Patenty w Sejmie

W Sejmie zakończyła się właśnie konferencja poświęcona problematyce patentowania oprogramowania oraz algorytmów. Była to pierwsza konferencja po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, w trakcie której zastanawiano się w jaki sposób wpłynąć na struktury europejskie, nie zaś w jaki sposób implementować europejskie prawo.

Na stronach poświęconych konferencji niebawem znaleźć sie mają zdjęcia, prezentacje, nagrania oraz rezolucja przyjęta przez jej uczestników. Richard Stallman, który wygłosił referat nt. "Wpływ patentów na rozwój oprogramowania" otrzymał owacje na stojąco.

Gości zagranicznych reprezentowali również: Reinier Bakels, Laurence Vandewalle, Hartmut Pilch. Swoje stanowisko zaprezentowali również przedstawiciele producentów oprogramowania w Polsce, przedstawiciele partii politycznych oraz komitetów wyborczych w zbliżąjących sie wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Richard Stallman w Sejmie RP

Richard Stallman w Sejmie RP wygłosił referat "Wpływ patentów na rozwój oprogramowania". W Sali Kolumnowej Sejmu RP zgromadził on ok. 300 słuchaczy.

Sala Kolumnowa Sejmu RP

Niestety, mimo zaproszenia przedstawiciele polskiego rządu się na konferencji nie stawili. Stawiło się za to około trzystu uczestników i sala była wypełniona do końca...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>