Wolna licencja nie oznacza zrzeczenia się praw!
Oświadczenie Zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska w sprawie wydania czasopisma ENTER SPECIAL 08/2005 Wiedza z Sieci: "Chcemy poinformować czytelników i współtwórców polskiej edycji Wikipedii, wolnej encyklopedii oraz wszystkich zainteresowanych, że Stowarzyszenie Wikimedia Polska oraz Fundacja Wikimedia (Wikimedia Foundation Inc.) nie były w żaden sposób zaangażowane w wydanie kopii Wikipedii na płycie DVD dołączonej do magazynu ENTER SPECIAL 08/2005 Wiedza z Sieci..."
Z oświadczenia dowiadujemy sie również, że "przed wydaniem wspomnianego magazynu redakcja czasopisma ENTER SPECIAL ani przedstawiciele wydawnictwa Lupus nie prowadzili żadnych konsultacji z przedstawicielami społeczności polskiej Wikipedii, Stowarzyszeniem Wikimedia Polska, ani z Fundacją Wikimedia".
Dalej zaś czytamy: "Na płycie została zamieszczona kopia bazy danych polskiej Wikipedii z listopada 2005 roku. Kopia ta nie uwzględnia ani etapu redakcyjnego poszczególnych haseł, ani obecności tekstów objętych prawem autorskim i przeznaczonych do wykasowania. Kopia ta nie zawiera historii edycji, przez co utrudnia odbiorcy ocenę realnej wartości treści oraz złożoności prawa autorskiego każdego hasła zgodnie z licencją GNU Free Documentation License, obowiązującą w ramach projektu Wikipedia"
Oświadczenie publikuje serwis 7thGuard. Odwiedź również polską stronę Wikipedii
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>