O kurczeniu się swobody komunikacji medialnej w internecie

W którym kierynku zmierzamy? Wiele wskazuje na to, że kończy się era "dzikiego zachodu" w rozwoju internetu. Coraz więcej regulacji, coraz bardziej są one kompleksowe. Do tego dochodzi stopniowe zlewanie się ram regulacyjnych mediów tradycyjnych i "nowych". Z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego odbyła się debata „Nowe media a prawo”. Prezentuję nagranie wystąpienia dr Karola Jakubowicza, Przewodniczącego Międzyrządowej Rady Programu UNESCO Informacja dla wszystkich.

Wystąpienie to było odpowiedzią na wcześniejsze głosy, wskazujące nazbyt regulacyjne podejście do takich sfer jak np. telewizja mobilna (to teraz dość modny temat, zwłaszcza wobec ogłoszenia przez UKE przetargu, o którym też się mówi, że może zostać podważony, a to ze względu na to, iż nie wiadomo jakim reżimom prawnym telewizja mobilna ma być poddana: czy prawu telekomunikacyjnemu, czy też może ustawie o radiofonii i telewizji - w związu z tym również pojawiają się pewne konflikty na tle kompetencyjnym między UKE a KRRiTV; por. przykładowo UKE o stanowisku KRRiT w sprawie telewizji mobilnej oraz Projekt warunków przetargu na rezerwację częstotliwości z zakresu 470 - 790 MHz dla sieci radiokomunikacji ruchomej w 31 miastach Polski.).

Dr Karol Jakubowicz pokazał w swoim wystąpieniu kilka nurtów regulacyjnych, wskazał przynajmniej trzy czynniki ograniczania wolności internetu: ochrona własności intelektualnej, zwalczanie terroryzmu i ochrona godności odbiorców (w tym ochrona małoletnich przed treściami nieporządanymi), pokazał też w szerokiej perspektywie światowe tendencje, przyrównując je do prac w Unii Europejskiej: w UE również dyrektywa medialna (która miała być początkowo "dyrektywą contentową") miała obejmować wszelkie formy komunikacji, w sferze jej regulacji miały się nawet znaleźć filmy na stronach witryn firmowych. Pod wpływem protestów dyrektywa ta stała się dyrektywą regulującą działalność mediów bardziej instytucjonalnych (por Dyrektywa 2007/65/WE), chociaż nadal są problemy z tym, by określić co jeszcze mediami nie jest, a co już nimi jest i powinno sprostać wymaganiom przepisów. W niniejszym serwisie problematyka ta była poruszana w szeregu notatek: Dyrektywa audiowizualna po pierwszym czytaniu, Chcą regulować "media audiowizualne" czy W Europie zaniepokojeni mieszaniem telewizji z internetem. W Polsce oczywiście trwa przepychanka związana z nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji (por. Czy to źle, że mało mnie interesowała ostatnio "ustawa medialna"?, ale - takie odnoszę wrażenie - tu politycy zabiegają raczej o korzystniejsze dla siebie mechanizmy wpływania na obsadę władz państwowych spółek medialnych oraz obsadę regulatorów. Nie zmienia to faktu, że podskórnie toczy się pewna dyskusja na temat tego, jak powinno wyglądać nowe prawo medialne w Polsce (por. dział media niniejszego serwisu, a ostatnio szczególnie: Per devia rura viarum: dyskusja o kształcie regulacji mediów, czyli nas. W Unii Europejskiej stawia się teraz na "edukację medialną" (por. Europejskie podejście do umiejętności korzystania z mediów w środowisku cyfrowym), więc ja się wpiszę w ten trend publikując kolejny film (zanim KRRiTV zechce się zastanowić, czy należy mi przyznać koncesję na nadawanie programu w internecie, a coraz więcej mam materiałów w dziale multimedia):


Wystąpienie dr Karola Jakubowicza, Przewodniczącego Międzyrządowej Rady Programu UNESCO Informacja dla wszystkich, Debata: „Nowe media a prawo” odbyła się 12. maja 2008 r. w Warszawie, w Domu dziennikarza na ul Foksal, z okazji obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. Dla porządku napiszę jeszcze kilka słów o prelegencie: dr Karol Jakubowicz jest członkiem Rady Niezależnej Komisji ds. Mediów w Kosowie. Pełnił funkcję dyrektora Departamentu Strategii i Analiz KRRiT, także funkcję przewodniczącego Komitetu Zarządzającego Rady Europy ds. mediów i nowych usług komunikacyjnych. Był m.in. przewodniczącym Rady Nadzorczej TVP S.A. Jest ekspertem medialnym Rady Europy, UNESCO, OBWE i UE. Autor wielu prac naukowych, opublikowanych w różnych krajach, dotyczących problematyki mediów, polityki i regulacji medialnej, przekształceń systemów mediów w krajach zachodnich i Europy środkowo-wschodniej oraz roli mediów w demokracji. Na obejrzenie tego wystąpienia należy przeznaczyć 10 minut.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Wiele wskazuje na to, że

maniak713's picture

Wiele wskazuje na to, że kończy się era "dzikiego zachodu" w rozwoju internetu.

Nie "dzikiego zachodu" ale wolności. Niestety, liczne grupy wpływów (nie tylko korporacje medialne, ale i politycy) chcą zwiększenia kontroli i wyeliminowania, docelowo, wszelkiej niezatwierdzonej informacji.

zwalczanie terroryzmu

Terroryzm, n. - treści sprzeczne z opinią Państwa.

ochrona małoletnich

Czyli cenzura obyczajowa, jak to ładnie ktoś określił, "zabranianie podawania steku, bo noworodki nie umieją go pogryźć".

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>