Skazanie za naciąganie w serwisie aukcyjnym

Kolejny wyrok w sprawie aukcji elektronicznych. 26-letni Tomasz K. z Łap został skazany na karę dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat za oszustwo: oferowanie sprzedaży telefonów komórkowych, których po otrzymaniu wynagrodzenia nie wysyłał. Oszukał 36 osób na kwotę ponad 20 tys złotych. Wyrok nie jest prawomocny

Białostocka Gazeta.pl pisze: "Policjantom udało się go dość szybko namierzyć i złapać. Wystarczyły informacje uzyskane od jego klientów. Ci przekazali mundurowym numery kont bankowych mężczyzny, jego e-mail, numer IP jego komputera (numer identyfikacyjny komputera w sieci) i numery jego telefonów komórkowych". Niestety nie wiem, który sąd wydał wyrok, nie znam również sygnatury, tak więc, gdyby ktoś znał więcej szczegółów tej sprawy, to proszę o komentarz.

Jak pisze powyższe źródło wspomniany wyżej Tomasz K. w czwartek stanie przed sądem w związku z kolejnym procesem. Prokuratura zarzuca mu oszukanie kolejnych 52 osób na kwotę 24 tys. zł.

Art. 286. § 1. Kodeksu karnego: Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>