Spór rozgłośni o "Wielką kumulację" i postanowienie o zabezpieczeniu roszczeń
Do wcześniejszych doniesień na temat zabezpieczeń roszczeń, dodaję kolejne. Tym razem Sąd Okręgowy wypowiedział się w sporze dwóch rozgłośni radiowych: RMF FM i Radia Zet. W sporze chodzi o nazywanie (promowanie) konkursu mianem "Wielka Kumulacja". Tym samym do katalogu odnotowanych tu przypadków stosowania zabezpieczenia trzeba dodać kwestie ewentualnych deliktów nieuczciwej konkurencji, które wszak nie koniecznie muszą być związane z prawami ze znaków towarowych. Zgodnie z generalną klauzulą art. 3 ust. 1 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji: "Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta"... W sporze między dwoma konkurującymi rozgłośniami chodzi m.in. o promowanie konkursu "na stronach internetowych". W postanowieniu SO mowa ponoć o zakazie wykorzystywania m.in. na stronie internetowej radia spornego określenia jako nazwy konkursu.
Historię pozwu RMF FM przeciwko Radiu Zet można rozpocząć od serii doniesień związanych z początkiem tego sporu. We wrześniu 2009 roku Press opublikował notatkę pt. "Wielka kumulacja" nie tylko w RMF FM, ale też w Radiu Zet, a w niej czytaliśmy: "Nowy konkurs SMS-owy w Radiu Zet prowadzony jest pod hasłem "Wielka kumulacja". Pod taką samą nazwą od stycznia funkcjonuje podobny konkurs w RMF FM.". Wówczas przedstawiciele RMF FM jeszcze nie wiedzieli, jakie podejmą dalsze kroki prawne.
Screenshot strony internetowej radia RMF FM, na którym widać materiał promujący "Wielką kumulację". Z notatki prasowej RMF FM z marca 2010 roku, zatytułowanej Wiosenna odsłona "Wielkiej Kumulacji" w RMF FM, dowiadujemy się, że chodzi o druga w tym roku odsłonę konkursu, a "Pierwsza - "Wielka Kumulacja na 20-lecie RMF FM" - trwała od 11. stycznia do 5. marca".
O pozwie dowiadujemy się z szeregu doniesień medialnych: Rzeczpospolita w tekście RMF pozywa Radio Zet napisała, że 23 września 2009 roku RMF FM złożyło pozew w Sądzie Okręgowym w Krakowie. W pozwie zaś wnosi:
...o zaprzestanie używania na antenie stacji Radio ZET i w akcji promocyjnej określania prowadzonego przez nią konkursu jako Wielka Kumulacja. Chce też, by sąd nakazał Radiu ZET „zaniechania wszelkich działań polegających na kopiowaniu działań i pomysłów RMF z zakresu koncepcji programowej i promocyjnej na antenie oraz w akcjach promocyjnych tego radia".
Usiłuję teraz dotrzeć do oświadczenia Radia Zet, które zostało wydane w związku z tym pozwem. Piszą o nim różne media, m.in. TVN24.pl w tekście RMF pozwało Radio ZET:
Radio Zet wydało oświadczenie, w którym napisało, że zarzuty RMF FM uważa za "bezzasadne, a wręcz absurdalne" i że "dalsze kroki na rzecz ochrony swych praw" będzie podejmować na drodze sądowej.
Na stronach Eurozet Sp. z o. o. znalazłem jedynie materiał Spór o Wielką Kumulację, w którym omawiane jest oświadczenie, nie zaś cytowane bezpośrednio:
"To Radio ZET, a nie RMF FM jest na ogólnopolskim rynku radiowym prekursorem w dziedzinie loterii SMS. Od roku 2003 Radio ZET zorganizowało 25 loterii, które przy tym intensywnie promowało, a od co najmniej 2005 roku używa określenia "Wielka Kumulacja", jako określenia skumulowanych wygranych w loteriach, bez względu na nazwę prowadzonego konkursu - napisano w oświadczeniu.
Według informacji Radia ZET, konkurencyjne radio RMF FM rozpoczęło swą pierwszą zarejestrowaną przez Ministerstwo Finansów loterię dopiero we wrześniu 2009 - ponad 6 lat po Radiu ZET Poprzednia loteria tej stacji prowadzona od początku tego roku pod nazwą "Wielka Kumulacja", jest obecnie przedmiotem postępowania karno-skarbowego prowadzonego przez III Urząd Skarbowy Warszawa.
Radio ZET rozdaje słuchaczom pieniądze w loteriach SMS od ponad 6 lat, a od ponad 4 lat używa w komunikacji antenowej i promocyjnej określenia "Wielka kumulacja" (co oznacza skumulowaną wygraną w loterii bez względu na nazwę konkursu). W "Wielkich kumulacjach" słuchacze Radia ZET wygrali już ponad 7 milionów złotych.
"W związku z tym, że stacja RMF FM zaczęła organizować podobne konkursy, korzystając ze sposobu komunikacji, a także renomy jaką na tym polu przez lata zdobyło i utrwaliło Radio ZET, spółka Radio ZET w obronie swojego interesu zgłosiła znak towarowy "Wielka kumulacja" do zarejestrowania w Urzędzie Patentowym" - głosi świadczenie Radia ZET.
Z powyższego już widać, że nie chodzi tylko o problematykę deliktu nieuczciwej konkurencji w szerokim ujęciu, ale również o szczególny delikt, związany z ochroną znaków towarowych. Co ciekawe - z późniejszych chronologicznie doniesień w tej sprawie wynika, że "obie stacje zgłosiły znak towarowy Wielka Kumulacja do zarejestrowania w Urzędzie Patentowym"...
Screenshot strony internetowej Radia Zet, na której można znaleźć m.in. tekst Wygraj Wielką Kumulację w Radiu ZET!
W maju 2010 roku TOK FM za Presserwis, w tekście Stacje radiowe toczą spór o słowa "wielka kumulacja", informuje: "Sąd Okręgowy w Warszawie zakazał Radiu Zet wykorzystywania na antenie, stronie internetowej radia oraz w działaniach promocyjnych określenia "wielka kumulacja" jako nazwy konkursu. Zakaz ma obowiązywać do zakończenia procesu, który Radiu Zet wytoczył RMF FM". Onet publikuje pełną treść tekstu Pressserwis: Radio Zet ma zakaz używania terminu "wielka kumulacja", chociaż - jak się wydaje - notatka ta jest nieco nieprecyzyjna. Można tam np. przeczytać:
Postanowienie wydano na wniosek RMF FM, który zarzuca Radiu Zet plagiat. – Sąd udzielił tymczasowego zabezpieczenia roszczenia na rzecz RMF FM do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia pozwu – przyznaje Michał Aleksandrowicz z biura prasowego Grupy Eurozet. – To standardowa procedura w tego typu sprawach. Zastosowaliśmy się do postanowienia – dodaje i zapowiada złożenie odwołania.
Skoro w wypowiedzi czytamy o "plagiacie" - możnaby wyciągnąć stąd wniosek, że chodzi o spór prawno-autorski. Ale tu chyba nie chodzi o prawo autorskie, ponieważ trudno przypuszczać, że radiu RMF FM przysługują autorskie prawa majątkowe do utworu "Wielka kumulacja". Wydaje się raczej, że użyto pojęcia "plagiat" w znaczeniu nieprawniczym. Spór - jak się wydaje - dotyczy ewentualnego wprowadzania konsumentów w błąd. Przypuszczalnie roszczenia RMF FM opierają się na ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, nie zaś na ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Taką tezę wspiera dalszy ciąg notatki Presserwisu, który relacjonuje postanowienie Sądu Okręgowego:
Sąd uznał, że działania Radia Zet mogły wprowadzać w błąd słuchaczy "zwabionych skojarzeniami ze znanym im wcześniej konkursem", a postępowanie stacji należy "zakwalifikować jako czyn nieuczciwej konkurencji polegający na wykorzystywaniu nakładów ponoszonych na promocję przez inny podmiot na powiększanie grona swojej klienteli i generowanie zysków".
Nie znam sygnatury postanowienia Sądu Okręgowego w Krakowie, w którym dokonał on zabezpieczenia roszczeń RMF FM. Postanowienie o zabezpieczeniu roszczeń nie kończy sporu. Warto poznać również tezy pozwu i odpowiedzi na pozew. Ostateczny wyrok w tej sprawie jeszcze nie zapadł.
Wcześniej o zabezpieczeniach roszczeń pisałem m.in. w tekstach
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Spór należy do kategorii trudnych
Podobny jest charakterem do casusów: "100 Panoramiczne" oraz "Skarb Kibica".
Po jego rozstrzygnięciu wnioski z wszystkich trzech postępowań mogą posłużyć do sporządzenia ciekawego opracowania w tym temacie.
Będę trzymał rękę na pulsie (czyli prawo.vagla.pl).
Swoją drogą, będzie ciężko dowieść, iż fraza "wielka kumulacja" nabyła w obrocie znamiona cech odróżniających...
Wielka Kumulacja
To teraz jeszcze Totalizator Sportowy pozwie obie firmy, że jemu pierwszemu nagrody z Dużego Lotka się kumulowały "wielce" i to od dziesiątek lat. To moje pierwsze skojarzenie jako konsumenta żyjącego bez fal radiowych, a wsłuchującego się jedynie promieniowanie kosmiczne przy pomocy autorskiego tiku nerwowego w prawej nodze. ;)