Pewnie jesteście Państwo ciekawi, co się dzieje w sprawie wniosków ws. ACTA

O tym, że Stowarzyszenie Internet Society Poland złożyło trzy wnioski o dostęp do informacji publicznej na temat negocjacji the Anti-Counterfeiting Trade Agreement pisałem w tekście ISOC Polska prosi Premiera i ministrów o informacje publiczne w sprawie ACTA. Na razie otrzymaliśmy jedno pismo ("do wiadomości") z Centrum Informacyjnego Rządu, które poprosiło Rzecznika Prasowego Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej o udzielenie informacji zainteresowanemu. Następnie Urząd Komitetu Integracji Europejskiej (Biuro Komunikacji Medialnej) poprosił Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa o odpowiedź zainteresowanemu (znów otrzymaliśmy pismo "do wiadomości"). Wreszcie stowarzyszenie otrzymało również - adresowane już do siebie bezpośrednio - pismo z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym wskazano 25 stycznia 2010 r., jako termin, w którym udzielona zostanie odpowiedź właściwa. Pisma nie przesądzają o tym, jakiego rodzaju odpowiedź stowarzyszenie otrzyma. Trwają analizy prawne, z których zapytani dowiedzą się, czy mogą odpowiedzieć... Ministerstwo Gospodarki na razie jest w bezczynności.

Na stronie Komisji Europejskiej, poświęconej Anti-counterfeiting, można przeczytać, że kolejna runda negocjacji (to już siódma runda) odbędzie się w styczniu 2010 roku w Meksyku. To będzie spotkanie, które ma podsumowywać dotychczasowe rundy negocjacji (por. również na ten temat w Wikipedii: Anti-Counterfeiting Trade Agreement). Tymczasem kolejne pytania i próby uzyskania informacji publicznej spotykają się z niechęcią ze strony Unii Europejskiej (por. Klasyfikacja dokumentów UE ze względów bezpieczeństwa - na przykładzie dokumentu nt. ACTA) i poszczególnych rządów. Dzieje się tak, chociaż część dokumentów "wyciekła". Niestety nie te najciekawsze. Jeśli w styczniu dopiero Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecyduje się na właściwą odpowiedź (ciekawe, że nie odpowiedziało na wniosek kierowany bezpośrednio do siebie, a dopiero po "szturchnięciu" przez premiera i UKIE), to - prawdopodobnie - będzie już po ostatniej rundzie negocjacji. I tak właśnie wygląda dostęp do tego typu materiałów. Koledzy z innych organizacji podszeptują, żeby iść do sądu chociaż przeciwko Ministerstwu Gospodarki (niech wiedzą, że możemy), o którym wiemy, że również o ACTA się wypowiadało, więc są w tym ministerstwie informacje o tych negocjacjach. Ministerstwo Gospodarki pozostaje wszak w bezczynności.

Tymczasem można zapoznać się z pismem z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (z innymi pismami również na stronie ISOC Polska):

Szanowni Panowie,
w odpowiedzi na wniosek z dnia 24 listopada br. o udostępnienie informacji publicznej w sprawie Porozumienia ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zm.), informuję, że powyższa informacja zostanie udostępniona w terminie do dnia 25 stycznia 2010 r.

Opóźnienie jest spowodowane koniecznością przygotowania zbiorczej informacji na temat prezentowanego dotychczas stanowiska Polski oraz dokonania analizy prawnej w zakresie możliwości udostępnienia dokumentów negocjacyjnych Porozumienia ACTA. Ponieważ czynności te muszą zostać dokonane w uzgodnieniu z innymi resortami i Komisją Europejską oraz z uwagi na czas trwania tych negocjacji i dużą liczbę dokumentów, które muszą zostać poddane analizie, przedłużenie terminu na udzielenie informacji publicznej jest niezbędne.

A tak to wygląda po zeskanowaniu:

Wstępna odpowiedź z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Urząd Komitet Integracji Europejskiej - koniec pracy

ponieważ z dniem 1 stycznia 2010 przestał istnieć - został "wchłonięty" przez MSZ
może to przyśpieszy uzgodnienia międzyresortowe ;)

negocjacje unijne nt kluczowych obecnie kwestii kontroli wszystkiego i wszystkich ma zapewne klauzulę niejawną, o czym zresztą w tym kontekście pisałeś już wcześniej http://prawo.vagla.pl/node/8815

zetknąłem się ostatnio z SIWZ zamówienia publicznego gdzie wymagane jest oświadczenie wykonawcy iż oferowany wyrób spełnia wymagania standardu, którego szczegółowy zakres/opis ma klauzulę EU CONFIDENTIAL, ale to już dotyczy innych zagadnień

Jeszcze odroczenie Lipszyca [Ref. 09/2672-PRO-jj]

Jarosław Lipszyc otrzymał kolejny list z Sekretariatu Generalnego Rady UE (General Secretariat of the Council of the European Union). Lipszyc, obok swojego wniosku o dostęp do jednego z dokumentów (co - jak wiadomo - zakończyło się w sposób opisany w tekście Klasyfikacja dokumentów UE ze względów bezpieczeństwa - na przykładzie dokumentu nt. ACTA) zwrócił się również o udostępnenie wszystkich innych dokumentów związanych z ACTA. Stało się tak 14 grudnia, a dziś otrzymał odpowiedź, w której można przeczytać:

Dear Mr Lipszyc,

Your request of 14 December 2009 for access to Council documents was registered on 15 December 2009 by the "Access to Documents" unit. Thank you for your interest.

In view of the very large number of documents covered by your application and the particular complexity of the examination incumbent upon the institution, the time-limit for the General Secretariat to reply to your application has to be extended by 15 working days, in accordance with Article 7(3) of Regulation (EC) No 1049/2001 of 30 May 2001 regarding public access to European Parliament, Council and Commission documents (Official Journal L 145, 31.5.2001, p. 43).

Yours sincerely,

For the General Secretariat

Jakob Thomsen

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Czy moglby ktoś mi wskazać

Czy moglby ktoś mi wskazać miejsce, gdzie jest skan odmowy rządu przekazania informacji o ACTA? Napiszę o tym na wikipedii, ale muszę miec źródło.

hmm..

Odpowiedź jest tu: MKiDN przesłało odpowiedź w sprawie ACTA, czyli dlaczego nie możemy wiedzieć.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>