Spór o leksykon o Harrym Potterze

Niedawno rozpoczęła się sprawa z powództwa Joanne Kathleen Rowling (autorka książek o Harrym Potterze) oraz wytwórni Warner Brothers przeciwko wydawnictwu RDR Books. Pozwane wydawnictwo opublikowało Leksykon "Harry’ego Pottera", a zrobiło to na bazie strony internetowej prowadzonej od 1999 roku przez Steve'a Vander Arka, fana twórczości Rowling.

W sprawa Warner Bros. and J.K. Rowling v. RDR Books adwokat reprezentujący zarówno Rowling jak i wytwórnie Warner Bros. przedstawiła sądowi Leksykon jako masowe kopiowanie słów autorski bestsellerów o małym czarodzieju, kopiowanie celowe i zamierzone. Adwokat przedstawiła ten leksykon jako zbiór cytatów, wyjętych bezpośrednio z książek Rowling. Oceniła również fakt publikacji leksykonu przez pryzmat obowiązujących w USA przepisów o fair use, starając się wykazywać, że przepisy pozwalające - w pewnych sytuacjach - na korzystanie z pracy innych osób, nie będą mogły być stosowane w przypadku Leksykonu, gdyż w książce wzięto zbyt wiele z oryginału, ale nie dodano nic nowego (“takes too much and does too little”). W innych pracach krytycznych, które dotyczą Harry’ego Pottera, pokuszono się o jakieś analizy, ktoś tam włożył coś od siebie, dokonał omówienia... W Leksykonie, który jest przedmiotem sporu, nic takiego - zdaniem pełnomocnika powodów - się nie znalazło.

Inforamcje o stanowisku drugiej strony można znaleźć m.in. na witrynie pozwanego wydawnictwa: RDR Books, tam również "pełne stenogramy" z rozprawy. Wydawnictwo liczy na wsparcie organizacji pozarządowych, które wspierają wolność słowa... Steve Vander Ark, czterdziestosześcioletni twórca leksykonu, a wcześniej również witryny internetowej poświęconej historiom o czarodzieju (również pod nazwą The Harry Potter Lexicon, jest szkolnym bibliotekarzem... Można przeczytać wywiad, którego udzielił serwisowi UrbanWire.

Sprawa toczy się w Nowym Jorku, przed US District Court Judge Robertem P Pattersonem. Warner Bros. oraz J.K. Rowling domagają się wstrzymania sprzedaży leksykonu.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Orson Scott Card wypowiada się na temat pozwu

warto przeczytać komentarz autora, którego dzieła zaliczane są do klasyki gatunku sf, niekoniecznie z prawnego punktu ale jako wypowiedź osoby "z branży"
http://www.linearpublishing.com/RhinoStory.html

więcej szczegółów z rozprawy

Seweryn Lipoński:
13.04 - Autorka Harry'ego Pottera walczy z własnym czytelnikiem - http://www.wiadomosci24.pl/artykul/64069.html
17.04 - Autorka Harry'ego Pottera: To kradzież mojej pracy - http://www.wiadomosci24.pl/artykul/64410.html

Teraz Neil Gaiman...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>