Akt oskarżenia za wykorzystanie stron policyjnych do pozycjonowania
Nie raz zastanawiałem się na jakiej zasadzie działają serwisy Policji. Podnosiłem też problem komercyjnego wykorzystania zasobów internetowych administracji publicznej (w szczególności w odniesieniu do reklam na stronach BIP). Mamy ciekawe doniesienie dotyczące takiego wykorzystania stron Policji. Prokuratura Okręgowa w Krakowie skierowała do Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia akt oskarżenia przeciwko Rafałowi Z. Oskarżono go o to, że jako funkcjonariusz policji i administrator policyjnej strony internetowej przekroczył z chęci zysku uprawnienia, umieszczając na stronie "ukryte linki - odsyłacze do stron cywilnych". Uznano, że w ten sposób działał na szkodę interesu małopolskiej policji.
Aktualizacja: Dodałem screeny serwisów sądów rejonowych w Polsce, gdzie "na zapleczu" funkcjonują sobie systemy do pozycjonowania. Aktualnie ogłaszają się "atrakcyjne hostessy".
W przypadku krakowskiego aktu oskarżenia mamy do czynienia z sytuacją wykorzystania linków - prawdopodobnie dla celów pozycjonowania serwisów internetowych w wynikach wyszukiwania. Świadczy o tym fakt, że mowa jest o "ukrytych linkach" i o tym, że wykorzystano wysokie zaufanie (pewnie chodzi o page rank), jakim cieszą się strony internetowe w domenach gov. OK. Załóżmy zatem, że chodzi o pozycjonowanie. Pytanie o to, czy podobny obrót przyjęłyby sprawy, gdyby chodziło o prostą, nieukrytą, reklamę? Strony internetowe administracji publicznej działają nieco w "szarej strefie" (por. Czy "własne" serwisy internetowe administracji publicznej działają legalnie?) i tego typu doniesienia mogą nam nieco rozjaśnić sytuację.
O sprawie pisze Onet.pl w tekście Nielegalnie zarabiał na policyjnej stronie
Jak ustaliła prokuratura, Rafał Z. odpowiadał za funkcjonowanie i zabezpieczenie serwisu internetowego małopolskiej policji. Umieścił na nim odsyłacze do kilku firm komercyjnych - należących do niego, jego znajomego lub członków ich rodzin. Były też odsyłacze do firm, dla których razem ze znajomym wykonywali zlecenia. Chodziło m. in. o firmy usługowe, handlowe, przedszkole i szkołę tańca.
Oskarżony nie przyznaje się do winy, a jak podaje powyższe źródło: "Wyjaśnił, że ukryte linki mogły się pojawić omyłkowo. Prokuratura podkreśla jednak, że po uzyskaniu informacji o odkryciu linków usunął nie tylko aktualną wersję strony, ale i jej poprzednie wersje w celu zatarcia śladów". Ciekawe, kto odbierał prace nad serwisem internetowym. No, bo ktoś odbierał te prace i pewnie fachowym okiem mógł przyjrzeć się jak wyglądają źródła, etc...
Na temat pozycjonowania czytaj również:
- Dlaczego właściwie nie chcecie, by Misztal odwiedził forum "Pozycjonowanie i Optymalizacja"?
- Pozycjonowanie i ochrona dzieci
- Za SEO i znieważenie Prezydenta RP akt oskarżenia
- Keyword stuffing i etyka prowadzenia serwisu
- Bombing Google i zainteresowani z obu stron przyglądają się co będzie
Serwisy internetowe administracji publicznej wykorzystuje się w celach marketingowych, wykorzystując również chęć czynienia dobra. Tak - moim zdaniem - jest w przypadku "gadających przeglądarek", które nie rozwiązują problemu osób niewidomych, ale bannery i "znaczki" dedykowane komercyjnemu rozwiązaniu (akurat "danemu bezpłatnie administracji") umieszczone były (i są nadal) na wielu stronach administracji publicznej (por. Za darmo, ale to nie ma nic wspólnego z dostępnością!)...
A oto perełka:
Pod domeną www.radziejow.sr.gov.pl znajduje się witryna Sądu Rejonowego w Radziejowie...
Wystarczy jednak uruchomić links.php pod tą domeną, by oczom czytelnika ukazał się bogaty świat linków i ogłoszeń. Nie wiedziałem, że w serwisie sądu rejonowego można ogłosić: "Oferujemy atrakcyjne hostessy na targi, bankiety i eventy. Dysponujemy ponad 1200 hostessami w całej Polsce. Zapraszamy do współpracy!"
To samo jest w serwisie Sądu Rejonowego w Aleksandrowie Kujawskim:
Tu najwyraźniej adresatami reklamowanych serwisów są Rosjanie...
To samo jest w serwisie Sądu Rejonowego w Rypinie, Sądu Rejonowego w Lipnie, Sądu Rejonowego we Włocławku, etc... Zdaje się, że firma hostingowa AMM-KOMPUTER wykorzystuje fakt, że sądy jej zaufały...
Na koniec pytanie "za 100 punktów": pod jaką domeną znajduje się Biuletyn Informacji Publicznej Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, do którego trafił akt oskarżenia związany z wykorzystaniem linków do reklamowania innych podmiotów działających na rynku?
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
sisco w domenie i sicco w kodzie
Rzeczywiście widać, iż SISCO potrzebuje nawet reklamy w nazwie domeny... nie mówiąc już że w kodzie też jest informacja w sekcji META.
Poza tym jak czytamy na stronie bip.gov.pl - po raz kolejny (2) termin odsłony nowej strony został przesunięty.... cytując "Bardzo szeroki zakres różnorodnych testów, których wykonanie jest konieczne do zapewnienia najwyższej jakości nowej strony głównej BIP sprawia, że nowy portal zostanie udostępniony do 21 stycznia 2008 roku."