Archiwum - Oct 2002

Granice prawa autorskiego

Ben Edelman zajmujący się wyszukiwaniem wad w oprogramowaniu zwrócił się do sądu z pismem, wedle którego jego praca jest zagrożona przez firmę N2H2 - chodzi o możliwość pozwania go przez firmę na mocy przepisów Digital Millennium Copyright Act. American Civil Liberties Union rozpoczęło proces zmierzający do umożliwienia Edelmanowi stworzenie oraz dystrybucję narzędzia, które odszyfruje tajną listę zablokowanych stron internetowych znajdujących się w oprogramowaniu N2H2. Chodzi zatem o ustalenie prawa. [News.com]

Granice wykorzystania linków

Szwedzka firma Intentia International umieściła na swojej stronie raport finansowy, ale w taki sposób, że nie był on dostępny przez proste "przeklikanie się" do niego ze strony głównej serwisu. Aby do niego dotrzeć teoretycznie należałoby znać URL dokumentu. Reuters zaś opublikował (omówił) ten raport przed jego oficjalnym ogłoszeniem. Teraz szwedzka spółka postanowiła pozwać Reutersa, oskarżając pracowników spółki o hacking.

Zarejestruj swój sajt

Operatorzy setek stron internetowych wyłączyli je w symbolicznym proteście przeciwko nowym regulacjom prawnym. Wedle nowych zasad: wszelkie komercyjne witryny zobowiązane są do zarejestrowania swojej działalności w agendzie rządowej. Serwis o prawie nowych technologii koordynuje działania protestujących. [Ananova]

Ochrona baz danych

Computerworld, "Prawo do zawartości", Przemysław Gamdzyk: "Na początku listopada br. wchodzi w życie Ustawa o ochronie baz danych. Broniąc interesów producentów baz danych, może ona w praktyce ograniczyć prawo do informacji (...)". Wchodząca w życie 10 listopada br. Ustawa o ochronie baz danych ma za zadanie w sposób jednoznaczny objąć ochroną bazy danych, które nie spełniają kryterium utworu w rozumieniu prawa autorskiego.

Nowelizacja autorskiego

Sejm głosował nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jest to tzw. mała nowelizacja, która ma dostosować nasze prawo do prawa Unii Europejskiej.

Już po wyborach

System informatyczny, który po raz pierwszy w wyborach miał przetwarzać dane już na poziomie wybranych obwodów wyborczych i zapewnić szybkie przesyłanie danych, nie sprawdził się w takim stopniu w jakim oczekiwała Państwowa Komisja Wyborcza. "Pilotaż nie spełnił oczekiwań w takim zakresie jak przypuszczaliśmy" powiedział zastępca przewodniczącego PKW sędzia NSA Jan Kacprzak. W tym roku na obsługę informatyczną wyborów przeznaczono 24,5 mn zł (całe wybory kosztują ok. 150 mln zł), z czego ok. 2,5 mln to infrastruktura. [Teleinfo]

Patent na aukcje

Najprawdopodobniej odbędzie się proces przeciwko eBay z powództwa MercExchange. Twórca MercExchange, Tom Woolston, domagał się ochrony patentowej dotyczącej sposobów zarządzania transakcjami w internecie (methods of creating and searching online marketplaces and auctions) już w 1995 roku, pięć miesięcy przed tym, jak Pierre Omidyar uruchomił eBay. Sąd wyznaczył termin rozprawy na kwiecień przyszłego roku i nie przychilił się do wniosków obrony zmierzających do odrzucenia sprawy. [News.com]

Dyskryminacja w dostępie

Nierówne traktowanie w dostępie do informacji zgromadzonych w serwisie internetowym może być uznane za dyskryminację w dostępie. Dwa lata temu skutecznie pozwano SOCOG (Sydney Organizing Committee for the Olympic Games) o 20 tys. dolarów odszkodowania (Maguire vs. SOCOG).

Podpis w prawie porównawczym

Zapraszam do lektury pracy magisterskiej autorstwa Katarzyny Misiopeckiej, zatytułowanej "Podpis elektroniczny w prawie porównawczym". Więcej na temat podpisu elektronicznego można przeczytać w dziale "Podpis elektroniczny". Więcej materiałów na temat prawa dotyczącego internetu znajdą państwo w dziale "Publikacje".

Nowe regulacje w Wietnamie

Wietnamskie Ministerstwo Kultury i Informacji ogłosiło nowe regulacje dotyczące twórców witryn internetowych. Na mocy nowych przepisów: twórcy stron komercyjnych oraz witryn organizacji będą musieli ubiegać się o zgodę agend rządowych na utworzenie nowych witryn.