Wielkie Chiny zamknęły kolejne fora

Po raz kolejny czytam doniesienia dotyczące tłumienia wolności słowa w Chinach. Tym razem poszło m.in. o forum Yannan (jen-nan), na którym ujawniono aferę we wsi Taishi (Thaj-szy) w pobliżu Kantonu, gdzie zdławiono protesty mieszkańców przeciwko skorumpowanym władzom...

PAP: "Chińskie władze po raz kolejny ocenzurowały internet, blokując trzy strony sieci - podały we wtorek zagraniczne organizacje, zajmujące się kwestią praw człowieka w Chinach"

Dwie inne zamknięte strony to: fora etnicznych Mongołów - mieszkańców autonomicznego chińskiego regionu Mongolii Wewnętrznej. Jak podaje PAP za organizacją Reporterzy bez Granic: Jedna z tych stron prowadzona była przez adwokatów, oferujących pomoc prawną ludziom, którzy weszli w konflikt z władzami.

Wolność słowa realizowana przez władze w Pekinie nie przeszkadza wielkim "internetowym" korporacjom, próbującym się utrzymać na tamtejszym rynku.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>