Współpraca z chińską cenzurą
Organizacja Human Rights Watch opublikowała raport zatytułowany "Race to the Bottom" (Wyścig na dno), w którym opisuje działania i postawy przedsiębiorstw oferujących internetowe wyszukiwarki obywatelom chińskim. Warto też pamiętać o toczących się w USA pracach nad ustawą the Global On-line Freedom Act, o których pisałem niedawno.
Raport “Race to the Bottom” Corporate Complicity in Chinese Internet Censorship dostępny jest w internecie w formacie PDF (5 Mb, 147 strong) oraz w wersji zwykłej strony internetowej. W raporcie wymienia się takich przedsiębiorców jak Yahoo!, Microsoft, Google, czy Skype. Obok przedsiębiorców raport wymienia ich przewiny: cenzura polityczna, ujawnienia danych internautów. Przedsiębiorcy, wbrew ich stanowiskom wygłaszanym w USA podczas prac nad wspomnianą wyżej ustawą, sami starają się zabiegać o względy urzędników z Pekinu i nieczekając na ruch ze strony wymiaru sprawiedliwości czy organów ścigania inicjują działania zmierzające do ograniczenia pluralizmu politycznego, naruszają prawa człowieka. Jak daleko można posunąć się w konkurencyjnej walce o lukratywny miliardowy chińskich rynek?
Przeczytaj również:
- Retencja w Hong Kongu
- Cicha europejska rezolucja o wolności słowa w internecie
- Chiński policyjny blog i polski komitet
- Amnesty International przeciwko cenzurowaniu Sieci
- Trzeci wydany przez korporacje
Gazeta.pl o raporcie: "Główną autorką raportu jest Rebecca McKinnon z Berkeley (tam jest główny ośrodek badań nad chińskim internetem), która prześledziła, jak działają amerykańskie portale w Chinach. I kwestionuje ona ich twierdzenia, że robią tylko tyle, ile muszą. Wchodząc do Chin, koncerny zobowiązały stosować się do prawa miejscowego. Dlatego podpisały umowę o podporządkowanie się ostrej cenzurze politycznej, która nie dopuszcza w sieci takich tematów, jak np. Tiananmen czy Falun Gong."
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>