Prośba o wyszukiwanie społeczeństwa informacyjnego w expose premiera Tuska
Dla wnikliwych analityków przypominam, że omówienie expose premiera Kazimierza Marcinkiewicza znajduje się w archiwum serwisu (por. Informatyzacja i inne plany rządu), jest też notatka na temat exposé premiera Jarosława Kaczyńskiego. Dziś swoje exposé wygłosił premier Donald Tusk, tak więc wypada przyjrzeć się temu, co w tym ponadtrzygodzinnym wystąpieniu pasuje do tematyki poruszanej w niniejszym serwisie. Chociaż na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jest już notatka, że "rząd będzie prowadzić liberalną politykę gospodarczą i solidarną politykę społeczną", to jednak nie widzę tam treści wystąpienia premiera w Sejmie. A trochę szkoda, bo gdzie, jak nie na oficjalnej stronie rządowej, szukać należy treści takiego wystąpienia? Na sejmowej stronie "Sprawozdania stenograficzne - wyniki wyszukiwania" widać komunikat "Brak dokumentów". Komercyjne media przychodzą z pomocą.
Tak więc może z czasem pojawi się treść exposé premiera na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a może będzie na stronie Sejmu RP: Wyszukiwanie. Może to dlatego, że jak stwierdził sam premier: "jeśli mam wystąpienie na godzinę, to drugie tyle potrafię powiedzieć z głowy". I teraz sztaby redakcyjne opracowują nerwowo to co zostało powiedziane. Na razie zachęcam do sięgnięcia do takich omówień i relacji jak te, które dostępne są w serwisach komercyjnych: Premier zadowolony ze swojego expose w Onecie, Exposé premiera Tuska - relacja minuta po minucie w Gazeta.pl, albo Premier w expose: dziękuję Polakom, że dali Polsce szansę w Wirtualnej Polsce.
To co na pewno mogę wskazać, to to, że premier zapowiedział, że jego rząd wystąpi do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o ratyfikację konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych - o czym nie raz była mowa na łamach tego serwisu (por. dział accessibility oraz Co Rząd robi w sprawie dostępności? i Przeoczyłem, a Polska już podpisała traktat ONZ). Tu też można zacytować "Poprzemy uchwalenie przez sejm ustawy antydyskryminacyjnej i uznanie języka migowego jako urzędowego".
Jest też cytat: "kultura to sprawa państwa, a nie administracji państwowej. Trzeba zmniejszyć przesadny fiskalizm w sferze kultury. Ludzie kultury to skarb, a nie kłopot". Ale czy z tego wynika, że będzie się można w przyszłości zrzec autorskich praw majątkowych w taki sposób, by ktoś inny ich nie nabywał? Temat był poruszany w tym serwisie ostatnio w tekście Powyborcze tematy dla ministra kultury. W sferze mediów cytowana jest wypowiedź: "W dziedzinie mediów publicznych nasz rząd zagwarantuje dwie podstawowe sprawy: realizację ich misji i ich odpolitycznienie".
Jest o "powszechnym dostępie do internetu szerokopasmowego": "Chcemy, by wszędzie w Polsce, także na wsi, ludzie mogli skorzystać z dobrodziejstw globalnej sieci". Hmmm... W sferze informatyzacji rząd "chce zerwać z resortową tradycją wąskiego inwestowania w nowoczesne technologie", a premier stwierdza również, że "dostęp do informacji, który umożliwia internet, uniezależnia obywatela od biurokracji". Na przyszły rok premier zapowiedział "wprowadzenie jednego okienka" (por. Jedno okienko będzie jednak zamknięte oraz Zwrot koncepcyjny w sprawie Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej i system InDyGo i Margines czasowy jednego okienka). Wcześniej w tym serwisie opublikowałem tekst Powyborcze tematy dla ministra właściwego ds informatyzacji.
Bieżące komentarze medialne są dość jednolite: "dużo słów kluczy, mało konkretów", "dużo formy, mało treści", opozycja porównuje premiera Tuska do Fidela Castro (ze względu na długość wystąpienia). Wskazuje wyżej pewne źródła (i potencjalne źródła), chociaż one jeszcze nie nadają się do przeszukiwania. Proszę komentatorów o wskazywanie fragmentów dzisiejszego wystąpienia premiera, które korespondują z tematyką poruszaną w niniejszym serwisie. Proszę też o skoncentrowanie się na tym, co związane z tematyką serwisu (internet, nowe technologie, społeczeństwo informacyjne), a nie na ogólnych ogólnospołeczno-gospodarczych, politycznych deklaracjach. Wyciśnijmy konkrety, gdy to będzie możliwe.
O 14:45 ma ruszyć sejmowa debata. Opozycja podobno bardzo się do niej przygotowuje i ma zmiar "niezostawić suchej nitki". Warto też zwrócić uwagę na to, co wytknie premierowi opozycja w powyższych tematach.
"Otwieramy elektroniczną administrację" wieszając na stronie MSWiA zasłaniającą treści reklamę we flashu, co przeczy idei dostępności (też dla osób niepełnosprawnych, ale nie tylko); por. ePUAP - można się zacząć przyglądać.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Opublikowano Exposé premiera Donalda Tuska
Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano Exposé premiera Donalda Tuska. Jak się wydaje - jest to stenogram z wystąpienia sejmowego. Można je już przeszukiwać i znajdować fragmenty pasujące do tematyki. I tak premier powiedział:
Dostęp do internetu i informatyzacja
Edukacja i dostęp do wiedzy
Informatyzacja, informacja o obywatelach i o działaniu państwa
Kultura, twórczość, media:
Niepełnosprawni i ratyfikacja konwencji ONZ:
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Re: Opublikowano Exposé premiera Donalda Tuska
> Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano Exposé
> premiera Donalda Tuska.
Co ciekawe, najpierw pojawiło się na stronach internetowych Gazety Wyborczej, dopiero jakiś czas później na rządowych. A reklama flashowa (bez przycisku zamykającego ją! - w każdym razie nie pokazywał jej FF/MacOS) na stronach MSWiA to chyba jakiś dziwny zwyczaj tego ministerstwa - kiedyś podobnie straszyło bodajże przypomnienie o wymianie dowodów osobistych.
ł.
--
http://7thguard.net
Niejako tradycją się stało
że nie słucham przemówień liderów, poczekam na realizację pomysłów. To po przeczytaniu powższego niewiele się zawiodłem. Nie spodziewałem się, że nie będzie konkretów, bo to oczywiste. Inne sprawy są poruszane, na wyższym stopniu ogólności.
Krew mnie zalewa jak słucham polskich posłów, którzy pochylają się nad losem niepełnosprawnych, wykluczonych, et cetera i powołują się na zbawienność regulacji unijnych.
Przecież NIC nie stoi na przeszkodzie, aby zmieniali prawo w Sejmie. NIC nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobili to szybciej niż ma to miejsce w Unii. Po to zostali wybrani przez Naród, żeby w polskim parlamencie dokonywać zmian. Dlaczego tego nie robią? Kto im przesadza? Dobra, koniec tych retorycznych pytań.
Przeglądałem stronę PO, szukając info o zmianach w składzie TK, i trafiłem na:
Rzecz o wyborczej frekwencji 23-08-2006
W expose chyba nie ma wzmianek o głosowaniu przez Internet, a może nie doczytałem, ale pamiętamy obietnice PO ( LiD, PSL), i czytamy:
Dwie uwagi.
1. Tylko takie przeszkody widzi PO?
2. Grupa najmniej zainteresowana polityką jest zainteresowana sprawami społecznymi. Interesując się sprawami społecznymi, chcąc nie chcąc, jakieś pojęcie o polityce mieć trzeba ( a przynajmniej efektach w postaci tworzonego prawa).
Czy PO zrealizuje swoje dobre pomysły i te gorsze? Wolałbym, żeby tylko te lepsze, ale.
Poczekamy, zobaczymy.
Wojciech
Niepełnosprawni
Tak. Tu nie chodzi o Unię, a o ONZ i faktycznie prawie nic nie stoi na przeszkodzie odpowiednio ukształtowania prawa (poza kosztami pewnie). Polska podpisała Konwencję ONZ, ale... Nie przystąpiła jednak do Protokołu Fakultatywnego, dołączonego do Konwencji. Protokół Fakultatywny ustanawia procedurę skargową na wypadek naruszenia postanowień Konwencji. Skoro takie ważne miejsce w expose premiera zajęła problematyka osób niepełnosprawnych, to może przystąpimy jednak do tego protokołu? Hmmm?
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Tak, uwaga była ogólna
Jasne. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do tego protokołu nie przystąpić.
Tylko jak sam wiesz, podpisanie różnych konwencji, paktów, deklaracji i protokołów, nie gwarantuje, że te wolności, prawa będą przestrzegane. Nie lubię jak ktoś mnoży byty na potęgę. Jeżeli świetnie można to zrealizować poprzez rodzime prawo. Tylko wymaga od posłów nieco pracy. Dlaczego do tej pory tego nie zrobili, bo to oznacza, że niepełnosprawni nie byli w pełni chronieni.
A z kosztami łatwo sobie poradzić, vide link do stron PO :) Zresztą nie jestem za tym, że pomoc świadczona niepełnosprawnym była oparta na świadczeniach państwowych. To edukacja, doradztwo, rehabilitacja i praca staną się dla niepełnosprawnych bardziej dostępne. można na różne sposoby uzyskać. Bez obciążania budżetu, co się wydaje istotne dla polityki rządu.
Wojciech
Protokół
Protokół Fakultatywny wprowadza procedurę skargową i w przypadku, gdy prawo krajowe nie dość dobrze chroni prawa, a państwo nie wprowadza standardów - można dochodzić w takiej procedurze swoich praw. Oznacza to, że nad państwem (i krajową polityką) jest coś jeszcze. Widać też, że przystępowanie do tego typu mechanizmów w różnych państwach nie spotyka się z entuzjastycznym podejściem. Często przeciwko przystępowaniu do tego typu mechanizmów podnosi się argumenty związane z suwerennością państwa (tak np. w przypadku USA i problematyce hazardu internetowego; por. Amerykańskie przykręcenie kurka hazardowego nie może być szokiem).
Problematyka praw osób niepełnosprawnych interesuje mnie głównie dla zagadnień dostępności do informacji (accessibility). Dziś mamy w Polsce ustawę o dostępie do informacji publicznej. Nie ma jednak żadnego mechanizmu, który pozwoliłby skutecznie dochodzić prawa do informacji, które naruszane byłoby przez to, że zasoby informatyczne nie są technicznie dostępne. To samo dotyczy problemu neutralności technologicznej itp. Przyjmując, że w Polsce zostaną wprowadzone "jakieś" dodatkowe regulacje, to przypuszczam, że problem braku skutecznej metody dochodzenia praw nie będzie rozwiązany. A to może oznaczać, że będą przepisy w warstwie deklaratoryjnej chroniące prawa osób niepełnosprawnych, ale jak przyjdzie konkretny człowiek z konkretnym brakiem dostępności do konkretnego zasobu (np. strony internetowej, dajmy na to BIP), to taka osoba będzie mogła jedynie zasmucić się nad swoim losem.
Dość chaotycznie to napisałem.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Rozumiem, o co chodzi
Byłby to pewien "bat" nad polskim rządem (państwem), żeby zaczął wywiązywać się ze swoich zobowiązań. To niestety pokazuje słabość naszego systemu, ale jestem zdania, że należy go zmieniać od wewnątrz, nie od zewnątrz.
Suwerenność. Wiedziałeś, gdzie uderzyć. :) Polskie prawo, ustawa zasadnicza, pozwala na przekazanie niektórych kompetencji – więc na tym gruncie nie ma problemu. Można się zastanowić, czy już właśnie Konstytucja nie zabezpiecza odpowiednio tych praw. (art. 38 : 1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
Innych wątków z tym związanych ( z suwerennością, koncepcjami i moim zdaniem na ten temat) nie będę rozwijał, ponieważ nie są aż tak istotne dla sedna sprawy, a trącają o politykę.
Problem jest właśnie po stronie egzekwowania praw. I na to składa się mnóstwo czynników (od dostępności do usług prawniczych po przewlekłość postępowania).
Też dostrzegam te problemy (może nie związane ściśle z Internetem) zwykłych obywateli (też niepełnosprawnych), którym nie dość, że urząd nie wywiązuje się z zobowiązań, to potrafi utrudnić życie. Nawet nie chodzi o jakąś pomoc, ale wykonanie tego, co do niego należy. W dużych miastach jest szansa, że znajdzie się ktoś, kto doradzi, ale w miasteczkach, na wsiach, marne szanse. O dostępie do Internetu mogą pomarzyć.
Wojciech
Exposé Donalda Tuska na stronie Sejmu RP
Na stronach sejmowych opublikowano exposé Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska (6 kadencja, 2 posiedzenie, 1 dzień [23-11-2007]).
Przedstawienie przez prezesa Rady Ministrów programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania można znaleźć w formie stenogramu tutaj, a wszystkie wypowiedzi i oświadczenia tutaj.
Swoją drogą, zauważalne jest znacznie szybsze uzupełnianie treści serwisu sejmowego i nowy interfejs wyszukiwawczy. No, ale nie chwalmy kadencji przed jej skróceniem... lub końcem. :')
EDIT: Utworzono kanał RSS dla druków sejmowych. Niestety mi nie działa (Firefox 2.0.0.9).
EDIT 2: Znalazłem przyczynę. Adres nadany przez kanał do przykładowego druku sejmowego nr 28 to:
http://orka.sejm.gov.pl/Druki5ka.nsf/
0/B919D8B83CE639F4C125739D002B39AD?OpenDocument
Podany odnośnik jest martwy, gdyż zamiast ciągu "Druki5ka.nsf"
powinien być "Druki6ka.nsf". Zamiana jednej cyfry naprawia ten błąd:
http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/
0/B919D8B83CE639F4C125739D002B39AD?OpenDocument
Wysłałem już stosowny mail, na dniach powinno działać.