Medal im. prof. Janusza Groszkowskiego z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego

Medal im. prof. Janusza GroszkowskiegoDziś w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się XVI już Konferencja Okrągłego Stołu - Polska w drodze do społeczeństwa informacyjnego. Tytuł tegorocznej konferencji brzmiał „Telekomunikacja i technologie informacyjno-komunikacyjne: źródła innowacyjności”. Konferencje z tego cyklu odbywają się w ramach corocznych obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego, a dzień ten ustanowiono na pamiątkę utworzenia w dniu 17 maja 1865 r. obecnego Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), wyspecjalizowanej organizacji Narodów Zjednoczonych. W tym roku obchodzimy jubileusz - 150 lecie ITU. W Polsce honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: prezydent RP Bronisław Komorowski oraz marszałek Sejmu RP Radosław Sikorski. A mnie jest szczególnie miło, ponieważ Stowarzyszenie Elektryków Polskich, organizator konferencji, postanowiło uhonorować mnie medalem im. profesora Janusza Groszkowskiego.

Istotnie. W Konferencjach z okazji Światowego Dnia Telekomunikacji brałem udział od początku. Zatem jestem z tą konferencją już od 15 lat. Zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 27 marca 2006 r. ustanowiono - w miejsce Światowego Dnia Telekomunikacji - Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego. Obchody to nie tylko konferencja w Sejmie. Na stronach Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz na stronach Stowarzyszenia Elektryków Polskich, które to organizacje wspólnie organizują obchody, można znaleźć pełną ich agendę. Obchody mają charakter uroczysty. Patronat Honorowy nad całością obchodów objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Patronatu udzielili również Sekretarz Generalny International Telecommunication Union Houlin Zhao, a także Polski Komitet ds. UNESCO.

Miło mi w związku z zaszczytem, który mnie dziś spotkał. Wyróżniono mnie medalem im. Janusza Groszkowskiego (1898-1984). Patron medalu był naukowcem, wykładowcą akademickim, żołnierzem i politykiem. Zajmował się elektroniką i radiotechniką. W czasie II wojny światowej, za zgodą Delegatury Rządu na Kraj i jako czynny profesor, współpracował z ZWZ-AK. 1944 brał udział w konspiracyjnych badaniach rakiety V-2 (V-pociski), za co 1974 otrzymał Order Virtuti Militari. Był prezesem Polskiej Akademii Nauk, bezpartyjnym posłem na Sejm, zastępcą przewodniczącego Rady Państwa. Zarząd Główny SEP wyróżnił mnie medalem im. prof. Groszkowskiego za "wieloletnie działania w obszarze prawnych aspektów społeczeństwa informacyjnego".

Medal im. prof. Janusza Groszkowskiego
Medal im. prof. Janusza Groszkowskiego wraz z dyplomem.

W czasie dzisiejszej konferencji wyróżnienia SEP odebrali również:

Nagranie przebiegu konferencji dostępne jest na stronach Sejmu RP.

Przeczytaj również:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Drażni mnie moda w stacjach

Drażni mnie moda w stacjach TV na zamazywanie tablic rejestracyjnych wszelkich pojazdów, pojawiających się w materiałach filmowych serwisów informacyjnych. O ile można to jeszcze zrozumieć w przypadku samochodów osób prywatnych (choć nie wiem jak się identyfikuje właściciela - jest w internecie jakaś baza danych, która wyświetla właściciela po podaniu numeru rejestracyjnego?), o tyle już kompletnym absurdem jest dla mnie zamazywanie tablic np. ambulansów i radiowozów. Przecież to własność publiczna, więc niby jakie dobra osobiste i dane osobowe miałyby tu być naruszone?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>