Rootkit Sony: prokurator generalny Teksasu broni konsumentów

Greg Abbott, prokurator generalny Teksasu, postanowił uruchomić postępowanie w sprawie Sony BMG. W imieniu konsumentów zamieszkałych na terenie stanu domaga się od koncernu stu tysięcy dolarów za każde naruszenie ich praw. Powód? Ukryte przez koncern oprogramowanie szpiegujące nabywców płyt, dodatkowo stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa systemów, a także zagrażające np. kradzieżami tożsamości...

Podstawą prawną jest stanowa ustawa the Consumer Protection Against Computer Spyware Act. Więcej w depeszy Reutersa na stronie Yahoo!

Gazeta.pl: "Wniosek prokuratora z Teksasu to niejedyny problem Sony. Pozew zbiorowy do sądu w Kalifornii skierowała też organizacja Electronic Frontier Foundation. To już co najmniej szósta w USA sprawa przeciwko Sony. Lawina ruszyła, kiedy okazało się, że program XCP brytyjskiej firmy First4Internet zabezpieczający wydawane przez Sony płyty okazał się furtką dla wirusów. Sony ochraniało w ten sposób ponad 50 tytułów wydanych w prawie 5 mln egzemplarzy".

Więcej o pozwie EFF na stronie tej organizacji. Powstała nawet część serwisu poświęcona tylko sprawie Sony.

Wcześniej informowałem o pozwie zbiorowym złożonym w Los Angeles (California, USA). Informowałem również o tym, że Association for Freedom in Electronic Interactive Communications - Electronic Frontiers Italy, organizacja zajmująca się prawami człowieka społeczeństwie informacyjnym, zarzuca firmie Sony naruszenie włoskich przepisów.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>