Sądowe zatwierdzenie rootkitowej ugody
Sędzia federalny ostatecznie zaakceptował ugodę sądową w sprawie dotyczącej zabezpieczeń płyt stosowanych przez Sony, a które okazały się groźnymi lukami bezpieczeństwa. O samej ugodzie pisałem w jednym z wcześniejszych doniesień.
O akceptacji sądowej pisze CNet, ale głównie kieruje czytelników do ugody udostępnionej w formacie PDF przez EFF. Zresztą najwięcej chyba na ten temat można znaleźć na specjalnych stronach przygotowanych przez Electronic Frontier Foundation.
Tak się kończy spór w Nowym Jorku. EFF sugeruje teraz obywatelom, aby na podstawie niniejszej ugody (w sprawach z powództwa zbiorowego, które połączono w jedno postępowanie) dochodzili ustalonych roszczeń, by dać Sony jasny sygnał, że warto się dwa razy zastanowić zanim się zabezpieczy płytę za pomocą DRM. W tym duchu przynajmniej cytowana jest Cindy Cohn, prawnik EFF. Sprawa nie zakończyła się jeszcze w Teksasie (patrz jeden z linków poniżej).
Przeczytaj również:
- Rootkit Sony: prokurator generalny Teksasu broni konsumentów
- USA: pozwy w sprawie rootkita Sony
- Rootkit Sony we Włoszech pod lupą
- Sony rootkit - zainstaluj sobie dziurę w systemie
Przeczytaj również materiały zgromadzone w części poświęconej DRM niniejszego serwisu.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>