Sasser, aresztowanie i nowa wersja

Niemiecki 18-latek, który przyznał się do stworzenia komputerowego robaka "Sasser", najprawdopodobniej wprowadził do Internetu jego nową wersję na krótko przed aresztowaniem - poinformowała policja.

Chłopaka aresztowano w piątek w Dolnej Saksonii, gdzie mieszka wraz z rodzicami. Specjalny fundusz Microsoftu - Antivirus Award Program - dysponujący zasobami w wysokości 5 milionów USD, z którego wypłacane są nagrody pieniężne za pomoc w schwytaniu autorów wirusów i robaków internetowych, został w końcu uszczuplony. A to za sprawą informatorów, których wskazówki doprowadziły do zatrzymania podejrzanego o skonstruowanie robaka internetowego Sasser.

Jak podaje PAP: podczas przesłuchania chłopak przyznał się do stworzenia pierwszej wersji "Sassera" i został zwolniony; Czeka go proces z oskarżenia o sabotaż komputerowy, za co grozi do pięciu lat więzienia.

[PAP][IDG]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>