Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego A.D. 2011

To już tradycja: odnotować kolejny Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego. Przypada on 17 maja. W tym roku obchodzony jest pod hasłem „Lepsze życie w społecznościach lokalnych z technikami komunikacyjnymi i informacyjnymi” („Better life in rural communities with ICTs”).

Materiały na temat tegorocznych obchodów można znaleźć m.in. na stronach ITU: World Telecommunication and Information Society Day (ewidentnie upierają się przy Światowym Dniu Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego, chociaż zmieniono nazwę rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych z dnia 27 marca 2006 r.; wcześniej był to przecież Światowy Dzień Telekomunikacji). Na temat polskich obchodów informacje można znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwa Informatycznego, chociaż tu hasło tegorocznych obchodów brzmi: "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenach słabo zurbanizowanych". Informacje można też znaleźć na stronach Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Jak co roku dziś w Sejmie odbędzie się Konferencja Okrągłego Stołu "Polska w drodze do Społeczeństwa Informacyjnego" pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP (tą organizuje SEP). Jutro w Sali Kinowej Pałacu Prezydenckiego odbędzie się debata: "Społeczeństwo obywatelskie i społeczeństwo informacyjne – konfrontacja idei" (tą organizuje PTI). W tym samym czasie będzie odbywać się spotkanie środowiska internetowego z Premierem, ale to tylko przypadkowy zbieg okoliczności (po prostu tak wypadało z kalendarza Pana Premiera).

18-tego maja wieczorem odbędzie się spotkanie przedstawicieli Rządu i Parlamentu RP z przedstawicielami środowiska teleinformatycznego oraz Wielka Gala Dnia Społeczeństwa Informacyjnego - to w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

A ja mam dziś kolejne urodziny.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Wszystkiego najlepszego :)

Wszystkiego najlepszego :)

Czy jeszcze Społeczeństwo Informacyjne?

Chyba powoli trzeba będzie zmienić nazwę tego dnia na Dzień Społeczeństwa Informującego. Regulacje idą bardziej w kierunku pobierania i gromadzenia informacji o członkach społeczeństwa (vide SIO) niż jej udostępniania obywatelom.

Porównać to chyba można do regulacji z realu jakie występowały w byłej NRD.

Coś mi się wydaje, że totalitaryzm to właśnie możliwość złapania/namierzenia każdego np. każdego, który napisze brzydki wyraz na dowolnym forum. A taką właśnie możliwość daje oprogramowanie kontrolujące.

Dokąd dojdziemy w pogoni za Informacyjnością Społeczeństwa? Czy problem programów kontrolujących badali np. filozofowie czy ktoś z socjologów? Prawnicy zajmują się konkretnymi przypadkami i nie przeskalują problemu do rozmiarów jakich zaczyna nabierać.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>