Seminarium Panoptykon: Nadzór nad Internetem
Kto i po co kontroluje Internet? Kto na tym zyskuje, a kto traci? Czy ścisły nadzór w sieci jest w ogóle możliwy? O tym, jakie problemy i wyzwania wiążą się z próbami nadzorowania Internetu przez państwa, Unię Europejską czy wielkie korporacje będę rozmawiał wraz z Pawłem Dudzikiem i uczestnikami kolejnego seminarium organizowanego przez Fundację Panoptykon w siedzibie Uniwersytetu Krytycznego w Warszawie.
Czasu jest mało, gdyż seminarium odbędzie się we wtorek, 17 listopada, o godzinie 19:30 (Warszawa, Nowy Świat 63, I piętro). Proszę sięgnąć do informacji na stronie organizatora: Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Uniwersytetu Krytycznego...
Ostatnio widać wzmożoną aktywność prawodawcy w zakresie regulowania internetowej aktywności obywateli. Nie uda się pewnie poruszyć wszystkich wątków, ale spróbuję przynajmniej zarysować kilka głównych wątków. W takim seminarium najważniejsza wydaje się być dyskusja uczestników, dlatego zachęcam do odwiedzenia w ten wtorek siedziby Krytyki Politycznej i wzięcia udziału w dyskusji.
Przeczytaj również Po seminarium "Monitoring wizyjny - Wielki Brat czy mały braciszek?"
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Świetny temat, myślę, że
Świetny temat, myślę, że Vagla ma dużo do powiedzenia w tej kwestii. Ciekaw jestem przebiegu dyskusji. Mam jednocześnie pytanie: widać coś mi umknęło, bo nie wiem kim jest Paweł Dudzik. To prawnik? Skoro w notce wymieniono go z imienia, znaczy że coś do tematu spotkania wnosi. Byłbym wdzięczny za krótkie info.
pozdrowienia, Digital Mike
Video z seminarium
Fundacja Nowe Media opublikowała video z Seminarium Panoptykon. Materiał jest w trzech częściach. Pierwszą z nich pozwoliłem sobie poniżej zagnieździć:
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Nadzór nad internetem: nagranie w serwisie Vimeo
W serwisie Vimeo umieściłem nagranie swojego wystąpienia w trakcie seminarium zorganizowanego przez Fundację Panoptykon w siedzibie Uniwersytetu Krytycznego w Warszawie (17 listopada 2009):
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination