Kasacja w sprawie "blogera z Mosiny"
Pospieszyłem się, gdy pisałem w czerwcu: Znamy już finał sprawy "blogera z Mosiny" (sygn. akt IV Ka 266/11). Wówczas Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok, w którym częściowo uniewinnił oskarżonego, a częściowo umorzył postępowanie ze względu na niską szkodliwość społeczną jego czynów. Okazuje się jednak, że adwokat p. burmistrz Mosiny wniósł kasację.
O sprawie można przeczytać w depeszy PAP, którą opublikował serwis Gazeta.pl: Wielkopolskie. Kasacja od wyroku ws. zniesławienia burmistrz Mosiny. Tam też cytowana jest wypowiedź adwokata reprezentującego panią burmistrz: "Rozstrzygnięcie sądu okręgowego jako sądu drugoinstancyjnego było nietrafne. Apelacja złożona przez obrońców nie nadawała się do rozpoznania, podobnie jak apelacja złożona przez obrońcę z wyboru. Były wadliwie sformułowane wnioski procesowe, wadliwie sformułowane zarzuty".
Treści kasacji nie znam. Jeśli nie będzie przeszkód formalnych, to trafi ona do Sądu Najwyższego. To zaś oznacza, że sprawa ma ciąg dalszy.
O losach tej sprawy czytaj również w:
- Zakaz wykonywania zawodu dziennikarza i zakaz publikowania materiałów o charakterze prasowym w jakiejkolwiek formie
- Lokalne serwisy kołem zamachowym dyskusji o prawie Sieci - KRRiTV komentuje wyrok "blogera z Mosiny"
- Spodziewamy się wyroku apelacji w sprawie "blogera z Mosiny"
- Sprawa "blogera z Mosiny" wraca do sądu pierwszej instancji
Przeczytaj również: Komentarze pod wpisami "w blogu", tryb wyborczy i ochrona dóbr osobistych.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Mam tylko nadzieję, że
Mam tylko nadzieję, że pani burmistrz płaci adwokatowi z prywatnych pieniędzy.
Dokładnie.
I że kosztów procesu nie pokryje Skarb Państwa.
Pani burmistrz zaś gratuluję kampanii PR.