Wielki Tydzień Społeczeństwa Informacyjnego (i Telekomunikacji)

ITU Światowy Dzień Społeczeństwa InformacyjnegoChociaż jest swoisty "kłopot" wynikający z tego, że kilka różnych organizacji w tym roku zaangażowało się w organizacje obchodów i imprezy trwają w tym tygodniu praktycznie codziennie, to jednak dziś, tj. 17 maja, wypada Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego (o przygotowaniach pisałem w tekście Ruszyły przygotowania do World Information Society Day). Jest też kłopot z nazwą (czy to tylko społeczeństwo informacyjne czy też telekomunikacja obchodzi święto?). Chociaż dzień jest "światowy", to obchodzony głównie w Polsce. Ale to w sumie nie ma dużego znaczenia. Mamy święto, więc świętujmy.

Aby zapoznać się z bogatym programem imprez zachęcam do odwiedzenia okolicznościowych serwisów Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Ja zaś nie będąc oryginalny po prostu przytoczę poniżej Orędzie dr Hamadoun Touré, Sekretarza Generalnego ITU (International Telecommunication Union - Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny) z okazji Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego (World Telecommunication and Information Society Day) - 17 maja 2007 (w tym roku odbywającego się pod hasłem "Łączenie Młodych Perspektywą Technik Informacyjnych i Komunikacyjnych" (Connecting the Young: the opportunities of ICT):

W coraz bardziej sieciowym świecie młodzi ludzie są nie tylko beneficjentami innowacji i najnowszych praktyk, lecz także ich siłą napędową, a dla wielu z nich oparcie się na cyfrowych technikach komunikacyjnych stało się wybranym stylem życia. Naszym oczywistym obowiązkiem na dzisiaj jest zapewnienie możliwości korzystania z tych technik dzieciom i młodzieży oraz wszystkim tym, którzy wciąż nie mają jeszcze dostępu do trwającej cyfrowej rewolucji.

Światowy Szczyt Społeczeństwa Informacyjnego (World Summit on the Information Society – WSIS) uznał młodzież za siłę roboczą przyszłości, która jako pierwsza dostosowała się do cyfrowych technik komunikacyjnych oraz wezwał do zapewnienia jej odpowiednich możliwości. Aby osiągnąć ten nadrzędny cel, narodowe e-strategie powinny być odpowiedzią na szczególne wymagania dzieci, zwłaszcza tych znajdujących się w niekorzystnym położeniu i na marginesie zinformatyzowanego świata oraz powinny zapewnić im pełne włączenie się do Społeczeństwa Informacyjnego. Cyfrowe techniki komunikacyjne to potężne narzędzia, zapewniające dostęp do informacji i wiedzy dzieciom oraz innym słabym grupom społecznym, działające jak katalizator w zapewnianiu im ich praw w międzynarodowej społeczności.

Datując rozpoczęcie działalności od 17 maja 1865 roku, ITU jest najstarszą istniejącą międzynarodową organizacją. Niemniej jednak Związek jest młody duchem i pozostaje awangardą w sferze globalnej komunikacji. Zgodnie z deklaracjami światowych liderów podczas WSIS, ITU jest oddany sprawie rozwijania infrastruktury cyfrowych technik komunikacyjnych, ułatwiania wzajemnej współpracy, połączeń oraz globalnej spójności sieci i usług, wspierania rozwoju sprzyjającego temu środowiska oraz wpajania zaufania do korzystania z cyfrowych technik komunikacyjnych poprzez promowanie cyberbezpieczeństwa. Związek jest również oddany sprawie rozszerzania korzyści dla społeczeństwa, jakie dają cyfrowe techniki komunikacyjne w każdym czasie i w każdym miejscu.

W bieżącym roku skoncentrowaliśmy się na włączeniu zagadnień dotyczących młodzieży do działań rozwojowych ITU jako sposobu oferowania młodym ludziom większych możliwości i lepszego wyboru opcji na przyszłość. Z jednej strony, cyfrowe techniki komunikacyjne muszą być wykorzystywane do wsparcia rozwijania przez młodzież swoich możliwości poprzez ulepszoną e-edukację, z drugiej zaś strony, jesteśmy zaawansowani w promowaniu możliwości cyfrowych technik komunikacyjnych poprzez ich wykorzystanie do tworzenia lepszego, spokojniejszego i produktywniejszego świata.

Obchodząc Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego, zachęcamy wszystkich naszych udziałowców jak również międzynarodowe organizacje, organizacje pozarządowe i twórców polityki publicznej do zapewnienia dzieciom i młodzieży na całym świecie wszelkiej możliwej pomocy w dostępie do cyfrowych technik komunikacyjnych. Taki dostęp ma dla nich decydujące znaczenie jako narzędzie służące do nauki, wymiany informacji i wiedzy, polepszania ich zdrowia i sposobu odżywania, jak również komunikowania się z innymi dziećmi i młodymi ludźmi.

Kluczem do osiągnięcia aspiracji rozwojowych mieszkańców świata jest inwestowanie w przyszłe pokolenia, zwłaszcza poprzez polepszenie dostępu dzisiejszych dzieci do środków komunikacji i zwiększenie ich pojętności.

Hamadoun Touré
Sekretarz Generalny ITU

Z góry dziękuje za wszystkie życzenia urodzinowe, te już złożone i te zapowiedziane :)

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Stenogramu z publiczego wysłuchania brak, ale drgnęło w KPRM

VaGla's picture

A więc minął miesiąc od publicznego wysłuchania w sprawie Rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (druk nr 1489). Publiczne wysłuchanie miało miejsce 17 kwietnia, jednak stenogramu z posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu (na którym publiczne wysłuchanie się odbyło) nadal nie ma "Brak tekstu w postaci elektronicznej". Piszę o tym z okazji dzisiejszego święta społeczeństwa informacyjnego (chociaż warto też sięgnąć do tekstu: Plebejusze a dostęp do informacji o działalności organów władzy publicznej).

Natomiast warto też odnotować, że w serwisie internetowym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów coś się zmieniło w sprawie sygnalizowanego przeze mnie wcześniej błędu (por. Informatyzacja państwa potrzebuje swego admina oraz komentarze do tego tekstu). Zamiast błędu pojawił się komunikat "Przepraszamy, wymagana funkcja w tej chwili nie funkcjonuje. Prosimy o cierpliwość". Chodzi o to, że w serwisie KPRM trwają prace modernizacyjne i zapowiedziano mi zmianę silnika witryny. Chociaż to nie przełom, to jednak warto odnotować, że ktoś uznał za celowe zamiast prezentacji komunikatu o błędzie informować o chwilowej "niedyspozycji". Tak chyba jest lepiej, chociaż czekam wciąż na obiecaną informację o zakończeniu prac modernizacyjnych. W każdym razie - tam coś się dzieje.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Jeszcze w kwestii stron KPRM

Wyszukiwarka KPRM to drobiazg -- ichni BIP (do którego, swoją drogą, linka na stronie KPRM nie ma) problemów ma jeszcze więcej. Żałośnie od strony technicznej zbudowana strona nie tylko nie oferuje możliwości wyszukiwania (bo link "wyszukiwarka" prowadzi do nikąd). Dezorientuje też niejednokrotnie choćby przez dostępność różnych treści pod jednym adresem! (wpisz adres bip.kprm.gov.pl bezpośrednio i kliknij następnie link "B.I.P. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" w poziomej górnej nawigacji).

Prawnikiem nie jestem, ale po przejrzeniu odpowiedniego rozporządzenia dot. BIP mam wrażenie, że wyżej wspomniany nie spełnia wielu jego postanowień.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>