Komisja Prawa Autorskiego i tabele wynagrodzeń po posiedzeniu Senatu

Trwają prace nad ustawą z dnia 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Ustawa ta jest ciekawa, gdyż - po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 stycznia 2006 r. (por. Przepisy prawa autorskiego niezgodne z Konstytucją i konsultacje społeczne) - trzeba było załatać dziurę w przepisach normujących działanie Komisji Prawa Autorskiego wraz z przyjęciem zasad ustalania tzw. "tabel wynagrodzeń". Dziś ustawą zajmował się Senat, do którego ustawę przesłano 24 maja.

Tekst ustawy w wersji przekazanej do Senatu można znaleźć na stronie Sejmu RP: Tekst ustawy przekazany do Senatu zgodnie z art. 52 regulaminu Sejmu. Można też zapoznać się z materiałami związanymi z przebiegiem procesu legislacyjnego w Sejmie - Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw wpłynął do Sejmu 21 stycznia 2009 r. (udostępniono też Opinie Biura Analiz Sejmowych).

Na stronie Senatu RP można znaleźć informację, że Senat w dniu 10 czerwca 2010 r. wprowadził do ustawy 26 poprawek (chociaż Onet za PAP twierdzi, że poprawek było 27). Wcześniej Marszałek Senatu skierował ustawę do senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz senackiej Komisji Ustawodawczej. Obie komisje wniosły o wprowadzenie po 22 poprawek do ustawy (poprawki proponowane przez Komisję Kultury i Środków Przekazu - druk senacki 884 B (PDF), poprawki proponowane przez Komisję Ustawodawczą - druk senacki 884 Z (PDF)). Dla zainteresowanych - opublikowano również Materiał porównawczy do ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (druk nr 884) (PDF).

Teraz ustawa znów trafi do Sejmu, który ustosunkuje się do poprawek Senatu...

Podobne doniesienia gromadzę w dziale prawo autorskie niniejszego serwisu.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Ustawa jest znów niekonstytucyjna

Niestety ustawa ma zapisy niekonstytucyjne- zapis, o tym, że dotychczasowe tabele zachowują moc jest po prostu skandaliczny, łamie bowiem wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Podobnie rzecz się ma z zapisem, że Sąd nie może zmienić przedstawionej tabeli. To z kolei jest sprzeczne z zapisem Konstytucji, że wymiar sprawiedliwości w RP sprawują sądy...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>