Nie boję się gdy ciemno jest
Czy faktycznie: "Poczucie bezpieczeństwa, nawet najbardziej usprawiedliwione, jest złym doradcą"? Tak miał stwierdzić Teodor Józef Konrad Korzeniowski (Joseph Conrad). Taka sentencja może być rozumiana na wiele różnych sposobów. Tak czy inaczej - z bezpieczeństwem związany jest też problem szacowania ryzyka, ale też "dobrej roboty", profesjonalizmu i odpowiedzialności.
Bezpieczeństwo to stan braku zagrożenia, stan spokoju i pewności. Może się jednak zdarzyć, że czynności podejmowane by uzyskać stan braku zagrożenia same w sobie mogą napawać obawą. Bezpieczeństwo może dotyczyć wielu różnych sfer życia - można mówić o bezpieczeństwie danych, bezpieczeństwie komputera, bezpieczeństwie infrastruktury danego operatora, bezpieczeństwie państwa. Mówi się o bezpiecznym podpisie elektronicznych, o bezpieczeństwie wyborów. Czy bezpieczeństwo musi wiązać się z utrzymaniem w tajemnicy przedsięwzięć zmierzających do polepszenia bezpieczeństwa (security through obscurity)? Są tacy, którzy twierdzą, że problem z bezpieczeństwem polega na tym, że ludzie za dużo wiedzą. A przecież budujemy społeczeństwo oparte na wiedzy. A może większe bezpieczeństwo można uzyskać przez ujawnienie kroków podejmowanych w celu zagwarantowania bezpieczeństwa?
Odwiedź dział "bezpieczeństwo" niniejszego serwisu.
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>