Areszt dla aukcyjnego handlowca

Notatka nieco spóźniona, ale dla porządku warto odnotować, że Sylwester K. spędzi kolejne trzy miesiące w areszcie, a do policjantów z Białołęki, którzy prowadzą sprawę trafiło już kilkadziesiąt zgłoszeń z całej Polski dotyczących oszust internetowych dokonanych przez mężczyznę. Mężczyzna handlował (głównie komputerami) na aukcjach internetowych. Policja przedstawiła mu 15 zarzutów.

Na stronie Komendy Rejonowej Policji, Warszawa VI , dzielnice: Praga Północ, Białołęka, Targówek, 22 maja opublikowano następującą notatkę:

Mężczyzna handlował na aukcjach internetowych głównie komputerami. Niestety żadna z transakcji nie doszła do skutku. Po wpłaceniu pieniędzy na konto oszusta, ten znikał jak kamfora. Policjanci z Białołęki pracowali nad rozwikłaniem sprawy oszusta, który na aukcjach internetowych oferował do sprzedaży wiele towarów. Zwykle sprzedawał sprzęt komputerowy. Jednak zamawiany towar nigdy nie trafiał do kontrahentów. Ostatnia „transakcja”, jaką przeprowadził oszust dotyczyła sprzedaży laptopa wartego 2000 złotych. I tym razem komputer nie dotarł do celu. Zaniepokojeni sytuacją oczekujący na sprzęt, zgłosili się z tym problemem do policji. Funkcjonariusze natychmiast ruszyli do działania. Operacyjnie ustalili miejsca, w których oszust logował się do sieci i korzystał z aukcji internetowych. Wszystkie ustalenia prowadziły do Szczecina, to stamtąd przestępca łączył się z Internetem i dokonywał fałszywych transakcji. Liczba połączeń była bardzo duża. Dodatkową trudność w ustaleniu konkretnej osoby sprawiał fakt, że logowano się z różnych komputerów. Policjanci musieli dokładnie prześledzić każde połączenie. Dzięki najnowszym zdobyczą techniki, jakimi dysponuje policja, specjalnie przeszkoleni i przygotowani do zwalczania przestępstw internetowych funkcjonariusze ustalili dane oszusta. Jak się okazało 23 letni Sylwester K. działał w Szczecinie.

Policjanci już przedstawili mężczyźnie 15 zarzutów, w tym fałszowania zaświadczeń jednej z firm komputerowych, fikcyjnej sprzedaży telefonów komórkowych, laptopów, monitorów i zawiasów do drzwi samochodowych. Pokrzywdzeni zostali mieszkańcy całej Polski. Towar nigdy nie trafił do rąk zamawiających z Warszawy, Krosna, Zamościa, Piekar Śląskich, Koszęcina, Jastrzębia Zdroju, Krakowa, Człuchowa. Policjanci pracują nad sprawami pozostałych poszkodowanych.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>