Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zmieniła swoje strony, więc dostaniemy "error 404"

Zmieniła strony internetowe i w związku z tym wszystkie wcześniejsze linki, które w Sieci kierowały do opublikowanych wcześniej w serwisie internetowym rządu informacji, kierują dziś "w kosmos". Wczoraj odbyło się posiedzenie Rady Ministrów. Po takich posiedzeniach Centrum Informacyjne Rządu publikuje informacje. Były one dostępne pod jakimś konkretnym URL-em, czyli unikalnym adresem w Sieci. Wraz ze zmianami w serwisie dziś są opublikowane pod innym adresem. I tak się dzieje za każdym razem, gdy rząd lub ministrowie postanawiają odświeżyć swoje serwisy.

O takich przypadkach pisałem np. w tekście Ministerstwo Transportu ma nową stronę - dlaczego każdy resort ma mieć własną? z 2006 roku. Wówczas wskazywałem przykład brytyjskiego serwisu Directgov, gdzie informacje są posegregowane tematycznie i zmiana w strukturach rządowych nie niesie ze sobą tak radykalnych zmian w dostępie do rządowych informacji. Oczywiście trzeba uwzględnić pewną elastyczność systemu prezentacji informacji, ale przecież można to uwzględnić w trakcie migracji danych. Wystarczyłoby mapować dotychczasową strukturę informacji i ustawić stosowne przekierowania. Tego się nie robi. Łatwiej zrobić tak, by wszystko "zaorać", godzimy się na to, by użytkownicy rządowych stron (obywatele) spodziewając się konkretnych danych zobaczyli error 404, bo znajdą sobie - jeśli będą potrzebowali - nową lokalizację poszukiwanych informacji. Do następnego razu. Niestety czasem też nowy minister przegląda serwis informacyjny tworzony pod rządami poprzednika i nakazuje usunąć materiały, które mu się nie podobają. Wówczas nie znajdziemy czegoś, co przed liftingiem było opublikowane.

Screenshot nowej strony internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Screenshot nowej strony internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jeszcze wczoraj w tym miejscu można było znaleźć opublikowane tam dokumenty po wczorajszym posiedzeniu Rządu. Dziś widzimy już tylko error 404, czyli komunikat o błędzie, że "nie znaleziono strony". Dokumenty te są w serwisie dostępne już pod innym adresem. Niech sobie obywatel poszuka, jeśli mu to potrzebne.

markieting premiera: video i serwisy społecznościoweNa stronie rządu są też materiały audiowizualne (głównie przedstawione, jako sylwetka premiera). Sprawdziłem. Nie zatroszczono się o dostępność tych materiałów dla osób niewidomych, niedowidzących lub niesłyszących (por. Accessibility a publiczne materiały audiowizualne). Jeśli już publikować materiały audiowizualne, to wraz z dostępnym ekwiwalentem informacji w postaci audiodeskrypcji i z napisami.

Przy okazji zmian polski rząd zaczął na swojej stronie głównej reklamować takie serwisy, jak facebook, YouTube, twitter i blip. Prawdopodobnie do kasy państwa z tytułu tej reklamy nie wpadła żadna opłata (por. Chmura zastąpi pudełka, czyli dlaczego mi ręce opadły, gdy Prezydent RP promuje Google oraz Nowa odsłona Biuletynu Informacji "Publicznej").

Ale "markieting" jest.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Interpelacja

Piotrze,
pozwoliłem sobie złożyć interpelację w Twojej sprawie na facebookowej stronie Kancelarii :-)

KPRM odpowiedziało :-)

Uprzejmie donoszę, że Pan Kancelaria Premiera udzielił odpowiedzi na interpelację :-)

Kancelaria Premiera Dziękujemy za sygnał. Postaramy się poprawić ten błąd.
31 minuty temu

zastanawiający

gime's picture

brak profesjonalizmu, tymbardziej że chodzi o ważne pozycje i istotne serwisy. Tymbardziej, że zdaje się niemałe kwoty są przeznaczane na obsługę serwisów rządowych.
To nawet małe blogi starają się utrzymywać porządek, chociaż im prędzej możnaby wybaczyć takie niedociągnięcia.

A Accessibility w Polsce to, z mojego doświadczenia, jest voodoo. Czasem nawet lepiej nie mówić, że strona będzie robiona zgodnie ze standardami ułatwiającymi dostęp dla osób niepełnosprawnych bo wtedy pojawia się na ogół prośba w stylu "to niech państwo nie robią tego akcecośtam, tylko żeby taniej było". Mimo że przy dobrych praktykach i przy braku szczególnie skomplikowanych wymagań, nie stanowi to podstawy kosztu stworzenia serwisu.

myślami RM i jej zespół jest już w 2030r

Polska 2030 - o Raporcie
Raport Polska 2030 jest efektem prac Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów. Redaktorem naukowym opracowania jest minister Michał Boni.

Dokument zarysowuje wizję możliwych ścieżek rozwoju Polski w kolejnych 20-tu latach. Nawiązując do zakończonego już procesu transformacji w Polsce oraz pokazując możliwości dalszej modernizacji, opracowanie to wskazuje na dylematy jakie wspólnie musimy rozstrzygnąć w najbliższym czasie, szczególnie w obszarze polityki gospodarczej, społecznej, infrastrukturalnej, bezpieczeństwa energetycznego oraz sprawnego zarządzania państwem.

wygląda na to że zapoznanie się z 397 stronami "wróżby z fusów" jest konieczne, aby się dowiedzieć co jeszcze nas czeka wg planów Rady Ministrów obecnej kadencji.
Może wynika z niego jakiego porządku prawnego możemy się spodziewać?
"1984"=PL2030?
dla podobnych mi obywatelsko zainteresowanych: Raport Polska2030 by ZDS Prezesa RM (<15MB)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>