DRM: co się dzieje w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w innych krajach, trwa proces konsultacyjny związany z wdrożeniem do tamtejszego prawa dyrektywy w sprawie harmonizacji prawa autorskiego w społeczeństwie informacyjnym. Grupa parlamentarna przygotowała raport.

The All Party Parliamentary Internet Group przygotowała raport, w którym głównie mowa o specjalnym oznaczaniu utworów (muzyki czy filmów) tak, by konsument wiedział co z nimi może zrobić (czy np. w ogóle można przenosić daną treść między różnymi urządzeniami do odtwarzania?; co się stanie, gdy branża wprowadzi na rynek inne urządzenia, które nie będą wspierać wcześniejszych zabezpieczeń?). Chodzi oczywiście o problem Digital Rights Management.

Trochę to może brzmieć niepokojąco, gdyż za pomocą "oznaczania" przenosi się na oznaczających prawo do decydowania o prawach i wolnościach obywatelskich (w tym w zakresie dostępu do dóbr kultury). Oczywiście to zbytnie uproszczenie, gdyż brytyjska grupa parlamentarna przestrzega również przed takimi skandalami, jaki wybuchł w USA, a dotyczył rootkita Sony. W tym kontekście stwierdza się, że działania takie nie mogą pozostać bez reakcji wymiaru sprawiedliwości ("significant risk of being prosecuted for criminal actions").

Raport dostępny jest online w formacie PDF: Digital Rights Management: Report of an Inquiry by the All Party Internet Group.

The All Party Parliamentary Internet Group dostrzega pewien problem i chce, by w przyszłości nad regulacjami dotyczącymi DRM mogły również pracować organizacje społeczne, w tym np. organizacje konsumentów, nie tylko zaś organizacje stanowiące "zbrojne ramie branży muzycznej". Zgodnie z raportem należy doprowadzić do takiej sytuacji, w której będzie możliwe prowadzenie badań naukowych i związanych z bezpieczeństwem, a w tym celu prowadzący takie badania muszą mieć zagwarantowane prawo do zdejmowania zabezpieczeń, a także do publikowania efektów swoich badań.

Dostępne są też jego omówienia raportu:

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>