Polska przed Trybunałem Sprawiedliwości za brak implementacji Pakietu telekomunikacyjnego
Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości sprawy przeciwko pięciu państwom członkowskim – Belgii, Holandii, Polsce, Portugalii i Słowenii – które nadal nie wprowadziły do swojego prawa zmienionych unijnych przepisów telekomunikacyjnych. Chodzi o implementację Pakietu telekomunikacyjnego. Czas na jego transpozycję do polskiego porządku prawnego minął 25 maja 2011 r. Wraz ze skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Komisja zaproponowała też wysokość kary finansowej w stawkach dziennych. Dla Polski zaproponowano 112 190,4 euro.
Komunikat prasowy w tej sprawie znajdą Państwo na stronach Komisji: Agenda cyfrowa: Komisja zwraca się do Trybunału Sprawiedliwości o obciążenie grzywną pięciu państw członkowskich za niedotrzymanie terminu wdrażania przepisów telekomunikacyjnych. Tam też uprzejma informacja, że "Komisja może odstąpić od spraw(-y), jeżeli zostanie powiadomiona o wprowadzeniu odpowiednich środków".
Elementem transpozycji tych przepisów, o których tu mówimy, jest nowelizacja ustawy Prawo telekomunikacyjne, o którym pisałem niedawno w tekście Cookiesy w projekcie noweli Prawa telekomunikacyjnego z 17 maja.
Generalnie działania Komisji były pod koniec zeszłego roku sygnalizowane: Komisja dyscyplinuje państwa członkowskie do implementacji Pakietu telekomunikacyjnego...
Przeczytaj również:
- Oficjalnie opublikowano Pakiet telekomunikacyjny w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
- No i przyjęto Pakiet telekomunikacyjny
- Brak transparentności procesu stanowienia prawa w UE może sprzyjać robieniu wody z mózgu
- Pakiet telekomunikacyjny: prawa polskich internautów a Karta praw podstawowych...
- Pakiet telekomunikacyjny: źródła, kontekst bitwy i komentarz
Strasznie szybko ten czas leci. Dokładnie pamiętam, jak pisałem te notatki...
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>