Seminarium Panoptykon: Nadzór nad Internetem

2009-11-17 20:30
2009-11-17 23:00
Etc/GMT+1

Kto i po co kontroluje Internet? Kto na tym zyskuje, a kto traci? Czy ścisły nadzór w sieci jest w ogóle możliwy? O tym, jakie problemy i wyzwania wiążą się z próbami nadzorowania Internetu przez państwa, Unię Europejską czy wielkie korporacje będę rozmawiał wraz z Pawłem Dudzikiem i uczestnikami kolejnego seminarium organizowanego przez Fundację Panoptykon w siedzibie Uniwersytetu Krytycznego w Warszawie.

Czasu jest mało, gdyż seminarium odbędzie się we wtorek, 17 listopada, o godzinie 19:30 (Warszawa, Nowy Świat 63, I piętro). Proszę sięgnąć do informacji na stronie organizatora: Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Uniwersytetu Krytycznego...

Ostatnio widać wzmożoną aktywność prawodawcy w zakresie regulowania internetowej aktywności obywateli. Nie uda się pewnie poruszyć wszystkich wątków, ale spróbuję przynajmniej zarysować kilka głównych wątków. W takim seminarium najważniejsza wydaje się być dyskusja uczestników, dlatego zachęcam do odwiedzenia w ten wtorek siedziby Krytyki Politycznej i wzięcia udziału w dyskusji.

Przeczytaj również Po seminarium "Monitoring wizyjny - Wielki Brat czy mały braciszek?"

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Świetny temat, myślę, że

Świetny temat, myślę, że Vagla ma dużo do powiedzenia w tej kwestii. Ciekaw jestem przebiegu dyskusji. Mam jednocześnie pytanie: widać coś mi umknęło, bo nie wiem kim jest Paweł Dudzik. To prawnik? Skoro w notce wymieniono go z imienia, znaczy że coś do tematu spotkania wnosi. Byłbym wdzięczny za krótkie info.

pozdrowienia, Digital Mike

Video z seminarium

Fundacja Nowe Media opublikowała video z Seminarium Panoptykon. Materiał jest w trzech częściach. Pierwszą z nich pozwoliłem sobie poniżej zagnieździć:

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Nadzór nad internetem: nagranie w serwisie Vimeo

W serwisie Vimeo umieściłem nagranie swojego wystąpienia w trakcie seminarium zorganizowanego przez Fundację Panoptykon w siedzibie Uniwersytetu Krytycznego w Warszawie (17 listopada 2009):



--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>