Znamy już finał sprawy "blogera z Mosiny" (sygn. akt IV Ka 266/11)

Było małe zamieszanie informacyjne, którego wyrazem są poprawki w tekście Sprawa "blogera z Mosiny" wraca do sądu pierwszej instancji, jednak dziś znamy już finał tej sprawy. Łukasz Kasprowicz został uniewinniony. Mniej, więcej.

Wyrok wydał Sąd Okręgowy w Poznaniu wczoraj. Wobec większości zarzutów sąd uznał, że nie można przypisać oskarżonemu winy (sąd uniewinnił go w przypadku 13 z 15 zarzutów), a wobec reszty sąd umorzył postępowanie ze względu na niską szkodliwość społeczną (dotyczy to tych zarzutów, w stosunku do których sąd drugiej instancji zmienił kwalifikację prawną z art. 212 kk na 216 kk, tj. na znieważenie). Sprawie przyglądała się Helsińska Fundacja Praw Człowieka i dlatego zachęcam do przeczytania jej relacji: Bloger z Mosiny uniewinniony! Sad Okręgowy zmienił wyrok skazujący sądu pierwszej instancji. Tam zaś m.in.:

Sąd w pełni podzielił argumentację obrońców przedstawioną w apelacji. W ustnych motywach orzeczenia, sąd odniósł się także do standardów wolności słowa wypracowanych przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, które podnosił obrońca, a także HFPC w złożonej przed Sądem Rejonowym opinii przyjaciela sądu. Przede wszystkim sędzia Leszek Matuszewski zwrócił uwagę na to, że osoby publiczne muszą liczyć się z dalej posuniętymi granicami dozwolonej krytyki ze strony dziennikarzy obywatelskich. Mają oni prawo do wyrażania nawet ostrych opinii, jeśli dotyczą działalności publicznej urzędnika i są formułowane, nie w zamiarze zniesławienia, ale w interesie społecznym.

O sprawie można przeczytać również m.in. w następujących materiałach:

O sprawie pisałem również w następujących notatkach:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Linki [techniczne]

kocio's picture

Nie działają linki w pierwszym bloku (po zdaniu "O sprawie można przeczytać również m.in. w następujących materiałach:") - to przez literówkę: zamiast "href" jest "hrf" (w pierwszym linku załapały się jeszcze jakieś śmieci).

Już

VaGla's picture

Była jedn spacja za dużo. Już powinno wszystko działać prawidłowo.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>