The IGF 2010 Meeting

2010-09-14 01:00
2010-09-17 21:00
Etc/GMT+1

We wrześniu (w dniach 14-17 września) w Wilnie (Litwa) odbędzie się kolejny szczyt poświęcony zarządzania internetem (w ramach Internet Governance Forum). Niebawem można spodziewać się publikacji materiałów przygotowanych w ramach MSWiA, które przygotowuje się do tego szczytu (obiecano mi, że materiały zostaną opublikowane w BIP, jako informacja publiczna). Kilka dni temu odbyły się otwarte konsultacje dotyczące agendy wileńskiego spotkania.

Informacje na temat planowanego szczytu można znaleźć na stronach serwisu intgovforum.org. Wedle ustaleń do 30 marca mają wpłynąć opracowania dotyczące aktywności różnych podmiotów, które interesują sie problematyką IGF (chodzi o tzw. "dynamiczne koalicje"; por. Dynamiczne koalicje zarządzania internetem, czyli IGF 2006), następnie wyznaczono termin na przedstawianie propozycji warsztatów i paneli dyskusyjnych, wyznaczono również czas dla osób, które chciałyby wziąć udział w szczycie jako "resource person" (czyli - jeśli dobrze rozumie - osoby, które będą przy tym projekcie po prostu pracowały na miejscu) oraz wskazano 30 maja, jako graniczną datę ustalenia kompletnej listy mówców.

Zapytany wskazałem osobę, która w ramach Internet Society Poland chętnie wzięłaby udział w planowanym szczycie, zobaczymy, co z takiej propozycji wyniknie. Na razie wiadomo, że jedną z osób, która może reprezentować Polskę w Wilnie na wcześniej organizowanym Forum Światowego Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego (WSIS-Forum) w Genewie (w dniach 10-14 maja 2010 r.) jest prof. Wojciech Cellary, który mógłby przedstawić problematykę edukacji medialnej: “Education of children and adults for future knowledge society and knowledge-based economy”.

Być może jednak tematykę planowanego spotkania w Wilnie zdominują wyartykułowane w Davos przez Sekretarza Generalnego International Telcommunications Union (ITU), a więc jednej z agend ONZ, propozycje "internetowego prawa jazdy" (por. Powszechne zezwolenie na korzystanie z www (o które każdy będzie mógł wystąpić)). W ten sposób zapowiada się interesująca debata o filtrowaniu treści, o pomysłach takich, jak Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych i innych formach "odcinania" od internetu. Na poprzednich spotkaniach tego typu również wiele miejsca poświęcono problematyce "cenzury", ale również prywatności oraz temu, kto i w jaki sposób powinien kontrolować systemy domenowe na świecie.

Przeczytaj również:

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>