Archiwum - Nov 2003

Konferencja Karta 2003

W dniu 27 listopada mówiłem o aspektach prawnych "kradzieży tożsamości w systemach IT" w trakcie Konferencji Karta 2003.

O plotce na temat masowych nalotów policji

"Te wszystkie osoby do których docieraliśmy, ci zwykli ludzie to były osoby, które miały nam dostarczyć dowodów przeciwko hurtownikom, przeciwko producentom na masową skalę. Te osoby w ich przypadku, kara jaka może ich spotkać to jest utrata tego nielegalnego oprogramowania, natomiast nas interesują ci którzy uczynili sobie z tego złoty interes, ci którzy żyją ze sprzedaży na masową skalę nielegalnego oprogramowania"

O mankamentach serwisów administracji publicznej w sieci

"Brakuje podejścia procesowego, gdzie człowiek mógłby się dowiedzieć, w jaki sposób załatwić swoją sprawę w różnych wydziałach danego urzędu, czy ewentualnie w różnych urzędach. Brakuje takiego poprowadzenia 'za rękę'"

Tantiemy od ISPów

Kanadyjska organizacja Society of Composers, Authors, and Music Publishers of Canada (SOCAN) postanowiła zwrócić się do Sądu Najwyższego Kanady, by doprowadzić do tego, żeby dostawcy usług internetowych odprowadzali tantiemy na rzecz twórców związane z milionami zdygitalizowanej muzyki pobieranej z internetu.

Piracki Harry Potter

Tłumacze-amatorzy, którzy publikują w Internecie polską wersję piątej części "Harry'ego Pottera", łamią prawo autorskie. Pirackie tłumaczenie powieści już dziś można przeczytać na monitorze komputera. Internauci o ponad dwa miesiące wyprzedzili wydawnictwo Media Rodzina. Wydawnictwo jest jedynym w Polsce właścicielem licencji na książkę. Zdaniem ekspertów, każdy może przełożyć dowolne dzieło, ale tylko na własny użytek. Jednak przepisy prawa autorskiego wyraźnie zabraniają rozpowszechniania treści, których nie jest się autorem ani właścicielem. [Życie Warszawy]

TPSA się odwoła

TP odwoła się od decyzji UOKiK nakładającej na spółkę 7 mln zł kary za wykorzystywanie pozycji monopolistycznej m.in. do wprowadzenia 60-proc. podwyżki abonamentu dla użytkowników łączy ISDN. [Parkiet str. 5]

A w Polsce

Forum Gazeta.pl: "BSA w porozumieniu z ZAIKS przeprowadza na Śląsku kontrolę sieci komputerowych w zakresie legalności posiadanego oprogramowania oraz legalności posiadanych przez użytkownikow sieci materiałów fonograficznych i wideo. Kontrolerzy BSA żądają udostępnienia logów z serwerów kontrolowanej sieci, oraz listy użytkowników, po czym kontrole są przeprowadzane na użytkownikach ze szczególnym uwzględnieniem użytkowników programów p2p". Pewnie kontrole są dokonywane przez Policję a jedynie w asysyście ww. organizacji?

Nowy proces DVD Jona?

Jon Lech Johansen (DVD Jon) znów stanie przed sądem - oskarżyciele odwołali się w styczniu br. od decyzji sądu niższej instancji. Jak pamiętacie - oskrażyciele twierdzą, że opracowany przez nastolatka program DeCSS pozwalający obejść zabezpieczenia DVD narusza norweskie prawo.

Wolność dla porad?

Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 59 § 1 kodeksu wykroczeń rozumiany, jako tworzący podstawę dla stosowania sankcji karnych wobec osób z wyższym wykształceniem prawniczym, które świadczą usługi pomocy prawnej, choć nie spełniają wymagań przewidzianych dla wykonywania zawodu radcy prawnego lub adwokata jest niezgodny z art. 42 Konstytucji. TK wskazał, iż zgodnie z art. 65 ust. 1 Konstytucji, każdemu zapewnia się wolność wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy, a wyjątki od tej reguły zawierać powinna ustawa. Ograniczenia muszą być określone w ustawie wyczerpująco, a więc zakazane może być jedynie to, co w ustawie zostało wyraźnie wskazane. Zarówno w art. 4 ust. 1 - Prawa o adwokaturze, jak i w art. 6 ust. 1 ustawy o radcach prawnych pomoc prawna została zdefiniowana bardzo ogólnie poprzez podanie przykładowego i otwartego katalogu czynności obejmujących zarówno działania faktyczne, jak i prawne. Zdaniem Trybunału, z tak skonstruowanej definicji trudno byłoby wyprowadzić normę stanowiącą o wyłączności uprawnień adwokatów i radców prawnych do świadczenia pomocy prawnej. Czy to znaczy że można czy że nie można udzielać porad? [Komunikat prasowy TK][Sentencja Wyroku]

Dane osobowe - trwają prace

Po kolejnym spotkaniu sejmowej podkomisji ds. ustawy o zmianie ustawy o ochronie danych osobowych nieco lepiej rysuje się sytuacja zainteresowanych podmiotów. Wiele spraw podnoszonych w opiniach PIIT zostało wyjaśnionych lub odpowiednio zmienionych w projekcie nowelizacji. Projektodawca ustawy zrezygnował z rozszerzenia zakresu zbiorów danych mających podlegać rejestracji, uzasadniając prowadzeniem prac przez Komisję Europejską nad określeniem zakresu i rodzajów zbiorów danych, które powinny podlegać rejestracji. [PIIT]