Jarek z Płocka w polsatowskiej dyskusji o odcinaniu od Sieci

klatka z wydarzeń PolsatuW dzisiejszym wydaniu Wydarzeń (TV Polsat) opublikowano reportaż na temat "odcinania" internautów od Sieci. W reportażu występowała przedstawicielka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przedstawiciel Netii, występował Jarek z Płocka i Jarosław Lipszyc, Prezes Fundacji Nowoczesna Polska, w której radzie zasiadam. Pokazując zakapturzonego Jarka z Płocka, który "wie, że kradnie i nic sobie z tego nie robi", Wydarzenia dwukrotnie podpisał buszującą po jakimś internetowym serwisie postać imieniem i nazwiskiem oraz funkcją Lipszyca. Ten zaś wystosował do dziennikarzy Polsatu oświadczenie z prośbą o sprostowanie informacji.

O potencjalnym odcinaniu internautów od Sieci w Polsce zrobiło się głośno po niedawnej konferencji zorganizowanej przez BCC, o której pisałem w tekście O odcinaniu internautów w Polsce i o likwidacji dozwolonego użytku (który dziś "jakby nie jest przestępstwem"). Wydaje się, że jest to element większej, międzynarodowej aktywności legislacyjnej, ponieważ sygnalizowany w Polsce (Grupa Internet) problem koresponuje z aktywnością prawotwórczą we Francji (por. Sarkozy nie odpuszcza, czyli HADOPI 2 przechodzi przez Zgromadzenie Narodowe, Prawa autorskie do czcionki a logo HADOPI), w Wielkiej Brytanii (por. UK: Prace nad the Digital Economy Bill i uprawnienia "Pirate-Finder General") czy w Hiszpanii (por. Hiszpańska Komisja ds Własności Intelektualnej niczym francuski urząd HADOPI), a ma również związek z ukrywanymi przed oczami opinii publicznej negocjacjami w sprawie ACTA (por. Pewnie jesteście Państwo ciekawi, co się dzieje w sprawie wniosków ws. ACTA).

W każdym razie wyszło na to, że zakapturzony "Jarek z Płocka", który lekceważy prawo autorskie, to - wedle montażu polsatowskich Wydarzeń - Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska (co wyszło strasznie hmm... interesująco, bo podpisano z imienia i nazwiska oraz funkcji człowieka, ukrywającego się pod kapturem i - by nie dało się go poznać - odwróconego plecami do kamery).

Polsatowskie Wydarzenia z 17 stycznia 2010 roku - zakapturzony Jarek z Płocka dwukrotnie został podpisany imieniem i nazwiskiem prezesa Fundacji Nowoczesna Polska

Polsatowskie Wydarzenia z 17 stycznia 2010 roku - zakapturzony "Jarek z Płocka" dwukrotnie został podpisany imieniem i nazwiskiem prezesa Fundacji Nowoczesna Polska

Po emisji reportażu Lipszyc wystosował pismo do redakcji Wydarzeń następującej treści:

Szanowni Państwo,
w dzisiejszym głównym wydaniu Wydarzeń Polsatu o godz. 18.50 podpisano moim imieniem i nazwiskiem oraz funkcją osobę przedstawioną jednocześnie jako "Jarek z Płocka" naruszający prawa autorskie. Ponieważ występuję przeciwko proponowanym zmianom prawnym, szczególnie zaś zaostrzaniu restrykcji w ściganiu naruszeń praw autorskich, tego typu pomyłki w poważny sposób naruszają moją wiarygodność. Nie naruszam praw autorskich ani osobiście, ani w działalności mojej fundacji. Dlatego bardzo proszę o oficjalne sprostowanie nieprawdziwych wiadomości poprzez poinformowanie widzów Wydarzeń o pomyłce. Mój prawnik twierdzi, że materiał o którym mowa narusza art 12 par 1 prawa prasowego, zaś sprostowanie powinno być w trybie art 31 prawa prasowego, cokolwiek to znaczy.

pozdrawiam serdecznie i liczę na pozytywną odpowiedź
Jarosław Lipszyc

Treść tego stanowiska wysłał również na listę dyskusyjną Stowarzyszenia ISOC Polska, skąd powyższe zaczerpnąłem.

Co powiedział Lipszyc w Wydarzeniach? Powiedział:

Odcinanie od internetu to jest pomysł skandaliczny. Skandaliczny z tego powodu, że żyjemy w czasach społeczeństwa informacyjnego i internet jest nie tylko narzędziem komunikacji, ale również narzędziem uczestnictwa w życiu obywatelskim, kontaktu z urzędami i tak dalej...

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Aż trudno uwierzyć, że

Maltan's picture

mogło dojść do takiej pomyłki. Mam nadzieję, że nie narobi to za dużych szkód "bohaterowi" niezakapturzonemu, bo jakieś na pewno będą.

Może w ramach ekspiacji Polsat dałby godzinny program Jarkowi, w którym rozmawiałby o tak ważnych sprawach, jak poruszane w reportażu. :-)

Wojciech

Bardzo chetnie...

Lipszyc's picture

...bede robil taki program. Wystarczy nawet 15 dynamicznych minut tygdniowo. Moze ktos wreszcie zacznie taki robic?

Ja jeszcze zastanawialem sie nad prosba o wsparcie wybranej inicjatywy spolecznie uzytecznej w zwiazku z naruszeniem moich dobr osobistych.

1% na Fundację Nowoczesna Polska, KRS: 0000070056;

A w samym temacie

A w samym temacie odłączania piratów od sieci, podobny skutek powinno przynieść odcięcie dopływu energii elektrycznej. Może to jest sposób, który warto zaproponować autorom tego rozwiązania? Komputer przestanie działać ergo piractwo się zmniejszy. Płynąc dalej tym torem, pozbycie się pirata też da ten sam skutek. Ile możliwości!

Wnioskowanie o wsparcie

Wnioskowanie o wsparcie własnej fundacji to samobój. Już widzę te nagłówki - Pozwał Polsat, żeby zarobić.

Niech wpłacą na Wikimedia Polska albo CC Polska, o ile CC może takie wpłaty przyjmować.

Zanim przyjdzie do płacenia...

Lipszyc's picture

...to Polsat musi odpowiedzieć na mój email. W tej chwili sytuacja jest taka, że zostałem przedstawiony na antenie programu o bardzo dużej oglądalności jako osoba naruszająca prawo. Jedyne o co poprosiłem na razie, to sprostowanie w związku z naruszeniem prawa prasowego. Naruszenie dóbr osobistych dopiero badam, nie znam tego prawa w ogóle.

1% na Fundację Nowoczesna Polska, KRS: 0000070056;

Przypomina mi się scena z Masteczka Tween Peaks

W czołówce, widać jak ostrza się piły w tartaku. Automat ostrzem szlifierskim wygładza straszne powierzchnie tnące, beznamiętnie i idealnie precyzyjnie i lecą iskry.
Proszę uważać na siebie. Są kraje na tym świecie gdzie osobom dbające o prawa człowieka zbyt ostentacyjnie może zostać udowodniona pedofilia, terroryzm a nawet niepłacenie mandatów i schizofrenia...

Chcę zwrócić uwagę, że

Chcę zwrócić uwagę, że w tej sprawie podmiotem poszkodowanym oprócz Jarka jest też Fundacja. Szczególnie teraz, kiedy zbliża się czas rozliczeń podatkowych i przekazywania 1% podatków, przedstawienie jej prezesa (w podpisie wyraźnie podana była funkcja) jako zakapturzonego szczawika, może spowodować dla niej negatywne skutki finansowe.

Wydaje mi się, że z oficjalnym protestem powinna więc też wystąpić Fundacja.

Fakty są takie, że w wiarygodnym programie o wysokiej oglądalności, w najlepszym czasie antenowym, pokazano wypowiedź prezesa Fundacji jako zamaskowanej osoby łamiącej prawo. W rzeczywistości, to ktoś inny podszył się pod tą wypowiedź.
Wykazanie, że nie jest to świadoma manipulacja, a na przykład przypadek, leży w tym momencie po stronie Polsatu, i nie jest w stanie zmienić negatywnego efektu całego zdarzenia dla osoby (Jarka Lipszyca) oraz podmiotu, jako którego przedstawiciel została osoba w kapturze przedstawiona (Fundacja Nowoczesna Polska).

Obia poszkodowane podmioty mają prawo oczekiwać sprostowania oraz wynagrodzenia strat (niekoniecznie w formie finansowej). Ale warto rozróżniać negatywny efekt dla osoby prywatnej oraz dla organizacji, której ta osoba jest prezesem (i funkcja ta była wspomniana w materiale). To są dwie oddzielne sprawy.

Otóż to

Maltan's picture

W takim wypadku Fundacja Polsat mogłaby się jakoś zrehabilitować Fundacji Nowoczesna Polska za Wydarzenia.

Ktoś oglądał dzisiaj? Czy była jakaś reakcja?

Wojciech

Na marginesie

VaGla's picture

Tak na marginesie tej dyskusji: Wpadka na antenie TVN 24 opłacona zwolnieniem

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Jak to się robie w Chicago...

http://techdirt.com/articles/20100115/1549467778.shtml
Jak widac taki będzie przyszły kształt naszego świata. Costa-Rica jest nieielkim państwem, ale jak wiadomo powazne konflikty zaczyna sie od szachowania małych graczy by wprowadzić terror. Wykorzystuje sie ich brak znaczenia. Teraz mniej więcej wiadomo o co chodzi w ACTA i JAK będzie wyglądało jego wdrażanie.

Dzisiaj 22.01.20010 pod

Dzisiaj 22.01.20010 pod koniec wydania Wydarzeń Polsatu o godz. 18.50
opublikowano sprostowanie.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>