Nie dajcie się prosić, opublikujcie tekst interpelacji w sprawie interoperacyjności...
Od pewnego czasu zaglądam na stronę Sejmu, gdzie - niczym na nieosiągalnej dla zwykłych odwiedzających wystawie sklepu - pręży się dumnie informacja, iż poseł Marek Balicki zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji z interpelacją "w sprawie realizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących funkcje publiczne w zakresie dotyczącym interoperacyjności systemów informatycznych".
Informację o tym fakcie (chodzi o interpelację nr 4685 z VI kadencji) można znaleźć - jak wspomniałem - na specjalnej stronie Sejmu. Interpelacja złożona została w Sejmie 1 sierpnia 2008 roku. Początkowo (a obserwuję tę stronę od 21 sierpnia) była tam jedynie informacja o złożeniu interpelacji przez posła. Po kilku dniach stronę zaktualizowano i oczom wygłodniałych "sklepowych gości" (to wciąż nawiązanie do "lizania lodów przez szybę") pokazano również fakt, że na interpelację posła odpowiedział p. Witold Drożdż - podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Odpowiedział 29 sierpnia.
A treść interpelacji (przy okazji por. dział interpelacje niniejszego serwisu) nadal jest niedostępna dla nas, maluczkich. Oczywiście można poprosić biuro poselskie posła, by przefaksowali... Część osób nawet już ma zarówno treść jak i odpowiedź. Ale nie wszyscy.
W wolnej chwili przeczytaj również:
- Plebejusze a dostęp do informacji o działalności organów władzy publicznej
- Nie martw się Jarku o mnie
- Chuderlawy młodzieniec a internetowe dziennikarstwo śledcze
- Ograniczono możliwość korzystania z materiałów serwisu Sejmu
- Proszę o wskazanie mi ministerialnej ankiety na pięciu portalach
- Dlaczego w internetowy serwis Sejmu RP wklejono kawałek kodu Gemiusa?
- O lepszych i gorszych dziennikarzach
- Otworzono nowy sklep: Narodowe Archiwum Cyfrowe
- Jak przekonać Sejm, by przestał zabraniać korzystać z materiałów? Brać przykład z Malamuda?
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
mała i duża interoperacyjnośc
W sejmie interpelacja o interoperacyjności pewno z dużej litery.
W życiu kłopoty z podstawowymi usługami e-PUAP. Na dziś nie przechodzą treści powyżej 1 MB. E-PUAP twierdzi że przechodzą nawet 3 MB. I tak nie możemy ustalić podstawowego faktu.
A gdzie tu myśleć o integracji e-PUAP z lokalnymi usługami instytucji publicznej. Na dzisiaj jest tak, że elektronicznie pismo biegnie do e-PUAP otrzymuje UPO i wpisywane jest ręczne do lokalnego systemu obiegu dokumentów. Policzyliśmy koszt przenoszenia w naszej instytucji. Gdyby policzyć tylko koszty za 1 rok to taniej byłoby kupić własne HSM.
Krzysztof
"w sprawie realizacji ustawy
"w sprawie realizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących FUNKCJE publiczne w zakresie dotyczącym interoperacyjności systemów informatycznych".
a nie powinno być:
USTAWA z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących ZADANIA publiczne (Dz. U. z dnia 20 kwietnia 2005 r.)
zgoda
Tak. To uważam za błąd. Pytanie: czy celowy czy nieuwaga.
Krzysztof