Pewnie jesteście Państwo ciekawi, co się dzieje w sprawie wniosków ws. ACTA
O tym, że Stowarzyszenie Internet Society Poland złożyło trzy wnioski o dostęp do informacji publicznej na temat negocjacji the Anti-Counterfeiting Trade Agreement pisałem w tekście ISOC Polska prosi Premiera i ministrów o informacje publiczne w sprawie ACTA. Na razie otrzymaliśmy jedno pismo ("do wiadomości") z Centrum Informacyjnego Rządu, które poprosiło Rzecznika Prasowego Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej o udzielenie informacji zainteresowanemu. Następnie Urząd Komitetu Integracji Europejskiej (Biuro Komunikacji Medialnej) poprosił Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa o odpowiedź zainteresowanemu (znów otrzymaliśmy pismo "do wiadomości"). Wreszcie stowarzyszenie otrzymało również - adresowane już do siebie bezpośrednio - pismo z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym wskazano 25 stycznia 2010 r., jako termin, w którym udzielona zostanie odpowiedź właściwa. Pisma nie przesądzają o tym, jakiego rodzaju odpowiedź stowarzyszenie otrzyma. Trwają analizy prawne, z których zapytani dowiedzą się, czy mogą odpowiedzieć... Ministerstwo Gospodarki na razie jest w bezczynności.
Na stronie Komisji Europejskiej, poświęconej Anti-counterfeiting, można przeczytać, że kolejna runda negocjacji (to już siódma runda) odbędzie się w styczniu 2010 roku w Meksyku. To będzie spotkanie, które ma podsumowywać dotychczasowe rundy negocjacji (por. również na ten temat w Wikipedii: Anti-Counterfeiting Trade Agreement). Tymczasem kolejne pytania i próby uzyskania informacji publicznej spotykają się z niechęcią ze strony Unii Europejskiej (por. Klasyfikacja dokumentów UE ze względów bezpieczeństwa - na przykładzie dokumentu nt. ACTA) i poszczególnych rządów. Dzieje się tak, chociaż część dokumentów "wyciekła". Niestety nie te najciekawsze. Jeśli w styczniu dopiero Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecyduje się na właściwą odpowiedź (ciekawe, że nie odpowiedziało na wniosek kierowany bezpośrednio do siebie, a dopiero po "szturchnięciu" przez premiera i UKIE), to - prawdopodobnie - będzie już po ostatniej rundzie negocjacji. I tak właśnie wygląda dostęp do tego typu materiałów. Koledzy z innych organizacji podszeptują, żeby iść do sądu chociaż przeciwko Ministerstwu Gospodarki (niech wiedzą, że możemy), o którym wiemy, że również o ACTA się wypowiadało, więc są w tym ministerstwie informacje o tych negocjacjach. Ministerstwo Gospodarki pozostaje wszak w bezczynności.
Tymczasem można zapoznać się z pismem z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (z innymi pismami również na stronie ISOC Polska):
Szanowni Panowie,
w odpowiedzi na wniosek z dnia 24 listopada br. o udostępnienie informacji publicznej w sprawie Porozumienia ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zm.), informuję, że powyższa informacja zostanie udostępniona w terminie do dnia 25 stycznia 2010 r.Opóźnienie jest spowodowane koniecznością przygotowania zbiorczej informacji na temat prezentowanego dotychczas stanowiska Polski oraz dokonania analizy prawnej w zakresie możliwości udostępnienia dokumentów negocjacyjnych Porozumienia ACTA. Ponieważ czynności te muszą zostać dokonane w uzgodnieniu z innymi resortami i Komisją Europejską oraz z uwagi na czas trwania tych negocjacji i dużą liczbę dokumentów, które muszą zostać poddane analizie, przedłużenie terminu na udzielenie informacji publicznej jest niezbędne.
A tak to wygląda po zeskanowaniu:
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Urząd Komitet Integracji Europejskiej - koniec pracy
ponieważ z dniem 1 stycznia 2010 przestał istnieć - został "wchłonięty" przez MSZ
może to przyśpieszy uzgodnienia międzyresortowe ;)
negocjacje unijne nt kluczowych obecnie kwestii kontroli wszystkiego i wszystkich ma zapewne klauzulę niejawną, o czym zresztą w tym kontekście pisałeś już wcześniej http://prawo.vagla.pl/node/8815
zetknąłem się ostatnio z SIWZ zamówienia publicznego gdzie wymagane jest oświadczenie wykonawcy iż oferowany wyrób spełnia wymagania standardu, którego szczegółowy zakres/opis ma klauzulę EU CONFIDENTIAL, ale to już dotyczy innych zagadnień
Jeszcze odroczenie Lipszyca [Ref. 09/2672-PRO-jj]
Jarosław Lipszyc otrzymał kolejny list z Sekretariatu Generalnego Rady UE (General Secretariat of the Council of the European Union). Lipszyc, obok swojego wniosku o dostęp do jednego z dokumentów (co - jak wiadomo - zakończyło się w sposób opisany w tekście Klasyfikacja dokumentów UE ze względów bezpieczeństwa - na przykładzie dokumentu nt. ACTA) zwrócił się również o udostępnenie wszystkich innych dokumentów związanych z ACTA. Stało się tak 14 grudnia, a dziś otrzymał odpowiedź, w której można przeczytać:
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Czy moglby ktoś mi wskazać
Czy moglby ktoś mi wskazać miejsce, gdzie jest skan odmowy rządu przekazania informacji o ACTA? Napiszę o tym na wikipedii, ale muszę miec źródło.
hmm..
Odpowiedź jest tu: MKiDN przesłało odpowiedź w sprawie ACTA, czyli dlaczego nie możemy wiedzieć.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination