Do kogo zwrócił się włoski MEP w sprawie umowy między Radą a Microsoftem?

Marco Cappato, włoski polityk i członek Parlamentu Europejskiego, postanowił przyjrzeć się kontraktowi zawartemu (podobno) pomiędzy Radą a korporacją Microsoft. Zwrócił się zatem o udostępnienie dokumentu. Sekretariat Generalny Rady postanowił jednak odmówić przekazania parlamentarzyście jakichkolwiek dokumentów. Udzielono jednak odpowiedzi, w której wskazano, że nie można przekazać dokumentów ze względu na szczególne klauzule umieszczone w kontrakcie oraz brak wykazania przez parlamentarzystę interesu publicznego, w imieniu którego występuje.

Materiał dotyczący pytania i odpowiedzi można znaleźć na stronie polityka, pod tytułem Open standards: the European Council refused to supply the contracts concluded with Microsoft. Marco Cappato poprosił o zawarty kontrakt oraz o Studium dotyczące Open Source, przygotowane w 2005 roku przez międzyinstytucjonalną komisję ds. informatyzacji (Study on the Open Source realized by the interinstitutional committee on informatics in 2005; przeszukuję sieć i nie mogę znaleźć materiałów informacyjnych dotyczących działania takiej komisji). W podanym źródle można znaleźć cytat z odpowiedzi udzielonej parlamentarzyście przez Sekretariat Generalny Rady (poniżej tłumaczenie na j. polski powodów, dla których nie może on uzyskać kopii umowy):

...ponieważ te kontrakty zawierają specjalne warunki i klauzule, które wiążą instytucje europejskie, a ujawnienie tych informacji mogłoby zagrozić chronionym prawnie interesom handlowym firmy Microsoft. Uznając, że prośba o ujawnienie danych nie jest poparta wyraźnym interesem publicznym Sekretariat Generalny stwierdza, że ochrona interesów handlowych firmy Microsoft, będąc jednym z partnerów handlowych instytucji europejskich, ma pierwszeństwo przed ujawnieniem informacji w interesie publicznym.

I oryginalne brzmienie:

...because these contracts establish specific terms and conditions for the European institutions, the divulgation of those information could jeopardize the protection of commercial interest of Microsoft. Acknowledging that the divulgations of the records are not backed by a clear public interest, the Secretariat general concludes that the protection of Microsoft's commercial interests, being one of the commercial partners of the European institutions, prevails on the divulgation for the public interest.

Sekretariat Generalny zasugerował również, by w poszukiwaniu kopii Studium zwrócić się do międzyinstytucjonalnej komisji, gdyż Rada nie przechowuje żadnej kopii tego Studium.

W materiale opublikowanym przez parlamentarzystę wyraźnie mowa o "the European Council", a więc o Radzie Europejskiej, nie zaś o "Council of the European Union", a więc nie o Radzie Unii Europejskiej, a prace tej ostatniej z wymienionych Rad wspiera Sekretariat Generalny Rady Unii Europejskiej. Do kogo właściwie zwrócił się parlamentarzysta i w jakim trybie?

Dyskusja w serwisie Slashdot.

Przeczytaj również:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

OT: Gdzie opcje obserwowania?

Gdzie się podziały opcje obserwowania postów?

Przepraszam

Musiałem przypadkowo zdeaktywować. Powinno działać już poprawnie, ale jeśli pojawią się jakieś błędy - proszę o sygnał (mam na głowie pewną sprawę, stąd chyba tracę koncentrację).
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

To jednak jest możliwość

To jednak jest możliwość śledzenia wątku? Czy to może feature dla wybranych (aka zalogowanych)?

dla zalogowanych

Owszem. Możliwość śledzenia wątku istnieje dla zalogowanych użytkowników, ale śledzenie takie polega na otrzymywaniu mailem informacji, gdy jakiś wątek zostanie uzupełniony komentarzem. Zalogowani mają możliwość zasubskrybowania się na aktualizacje mailowe całego serwisu (wówczas przychodzi mailem co tydzień zestawienie tego, co zostało dodane wraz z linkami do komentarzy pod danym tekstem). Zalogowani mają też możliwość - w pewnym zakresie - ustawiać sobie jakie "boxy" widać na stronie, a jakich nie widać. Mają dostęp do agregatora, itp...
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>