Jestem felietonistą tygodnika "Wprost"

Zdjęcie fragmentu felietonu we WprostMoje felietony ukazały się już w kilku wydaniach "Wprost" i wygląda na to, że będę tam publikował nadal. Dlatego mogę odnotować ową współpracę w serwisie. Nadal jestem felietonistą miesięcznika "IT w Administracji" (i to już kilka lat), w połowie zeszłego roku rozpocząłem taką współpracę z miesięcznikiem "Gazeta Bankowa". Teraz dodatkowo publikuję w tygodniku opinii. Przydałby się chyba jeszcze jakiś dziennik do kompletu...

O rozpoczęciu współpracy z danym tytułem informuję z pewnym opóźnieniem, bo trzeba dać sobie trochę czasu na aklimatyzację, na sprawdzenie, czy redakcja będzie chciała publikować teksty po opublikowaniu kilku pierwszych. W tygodniku "Wprost" poruszam zagadnienia związane z obiegiem informacji. W felietonach pisanych dla tygodnika komentuję sprawy związane z prawem do informacji, problematykę tajemnic, sprawy związane z prawem mediów. Tak miało być w "Gazecie Bankowej", ale tam zacząłem publikować teksty związane z szeroko pojętym społeczeństwem. Muszę uważać, by nie kanibalizować tematów poruszanych w różnych tytułach.

Kiedyś, 15 lat temu, byłem pracownikiem Agencji Wydawniczo-Reklamowej Wprost. Wówczas pełniłem tam funkcję zastępcy dyrektora Wprost Online. Byłem odpowiedzialny za pracę zespołu przygotowującego nową (wówczas) wersję serwisów internetowych wydawnictwa. Po zakończeniu prac nad serwisem rozpocząłem współpracę z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji. Od tamtego czasu wiele się zmieniło w polskiej rzeczywistości medialnej. Tygodnik "Wprost" również się zmieniał, tak jak zmieniała się struktura własności wydawnictwa i kierownictwo oraz skład redakcji.

Kiedy tygodnik publikował swoje teksty na temat "afery podsłuchowej" komentowałem to na łamach swojego serwisu: Co dziś czyni dziennikarza i dlaczego tylko tego środowiska ma dotyczyć ochrona tajemnicy dziennikarskiej?, Staranność i rzetelność dziennikarska w kontekście publikowania stenogramów podsłuchów, czy Kilka uwag na temat publikowania podsłuchów w kontekście art. 267 KK. Potem jeszcze tygodnik opublikował materiały, które w kiepskim świetle postawiły szefa Faktów TVN Kamila Durczoka, którego ja akurat miałem okazję poznać jako sympatycznego faceta (wspólnie gościliśmy w Krakowie na gali Mediatorów i towarzyszącej temu wydarzeniu imprezie).

Okładki czterech wydań tygodnika Wprost

Moje teksty w tygodniku "Wprost" ukazują się co dwa tygodnie.

Obecnie Kamil Durczok przygotowuje się do procesów z tygodnikiem "Wprost". Od czasu publikacji, które stały się powodem tego sporu, zmienił się redaktor naczelny tygodnika. Nowym redaktorem naczelnym został Tomasz Wróblewski, który zastąpił na tej funkcji Sylwestra Latkowskiego. Wiceredaktorem naczelnym został Bartłomiej Marczuk (nota bene wraz z Wojciechem Wybranowskim nominowany był w plebiscycie Mediatory do wyróżnienia Reformator, które wówczas przypadło w udziale mnie). Po tym, jak udało mi się "wrzucić" do wyborczej debaty prezydenckiej pytanie o publikację wykazu umów, Bartłomiej Marczuk zaproponował mi pisanie felietonów do "Wprost". Moje nazwisko wróciło zatem do stopki redakcyjnej tygodnika. I tak to właśnie było.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

zbieranie podpisów

hub_lan's picture

Jako że w tym temacie http://www.vagla.pl/node/49
nie da się zadać pytań ani zostawić komentarza miałbym prośbę do Szanownego Gospodarza o przedstawienie swojej wizji Rzeczypospolitej Polskiej...

O ile zakres o którym w głównej mierze jest ten serwis jest nam znany o tyle o poglądach gospodarczych czy wielu innych aspektach polityki wg. Gospodarza nie mamy większej wiedzy.

Jako że Senat RP nie podejmuje jedynie działań z zakresu społeczeństwa informacyjnego zapewne przyjdzie również Szanownemu Gospodarzowi głosować w innych tematach i było by miło wiedzieć jakie poglądy reprezentuje.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>