Oświadczenie Fundacji Nowoczesna Polska w sprawie ostatniej inicjatywy posła Janusza Palikota plus osobisty komentarz

Logo Fundacji Nowoczesna PolskaJako wiceprzewodniczący Rady Fundacji Nowoczesna Polska również pragnę wyrazić nadzieję, że dotychczas obserwowana pomysłowość Pana Janusza Palikota pozwoli mu na wymyślenie oryginalnej nazwy swojej nowej inicjatywy. Nam wszystkim zaś pozwoli na koncentrowanie się na swojej statutowej aktywności (co chyba bardziej konstruktywne, niż np. konkurowanie w sferze medialnego performance). Fundacja Nowoczesna Polska, która od 10 lat funkcjonuje w sektorze pozarządowym, a prowadzi takie projekty, jak szkolna biblioteka internetowa „Wolne Lektury”, Wolne Podręczniki, Czytamy Słuchając (audiobooki lektur szkolnych) oraz wiele projektów rozwijających edukację medialną, wydała oświadczenie związane z sobotnim ogłoszeniem Posła Janusza Palikota o inicjatywie założenia stowarzyszenia... "Nowoczesna Polska".

Generalnie uważamy za istotne - co można przeczytać w oświadczeniu - wszelkie formy budowania społeczeństwa obywatelskiego, w którego to budowę angażują się na polach edukacji oraz działań informacyjnych władze, zespół i przyjaciele Fundacji. Wyraziliśmy również nadzieję, że Pan Poseł Janusz Palikot zechce pochylić się raz jeszcze nad nazwą swojej nowej inicjatywy, która jest identyczna jak nazwa, którą Fundacja Nowoczesna Polska posługuje się od początku swej działalności.

W przesłanym do mediów oświadczeniu można również przeczytać:

Dotychczasowa pomysłowość Pana Palikota pozwala nam przypuszczać, że nazwa Jego inicjatywy będzie oryginalna i nie będzie można pomylić jej z inicjatywami już istniejącymi w sektorze pozarządowym. Jednocześnie życzymy powodzenia i sukcesów w działalności obywatelskiej Panu Posłowi oraz Jego inicjatywie oraz zachęcamy wszystkich do podejmowania działań obywatelskich zmierzających do wspierania rozwoju Polski i jej obywateli.

Na marginesie powyższego oświadczenia, a nawiązując do tematyki niniejszego serwisu: Fundacja Nowoczesna Polska nie prowadzi działalności gospodarczej i trudno w takim przypadku uznać jej nazwę, za nazwę przedsiębiorcy czy oznaczenie pozwalające na odróżnienie swoich towarów i usług od towarów i usług innego przedsiębiorcy. Sama nazwa Fundacji, a także ramy prawne działania fundacji jako osoby prawnej, sprawia, że trudno jej również bronić innym na wykorzystanie takiej nazwy na gruncie przepisów o uczciwej konkurencji (por. Spór rozgłośni o "Wielką kumulację" i postanowienie o zabezpieczeniu roszczeń). Pozostają kwestie ochrony dóbr osobistych, które - jak wiadomo - przysługują również osobom prawnym. Ale to tylko takie dywagacje tematyczne. Pamiętam wszak, jak kiedyś żartowałem publiczne (w obecności zainteresowanych), że skoro stowarzyszenie Business Software Alliance nie zarejestrowało się w Polsce, to mógłbym zarejestrować stowarzyszenie o takiej nazwie i o celach statutowych zbieżnych z celami kolegów. Następnie - przykładowo - wysyłać do mediów sprostowania dotyczące oświadczeń wydawanych w imieniu BSA. Wyobraźnia podpowiada wiele możliwych scenariuszy, chociaż przecież nie o to chodzi, by komuś przeszkadzać. Zdecydowanie lepszym i bardziej satysfakcjonującym sposobem działania jest spieranie się na merytoryczne argumenty, co od czasu do czasu przecież jest naszym udziałem (por. "Piractwo", dostęp do informacji i prawa podstawowe (video)). Gdy pojawia się czasem jakaś sporna kwestia, to spór prowadzimy w miłej i - mam takie wrażenie - rzeczowej atmosferze, w duchu szacunku dla partnera w dyskursie.

Jak donoszą media, a wśród nich m.in. Gazeta.pl w tekście Palikot zdradza program swojej nowej partii:

Lubelski poseł PO złożył już także w sądzie wniosek o rejestrację stowarzyszenia "Nowoczesna Polska".

Sąd pewnie zbada wcześniejsze wpisy w KRS i natrafi na coś takiego:

Fundacja Nowoczesna Polska w KRS

Wyszukiwarka podmiotów w Krajowym Rejestrze Sądowym dostępna jest online. Tam też, pod pozycją 0000070056, znajduje się wpis dotyczący Fundacji (Data wpisu do rejestru stowarzyszeń: 2001-12-06)

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy Prawo o stowarzyszeniach - Statut stowarzyszenia określa w szczególności:

1) nazwę stowarzyszenia, odróżniającą je od innych stowarzyszeń, organizacji i instytucji
(...)

Artykuł 14. ustawy Prawo o stowarzyszeniach stwierdza, że:

Sąd rejestrowy odmawia zarejestrowania stowarzyszenia, jeżeli nie spełnia ono warunków określonych w ustawie.

Puszczając do Pana Posła "oko" zakładam filozoficznie (Pan Poseł wszak również uprawia filozofię), że złożenie wniosku rejestracyjnego nie było działaniem wymierzonym w Fundację, a niefortunny wybór nazwy stowarzyszenia można jeszcze poprawić, zmieniając wniosek.

Nota bene - kilka dni temu byłem w Lublinie i miałem okazję zwiedzić tamtejsze muzeum na Zamku. Można tam fotografować (por. Informacja o zakazie fotografowania w muzeach dotarła na szczyty i spodziewamy się ministerialnej "decyzji" oraz Regulaminowy zakaz fotografowania w muzeach to klauzula abuzywna (sygn. XVII Amc 1145/09)). W muzealnej ekspozycji urzekł mnie zwłaszcza jeden z eksponatów, a ściślej rzecz ujmując - podpis tego eksponatu:

Kowadło - autor nieznany

Kowadło - autor nieznany, przed 1900 rokiem...

Przeczytaj także: Działam również w trzecim sektorze, ale nie uważam się za przedstawiciela "ruchu pirackiego" oraz Jestem człowiekiem systemu.

PS
Fundacja Nowoczesna Polska otrzymała status organizacji pożytku publicznego na podstawie Postanowienia Sądu Rejonowego dla M. St. Warszawy, XIX Wydziału Gospodarczego KRS w Warszawie z dnia 18 listopada 2004 r.

Numer konta Fundacji Nowoczesna Polska:
PKO BP S.A. IX Oddział Warszawa, 46 1020 1097 0000 7502 0001 6766

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Poseł Ryszard Czarnecki o nazwie "Nowoczesna Polska"

VaGla's picture

Politycy chyba jakoś chcą nas szczególnie zaczepić. Przed chwilą poseł Ryszard Czarnecki (por. Chodzi o to, żebyśmy mogli sprawdzić, jak głosowaliście), komentując inicjatywę posła Palikota, powiedział w TVN, że "Nowoczesna Polska" to "ewidentna kradzież intelektualna", bo to nazwa programu PiS... sprzed kilku miesięcy. Politycy, politycy... Czy chodzi o to, by sprowokować ludzi z organizacji pozarządowych, by zamiast ciężko pracować u podstaw, wzięli się za politykę? Hmm...
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Zdziwniej, zdziwniej...

VaGla's picture

Pod tytułem Czarnecki: Palikot to złodziej. Ukradł hasło PiS we Wprost Online można przeczytać m.in. następującą wypowiedź posła Czarneckiego: "Tak, tak, w Poznaniu w marcu 2010, chwilę temu. Palikot dopuścił się zwykłej, chamskiej kradzieży intelektualnej. Jest nie tylko pospolitym chamem, ale też po prostu złodziejem, zawłaszczającym cudze pomysły."

Swoją drogą dziennikarze są nieźli: Wirtualna Polska napisała, że podobno powiedziałem, że swoją nazwę Fundacja "zastrzegła (...) nawet w urzędzie patentowym!". Nic takiego nie powiedziałem ani nic takiego nie napisałem. Nie dałem też nic takiego do zrozumienia, a tym bardziej z wykrzyknikiem... To co napisałem jest w komentowanej notatce, powyżej.

Zdziwniej, zdziwniej zawołała Alicja...
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Jedynka w Fakt.pl

VaGla's picture

Jedynka w Fakt.pl: Palikot strzelił plagiat? Nie zarejstrują mu organizacji? Hmm...

Może będą kiedyś czasy, w których zamiast o nazwie "Nowoczesna Polska", będziemy prowadzić szerszy, publiczny dyskurs o nowoczesnej Polsce?
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Nazwa stowarzyszenia

Witam
Jeśli Palikot załozy stowarzyszene pn "Nowoczesna Polska" to oczywiście dostanie odmowę w KRS ale jesli nazwie stowarzyszeni - "Stowarzyszenie Nowoczesna Polska" to niezostanie naruszony przepis ustawy - Prawo o stowarzyszeniach i Sad im nie odmówi wpisu z powodu nazwy.
pozdrawiam

Nie wiemy, czy odmówi z urzędu

VaGla's picture

Nie wiemy, czy odmówi z urzędu, ale tak czy inaczej - będzie musiał ocenić, czy nazwa dostatecznie odróżnia stowarzyszenie od innych stowarzyszeń, organizacji i instytucji. Być może samo dodani "Stowarzyszenia" nie wystarczy, by odróżnić.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

czy znajdzie się 15 Palikotów?

Z jednej strony mam nadzieję, że zamieszanie które wywołał Pan P. w związku z niefortunnym wyborem nazwy dla jego przyszłego stowarzyszenia przysporzy Fundacji Nowoczesna Polska szerszego zainteresowania w mediach, a w szczególności uda się rozpropagować zagadnienia jakimi J. Lipszyc zajmuje się na bieżąco. Z drugiej zaś strony mam nadzieję, że przeszkodą dla rejestracji stowarzyszenia Pana P. nie będzie zbieżność nazw podmiotów, lecz niewystarczająca ilość wymaganych ustawą członków tego projektu politycznego.

O polityce popularnej jednak nie dyskutujmy

VaGla's picture

O polityce popularnej jednak nie dyskutujmy w tym serwisie, jeśli to nie jest rzeczywiście konieczne ze względu na jego tematykę. Proszę.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>