Debata publiczna o podatkach na wiki

logo debaty publicznej Ministerstwa FinansówMinisterstwo Finansów zaprasza wszystkich do ogólnej debaty na temat uproszczenia systemu podatkowego. Warto to odnotować, gdyż dla potrzeb tej debaty "postawiono" oprogramowanie typu wiki, a jednym z inicjatorów tego przedsięwzięcia jest wiceminister finansów Mirosław Barszcz (który rónież jest jednym z autorów umieszczanych tam wpisów).

Zapraszam do odwiedzienia strony podatki.gov.pl, która poświęcona jest właśnie tej debacie publicznej. Debata zatytułowana jest „Podatki i rozwój”, a poświęcona uproszczeniu systemu podatkowego.

Na stronie czytam: "Celem debaty jest przygotowanie propozycji zmian w istniejących przepisach podatkowych, które służyłyby uproszczeniu systemu podatkowego i zmniejszeniu jego uciążliwości dla podatników i płatników, a mogłyby zostać wprowadzone w życie w najbliższym czasie".

Ministerstwo finansów pisze, że "Celowi temu jest podporządkowana forma dyskusji na niniejszej stronie. Proponujemy, aby wszyscy zainteresowani przedstawiali swoje propozycje zmian konkretnych przepisów prawa podatkowego".

Zawsze byłem entuzjastą tworzenia internetowych narzędzi debaty publicznej. Niektóre narzędzia nie są jednak dobre - co się okazało przy debacie publicznej UKIE. Zobaczymy jak sobie poradzi Mediawiki. Warto też zauważyć, że ministerstwo korzysta z narzędzia udostępnionego na jedne z wolnych licencji, co może oznacząć, że sytuacja podatkowa tych licencji będzie w przyszłości stabilna. Pożyjemy, zobaczymy. Ze swojej strony życzę powodzenia, pełny wiary w sens podejmowania takich działań, jak uruchomienie tej debaty. Obawiam się jednak, że trzebaby może szybsze łącze tam zagwarantować albo i silniejszy serwer, bo już spory ruch na tej stronie uniemożliwia czasem korzystanie z tego wiki. Być może jednak z czasem fala zainteresowania opadnie i da się rozsądnie pracować nad merytoryką.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>