Microsoft, dostęp do informacji i stanowczość Komisji
W marcu 2004 roku Komisja Europejska nałożyła na Microsoft obowiązek dzielenia się pewnymi informacjami z konkurencją (chodziło o dostęp do dokumentacji, która pozwoli konkurentom opracowanie produktów kompatybilnych z systemem Windows). Microsoft przesłał dokumentację. Komisja uznała, że nadesłane materiały są niekompletne i nieadekwatne...
Gazeta.pl za PAP: "Komisja Europejska zagroziła w czwartek, że nałoży Microsoft grzywnę w wysokości nawet dwóch milionów euro dziennie, jeśli nie wywiąże się on z nałożonego nań w zeszłym roku obowiązku...".
Microsoft twierdzi, że spełnił nałożony decyzją Komisji obowiązek przesyłając informacje, zaś większej ilości danych ujawnić nie może. Podczas konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej Jonathan Todd miał stwierdzić: "Bardzo byśmy chcieli, żeby Microsoft stosował się do decyzji, która go dotyczy, a nie do swojej własnej interpretacji"
Jak czytam dalej w depeszy PAP: "Komisja dała koncernowi czas na uzupełnienie dokumentacji do 25 stycznia. Jeśli Microsoft nie podporządkuje się żądaniom KE, grozi mu wielomilionowa grzywna naliczana od 10 listopada, czyli daty wysłania formalnego listu w tej sprawie".
W marcu 2004 roku Komisja Europejska zdecydowała, że Microsoft nadużywając dominującej pozycji na rynku systemów operacyjnych, dołączając do swojego systemu program MediaPlayer, działał na szkodę innych producentów oferujących podobne oprogramowanie.
Pojawia się jeszcze jeden wątek w tej sprawie. Microsoft żąda opłat za udzielenie informacji. Komisja ma się temu procederowi "przyjrzeć". Być może w tej sprawie będzie wszczęte odrębne dochodzenie.
O sprawie piszą rónież następujące źródła:
- Reuters: EU says Microsoft can seek deadline extension
- Business Online: EU Threatens Microsoft Noncompliance Fines
- Forbes: EU says Microsoft misses deadline for antitrust case information request
- Financial Times: Microsoft faces EU fine of €2m a day
- Inquirer: EU puts more pressure on Microsoft
- ABC News: EU Threatens Microsoft With Penalties
- Bloomberg: EU Says Microsoft Failing to Comply With 2004 Order
- BBC: Microsoft may face daily EU fine
- International Herald Tribune: EU proposals seek to set clear market-abuse rules
- CNN/Money: Europe may slap fines on Microsoft
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>