Trzeci wydany przez korporacje

Kolejny przykład na współpracę wschodu z zachodem, a raczej może globalnego przedsiębiorstwa z lokalnym systemem (fakt, że komunistycznym). Reporterzy bez Granic ogłosili, że pekiński Sąd Ludowy dysponował w procesie dysydenta dokumentami z jego skrzynki poczty elektronicznej. Miał je przekazać władzom oddział Yahoo w Hongkongu.

Zdaniem organizacji Reporterzy bez Branic: to już trzeci przypadek tego typu. Poprzednie dotyczyły Shi Tao oraz Li Zhi. Przeczytaj: Prywatna firma i polityka zagraniczna.

PAP: "Przekazując chińskim władzom e-mail ze skrzynki dysydenta, firma Yahoo pomogła w skazaniu go na cztery lata więzienia - podała w środę organizacja Reporterzy bez Granic (RSF).

Jiang Lijun (czyt. dziang li-dzin) został skazany w listopadzie 2003 r. za "działalność wywrotową", polegającą m.in. na zamieszczeniu w internecie odezwy wzywającej do obalenia partii komunistycznej. "

Werdykt pekińskiego trybunału w sprawie Jiang Lijun dostępny jest online w angielskim tłumaczeniu (PDF).

Przeczytaj również:

Przy okazji można jeszcze zwrócić dziś uwagę na artykuł w Gazecie Wyborczej: Chiny walczą z piractwem, Microsoft kosi miliardy, z którego dowiadujemy się m.in. "Komputery produkowane przez chińskich producentów muszą mieć zainstalowany system operacyjny, zanim wyjadą z fabryki - to oficjalny dekret władz w Pekinie. Ma to rozwiązać problem piractwa w Państwie Środka i załagodzić spór z USA." Dalej jest też o umowie, którą w tym tygodniu zawarł koncern Microsoft z czterema producentami pecetów (ma zarobić w ciągu roku 1,6 mld dol.).

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>