanych w czasie opublikowanych fragmentów nagrania kwestii w nieco innych formach zebrana jest - co zasygnalizowałem również wyżej - w dziale accessibility.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

ograniczenie youtube

Przecież na stronie ładowania filmu po prawej stronie jest tekst:

"Your video is limited to 10 minutes and 100 MB."

Istotnie

VaGla's picture

Człowiek uczy się przez całe życie. Ten napis tam jest. Być może nauczyłem się już intuicyjnie nie dostrzegać pewnych elementów na internetowych witrynach. Ale czujność w takich razach kazała mi napisać wyżej zgodnie z prawdą, że "nie znalazłem", a nie, że "nie ma takiej informacji".
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

5 części

Ale nie umieściłeś pięciu części po 10 minut. :( Sprytni użytkownicy tak właśnie publikują dłuższe audycje, numerując to to. YouTube automatycznie wyszukuje podobne klipy i playlistę masz pod ręką po obejrzeniu VaGla 1, VaGla 2, itd....

Być może tak zrobie z reportażem

VaGla's picture

Biegałem po konferencji i kręciłem różne sytuacje, wypowiedzi, zdarzenia i jest sporo materiału z tego biegania. Pewnie będę chciał zastosować powyżej przedstawioną technikę do opublikowania takiego reportażu. Ale jednak dziś muszę się przespać, bo noc zawaliłem nad tym edytowaniem wideo. To też jest pouczające. Przynajmniej bardziej będę wiedział o czym mówię, gdy mówię o "nowych mediach".
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

a wystarczyło użyć google video....

na google video nie ma ograniczeń i jest specjalny program w jawie do wgrywania. powyżej 100MiB jest obowiązkowy, poniżej można wgrać przez WWW, ale i tak lepiej programem.

Jakbyś potrzebował pomocy z tym, pisz. warto umieścić całość... A nie samą Ty Trąbo żyje człowiek.

dziwnie mam awersję do aplikacji dedykowanych

VaGla's picture

Google Video jest przygotowane nieco inaczej niż YouTube. W Google Video od razu przygotowywano się do DRM'ów i wszelkiego rodzaju restrykcji związanych z prawami własności intelektualnej. Zdaje się, że tam proces publikacji materiału trwa nieco dłużej niż w YouTube. Ale i po zakupie YouTube Google ma dwa serwisy pozwalające na wymianę materiałów video, a więc jeden - być może - musi zniknąć. A przy okazji odnotuję notatkę z połowy sierpnia (Koniec płatnych filmów na Google Video):

W rozsyłanych mailach do użytkowników można przeczytać, że w dniu 15 sierpnia wszystkie pliki wideo zakupione lub wypożyczone przez Google Video będą niemożliwe do odczytania. To jedna z istotnych wad zabezpieczeń DRM, które stosowane są nie tylko do ochrony praw autorskich, ale i często do ograniczenia praw konsumenckich.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

A może inna alternatywa

Polecam odejść od "przereklamowanego" YouTube na rzecz http://stage6.divx.com/

od razu zniknie ograniczenie 10min i 100 MB

alternatywa niedostępna dla mnie

VaGla's picture

"Click below to install the DivX Web Player" - taki komunikat otrzymałem, a skoro chcą, bym doinstalowywał wtyczki, to znaczy, że alternatyw nie jest dla mnie dostępna.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>