UK: Prace nad the Digital Economy Bill i uprawnienia "Pirate-Finder General"

Mamy kolejne doniesienia z Wielkiej Brytanii i tamtejszych prac nad projektem ustawy the Digital Economy Bill (por. wcześniej W Wielkiej Brytanii tli się pomysł odcinania korzystających z P2P od internetowych usług). Pierwsze skrzypce odgrywa tam Peter Mandelson, który - jak podnoszą komentatorzy - w ramach zaproponowanej regulacji chce sobie, jako przyszłemu sekretarzowi stanu ds biznesu, nadać kolejne uprawnienia do modyfikacji brytyjskiego porządku prawnego w sferze prawa autorskiego. Wszystko się odbywa w ramach "szybkiej ścieżki legislacyjnej", a projektowany porządek prawny zakłada ograniczoną role Parlamentu w dalszych pracach legislacyjnych w sferze prawa autorskiego, gdyż the Digital Economy Bill umożliwi Sekretarzowi Stanu na wydawanie tzw. "secondary legislation", które będą mogły modyfikować postanowienia Copyright, Designs and Patents Act (1988).

Kluczowe jest tu odesłanie do omówienia instytucji "secondary legislation". Można je znaleźć na stronie brytyjskiego Parlamentu . Czytamy tam: "Delegated or secondary legislation allows the Government to make changes to the law using powers confered by an Act of Parliament". Oznacza to, że zmiany prawa w pewnym zakresie odbywać się będą bez debaty parlamentarnej.

To na razie propozycja. Rząd brytyjski przedstawił swoje plany modyfikacji właśnie dyskutowanego w brytyjskim Parlamencie projektu ustawy. Można sięgnąć do materiałów parlamentarnych, poświęconych Digital Economy Bill [HL] 2009-10. Pierwsze czytanie projektu w Izbie Lordów odbyło się 19 listopada. termin drugiego czytania nie został jeszcze wyznaczony. Warto przeczytać treść aktu w formie, w jakiej przedłożono go Parlamentowi (zwłaszcza części w rozdziale "Online infringement of copyright").

Na razie jest to zapowiedź odcinania internautów po trzech ostrzeżeniach (three-strikes) na wzór francuskiego HADOPI (por. Sarkozy nie odpuszcza, czyli HADOPI 2 przechodzi przez Zgromadzenie Narodowe), chociaż nie wiadomo, jak się te regulacje będą miały do uzyskanego w Unii Europejskiej kompromisu w sprawie "poprawki 138" do Pakietu telekomunikacyjnego (por. Pakiet telekomunikacyjny: komitet pojednawczy uzyskał porozumienie w sprawie "poprawki 138").

Komentarze na temat brytyjskiej dyskusji można przeczytać m.in. w następujących źródłach:

To pewnie ma drugorzędne znaczenie, ale odnotuję sobie, że wybrana kilka dni temu szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton, chociaż - jak pisała Gazeta.pl w tekście Nowa szefowa dyplomacji UE: Catherine Ashton, jest "politykiem słabo znanym brytyjskiej opinii publicznej, a nawet w szeregach swojej Partii Pracy", to zastąpiła ona wcześniej na stanowisku unijnego komisarza ds. handlu właśnie obecnego Sekretarza Stanu w brytyjskim rządzie i swojego "partyjnego kolegę", Petera Mandelsona. Pani Ashton, jako komisarz ds handlu, odpowiedzialna była m.in. za negocjacje traktatu ACTA (por. ACTA: Stanowienie prawa odrywa się od woli obywateli (również w Polsce)). W tym kontekście, jeśli istnieje jakaś wspólnota pomysłów na regulacje sfery własności intelektualnej między p. Mandelsonem i p. Ashton, działania prawne w Wielkiej Brytanii będą miały również wpływ na działania dyplomatyczne Unii Europejskiej, a tym samym na prawo Rzeczpospolitej Polskiej.

Jutro w Parlamencie Europejskim zaczyna się sesja plenarna (23-26 November 2009 - Strasbourg plenary session), w trakcie której przewidziano ostateczne głosowanie nad Pakietem telekomunikacyjnym (por. Final vote on new EU telecoms rules that safeguard internet access.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Odciąć gazeta.pl za piractwo?

Skoro są plany odcinania internautów, to co z odcinaniem firm?

Np. taka sprawa:Gazeta Wyborcza łamie prawo autorskie

To już nie pierwsza tego typu sprawa. To jak, do trzech razy sztuka i odcięcie gazeta.pl od internetu?

(no i zamknięcie wersji papierowej, czemu miałaby być lepiej traktowana?)

Cory Doctorow do Mandelsona

VaGla's picture

Cory Doctorow: Why does Mandelson favour the Analogue Economy over the Digital?
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Kilka nazwisk z nowej Komisji

VaGla's picture

Zastanawiałem się gdzie odnotować dzisiejsze nominacje w Komisji Europejskiej i pomyślałem, że ten wątek będzie odpowiedni. Tylko kilka nazwisk (pełny skład Komisji dostępny jest na jej stronie):

  • Viviane Reding, Vice-President of the Commission. Justice, Fundamental Rights and Citizenship (wcześniej komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów)
  • Neelie Kroes, Vice-President of the Commission. Digital Agenda (wcześniej komisarz UE ds. konkurencji; Członkini konserwatywno-liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD))
  • Androulla Vassiliou, Education, Culture, Multilingualism and Youth (wcześniej komisarz UE ds. zdrowia)
  • Karel De Gucht, Trade (on będzie negocjował dalej ACTA; wcześniej komisarz UE ds. rozwoju i pomocy humanitarnej)
  • Máire Geoghegan-Quinn, Research, Innovation and Science

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Google, Yahoo, eBay i Facebook

VaGla's picture

Web giants attack Digital Economy Bill: "Google, Yahoo, eBay and Facebook have written to Lord Mandelson asking him to remove measures in the Digital Economy Bill, which they say could stifle innovation and derail the government's plans for Digital Britain."

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

ISP w kontrofensywie medialnej

VaGla's picture

Broadband consumers to foot £500m bill to tackle online piracy: "Proposals to suspend the internet connections of those who repeatedly share music and films online will leave consumers with a bill for £500 million, ministers have admitted."

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>