Po debacie prezydenckiej na temat stanowienia prawa w RP

Zebrani w czasie debaty u Pana Prezydenta w dniu 5 maja 2011 r.Kilka dni temu przedstawiłem relację Debata „System stanowienia prawa” w Pałacu Prezydenckim. Dziś mogę Państwu przedstawić jeden komentarz na jej temat, który przygotował dla Computerworld Piotr Rutkowski. Mogę też odesłać zainteresowanych do udostępnionego nagrania z tej debaty...

Na początek relacja Piotra Rutkowskiego, którą można znaleźć w tekście zatytułowanym W Internecie lepiej widać złe prawo. Autor wspomina w nim moje wystąpienie (w rzeczywistości było dłuższe niż minuta) dotyczące możliwości internetowego popierania obywatelskiej inicjatywy legislacyjnej. Stali czytelnicy tego serwisu wiedzą o co chodzi.

Jeśli zaś chodzi o nagranie, to można je już znaleźć w Sieci:

value="http://redir.atmcdn.pl/http/o2/KPRP/fx/player_kprp.swf" />

Na obejrzenie tego nagrania należy przeznaczyć blisko 3 godziny. Na obrazku ilustrującym wstęp notatki widać m.in. Andrzeja Rzeplińskiego, Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, prof. Andrzeja Zolla, b. Prezesa Trybunału Konstytucyjnego oraz b. Rzecznika Praw Obywatelskich, a także ministra Macieja Berka, Prezesa Rządowego Centrum Legislacji i Sekretarza Rady Ministrów.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Vagla, moje uznanie i podziekowania

Dziękuję za przypomnienie na tym forum, że demokracja bezpośrednia jest normą konstytucyjną.
Patrząc całościowo na sposób rozwiązania problemu, nie mam wielkich nadziei na jego właściwe rozwiązanie. Konstrukcja forum: osoby przy stole, referaty, obserwatorzy i na koniec wyłonienie zespołu, który ma przygotować rekomendacje jest dla mnie wątpliwej wartości. Jest to aby działać, a nie by zrobić. Szkoda.

Vagla, jeszcze raz wielkie dzięki.

Piotrze, Jesteś WIELKI !!! Chylę czoła przed Tobą.

Słuchałem dzisiejszego spotkania z Premierem. Podniesienie sprawy z informacją publiczną udzielaną przez Min. Kultury i jej konsekwencje, to BARDZO WIELKA SPRAWA. W mojej ocenie jest niewiele mniejsza niż deklaracja Premiera o zasadzie, że informacja publiczna jest bezpłatna. Przyznaję, że wątpiłem w sens rozmów z Premierem, ale teraz zmieniam zdanie. Przed wyborami warto jest rozmawiać, ponieważ rząd nie tylko obieca, ale i może coś dobrego zrobić.

po owocu poznaje się drzewo...

Moim zdaniem rozstrzyga się teraz kwestia wiarygodności obecnej władzy w interesujących nas kwestiach. Ale - jeżeli wybory są pretekstem do z dawna wyczekiwanej zmiany - oczywiście trzeba je wykorzystać.

Piotrze, ja również jestem Ci niezmiernie wdzięczny za wykazaną aktywność. Nie czuję się wystarczająco mocny merytotycznie aby Ci pomóc (niestety, moim zdaniem Państwo wykluczyło z dyskursu obywateli bez solidnego wykształcenia prawniczego), bronisz się również przed wsparciem finansowym - dlatego chciałbym przekazać Ci chociaż słowa otuchy i docenienia.

niestety, moim zdaniem

Mikołaj's picture

niestety, moim zdaniem Państwo wykluczyło z dyskursu obywateli bez solidnego wykształcenia prawniczego

Nie mogę się z tym zgodzić. Specjaliści z różnych dziedzin są niezbędni na etapie tworzenia zapisów ustaw. Jedynie oni mogą zwrócić uwagę na rzeczy, o których projektodawcy nie wiedzą lub uznali (niekoniecznie słusznie) za mniej istotne.

Inna rzecz, że przebijanie się przez zapisy wymaga minimum umiejętności czytania przepisów, czego na studiach nieprawniczych uczy się (chyba?) coraz rzadziej.

--
Piotr "Mikołaj" Mikołajski
Blog | Facebook

Może VaGla dołączył do

Może VaGla dołączył do loży masońskiej? ;P

Ten jeszcze puściłem

VaGla's picture

Ten jeszcze puściłem - dla równowagi, i żeby mi nie było za słodko. Następnych takich już nie puszczę w moderacji.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>