Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego 2009

Tradycyjnie przypominam, że na pamiątkę utworzenia w dniu 17 maja 1865 r. obecnego Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), 17. maja obchodzony jest jako Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego ("World Information Society Day"; wcześniej obchodzony był jako Światowy Dzień Telekomunikacji, ale nam się relacje społeczne pozmieniały i ONZ postanowiło zmienić nazwę, co się dokonało w listopadzie 2005 r. podczas Światowego Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego). W tym roku hasłem przewodnim święta jest "Bezpieczeństwo dzieci w cyberprzestrzeni"...

Widać, że jednak zmiana nazwy dnia wywołuje pewne problemy, ponieważ telekomunikanci poczuli się nieco zawiedzeni, że zabrano im święto. Być może właśnie dlatego w różnych źródłach różnie ten dzień jest nazywany i można nawet znaleźć nazwę Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego ("World Telecommunication and Information Society Day"), być może, aby wszyscy byli zadowoleni. Chociaż nie wszyscy są zadowoleni, bo - jak to w społeczeństwie - są tu różne interesy i różne potrzeby, a np. problem "zarządzania internetem" wywoływał sporo emocji od samego początku: Światowe zarządzanie internetem - pozamiatane przed szczytem.

Niezależnie od tego, jaką nazwę promują organizatorzy konkretnych obchodów - jest to okazja do fetowania liderów zmian społeczno-gospodarczych, wskazywania zagrożeń, szans i - oczywiście - wręczania dyplomów, statuetek i odznaczeń. Zainteresowanych odsyłam na strony ITU, gdzie znajdą m.in. orędzie dr Hamadoun I. Touré, Sekretarza Generalnego Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. W tym roku - chyba po raz pierwszy - orędzie to opublikowano również w serwisie YouTube (ITU ma w YouTube własny profil):


Bezpieczeństwo dzieci w cyberprzestrzeni

Cyberprzestrzeń to miejsce, w którym młode umysły mają możliwość rozwoju i poszerzania swoich horyzontów, to źródło wiedzy oraz informacji ery cyfrowej i inkubator nowych pomysłów oraz innowacyjnych rozwiązań. To róg obfitości wszystkiego, co dobre i godne podziwu w wirtualnym świecie rozrywki gdzie każdy, w na poły magiczny sposób, może spełnić wszystko co tylko podsunie mu myśl, za pośrednictwem jednego kliknięcia myszką. Cyberprzestrzeń oferuje nam przebogatą mozaikę kultur, języków, literatury, nauki i technologii, muzyki i teatru, gier oraz sportu i wiele, wiele więcej.

Faktem jest, że cyberprzestrzeń stawia przed nami różne wyzwania. Dzieci i młodzież wypływające na szerokie wody cyberprzestrzeni, surfując po Internecie, zachłystując się nieogarniętym bogactwem informacji w nim zawartym, wchodząc do „chat roomów” i tworząc sieci społeczne, są narażone na kontakt z pewnymi elementami społeczeństwa, od których w prawdziwym świecie trzymalibyśmy je z daleka. Troje dzieci na czworo nie miałoby oporów przed ujawnianiem osobistych danych dotyczących ich samych oraz ich rodzin w zamian za dobra oraz usługi. Każdego roku jedno na pięcioro staje się celem pedofila lub innego przestępcy.

Ochrona dzieci w cyberprzestrzeni to nasz oczywisty obowiązek. Dlatego właśnie uruchomiliśmy program Bezpieczeństwo Dzieci Online (COP), będący integralną częścią realizowanego przez ITU Planu Światowego Bezpieczeństwa w Sieci. Stoi on w zgodzie z naszą misją polepszania ochrony w sieci oraz stwarzania fundamentów bezpiecznego, pozbawionego zagrożeń cyberświata dla przyszłych pokoleń. Dla ITU jest to bardzo ważna kwestia, zaś w tym roku temat Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego stanowi Bezpieczeństwo Dzieci w Cyberprzestrzeni. Będzie on miał wpływ na naszą pracę nie tylko podczas Dnia..., lecz także w ciągu całego roku, jak również w przyszłości.

Internet oraz rosnące zastosowanie aplikacji sieciowych w urządzeniach przenośnych to światowe zasoby, które powinny swobodnie rozkwitać dla wspólnego dobra. Musimy walczyć o to, aby cyberprzestrzeń stała się dla naszych dzieci środowiskiem bezpiecznym, zdrowym i rozwojowym. Naszym zadaniem jest stworzenie globalnej sieci, która chroniłaby nasze dzieci w Internecie, wprowadzając w życie odpowiednie ustawy, wspomagając rozwój zdolności, zwiększając świadomość społeczną oraz uwrażliwiając obywateli na kwestię cyberprzestrzeni. Dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć, że stworzyliśmy otwarte dla wszystkich społeczeństwo informacyjne, w którym szanuje się godność ludzką i w którym wszyscy, a szczególnie dzieci, mogą korzystać z możliwości technologii informacyjno-komunikacyjnych w celu wkroczenia na wyższy poziom rozwoju.

Obchodzimy Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego 2009, zdając sobie sprawę, że przyczyniliśmy się w znacznym stopniu do uczynienia cyberprzestrzeni miejscem bezpiecznym dla naszych dzieci, w którym każde z nich może w pełni cieszyć się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, a każdy obywatel naszej planety ma rzeczywiste prawo do dostępu do informacji, do ich tworzenia oraz dzielenia się nimi.

Podejmijmy się chronić naszych dzieci w cyberprzestrzeni oraz walczyć o ich niezbywalne prawo do dostępu do informacji oraz wiedzy w bezpiecznym, pozbawionym zagrożeń środowisku.

Hamadoun Touré
Sekretarz Generalny ITU

Jak wspomniałem - orędzie w oryginale dostępne jest na stronach ITU, powyżej przytoczone tłumaczenie zostało przygotowane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Obchody Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego organizowało również Polskie Towarzystwo Informatyczne. Na stronach MSWiA można znaleźć relację z organizowanej przez ministerstwo konferencji Stan Polskiego Internetu, która się odbyła 12. maja.

X Konferencja Okrągłego Stołu w Sejmie

X KOS – Konferencja Okrągłego Stołu „Polska w drodze do Społeczeństwa Informacyjnego; bezpieczeństwo w warunkach powstającego SI” – 15 maja 2009 r., Sala Kolumnowa Sejmu RP

Ja jestem starszy o kolejny rok. W skrzynce poczty elektronicznej liczba nieprzeczytanych listów przekroczyła 1500 maili.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Think of the children

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>