Lovely Spam w Gdańsku

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami spieszę donieść, że już za 3 godziny odbędzie się spotkanie poświęcone problematyce niechcianej korespondencji przesyłanej drogą elektroniczną - „SPAM, SPAM, lovely SPAM…”. Gospodarzem spotkania jest Koło Naukowe Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Gdańskiego.

Mam nadzieję, że będę mógł dziś odwiedzić Gdańsk, bo na razie wczoraj w nocy miałem możliwość jedynie popatrzenia na płomienie na kominach rafinerii. Dziś zaś zwiedzam sobie Wydział Prawa (zacząłem od hotelowego zaplecza, no i jak widać: mają tu dostęp do internetu ;)

Jak wrócę, to podziele się zdjęciami (mam nadzieję).

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Relacja z Gdańska

VaGla's picture

Pewnie nie ma sensu opisywać prezentacji przedstawionych w czasie konferencji (wszak od tego są konferencje i spotkania, by chłonąć klimat takich wydarzeń). W każdym razie mogę napisać, iż wczoraj odbyło się zapowiadane wyżej spotkanie, z którego zdjęcia prezentuje poniżej. Organizatorem spotkania było Koło Naukowe Własności Intelektualnej Uniwersytetu Gdańskiego, zatem wypada z racji tego wspomnieć, iż autorem części zdjęć jest kol. Mateusz Woźniak (którego serdecznie pozdrawiam i dziękuje, że nie ma nic przeciwko temu, iż wykorzystałem jego zdjęcia reporterskie w tym serwisie).

Jeśli chodzi o spam, to warto jeszcze wspomnieć, iż dziś prezes Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów najprawdopodobniej podpisał już stanowisko UOKiK w sprawie założeń do ustawy, nad którą od pewnego czasu trwa dyskusja. Nie wyprzedzając jednak faktów należy oczekiwać, iż takie stanowisko w przyszłym tygodniu powinno pojawić się na stronie Urzędu (ach ten flash! ;) Adresatem stanowiska UOKiK jest Ministerstwo Transportu i Budownictwa, w którym to ministerstwie właśnie trwają intensywne prace nad ustawą.

Teraz zaś ilustracje. Uprzedzam jednak, że chociaż wiem, iż tematyka wolności słowa w "społeczeństwie informacyjnym" to poważna sprawa, to klimat studencki pozwala nawet o poważnych sprawach mówić z pewnym dystansem i w tym właśnie duchu wybrałem kilka zdjęć:

Latający cyrk monty pythona

Prezentacje poprzedził skecz Monty Pythona poświęcony spamowi właśnie (pokaz dla celów edukacyjnych). Sam skecz dostępny jest w sieci, wystarczy poszukać.

Justyna Kurek, Wojciech Wiewiórowski, Piotr Waglowski

Chwila na przepięcie prezentacji. Na zdjęciu: Justyna Kurek, reprezentująca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dr Wojciech Wiewiórowski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz Piotr Waglowski, autor niniejszej relacji

Justyna Kurek z dr Wiewiórowskim w tle

Pierwsze dwie prezentacje poświęcone były aktualnemu stanowi badań nad zjawiskiem spamu oraz aktualnemu stanowi prac nad jego regulacją.

Trójca

Justyna Kurek przedstawiła podejmowane działania na forum międzynarodowym, oraz założenia do projektowanej właśnie ustawy. Chociaż obaj z dr Wiewiórowskim mieliśmy okazje uczestniczyć w konferencjach organizowanych na ten temat w UOKiK, to słuchamy z uwagą i w zamyśleniu.

Kabel sieciowy jest odłączony

Zdjęcie nieco nieostre, ale scena oddaje wielowymiarowy problem spamu, prac nad tym zagadnieniem (wiele różnych interesów i poglądów) a także potencjalnych efektów przyjęcia któregoś z możliwych rozwiązań legislacyjnych

Kołu Naukowemu serdecznie dziękuje za zaproszenie i gościnę, życząc jednocześnie dalszych owocnych prac badawczych (no i przyciśnijcie webmastera, tak jak żeśmy rozmawiali w czasie obiadu ;).

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>