Cenzura YouTube po konsultacjach z prawnikami

Jest ciąg dalszy historii hitlerowskich filmów, który to temat poruszyła Rzeczpospolita, a ja odnotowałem go w tekście YouTube i filmy hitlerowskie. Otóż część filmów z YouTube "zniknęło". Ciekawe jednak, że w kontekście tej historii serwis YouTube "ocenzurował" też jeden z filmów (film opatrzony jest adnotacją "ocenzurowano").

W tekście Hitlerowskie filmy znikają z YouTube opublikowano wypowiedź p. Małgorzaty Rigoli z londyńskiej centrali YouTube. Powiedziała ona Rzeczypospolitej: "Nie jesteśmy w stanie monitorować tysięcy filmów, jakie umieszczają na portalu internauci. Zawsze jednak reagujemy na nieprawidłowości, które zgłaszają użytkownicy oraz o jakich pisze prasa". Decyzję o usunięciu filmów podjęto po konsultacjach z prawnikami. Pisał o tym również serwis Wiadomości24.pl w tekście Prawnicy YouTube badają sporne filmy propagandowe.

W drugiej notatce - YouTube zdejmuje filmy antypolskie i antysemickie - znalazłem informację, że Rada Etyki Mediów przesłała do PAP oświadczenie dotyczące filmów na YouTube: "Jest to bardzo poważne wykroczenie moralne, naruszające główne zasady zapisane w Karcie Etycznej Mediów". I jeszcze: osoby, które upowszechniają takie materiały, "narażają młodych odbiorców, słabo znających historię, na deprawację. Gorszą zaś one, wywołują lęk i odrazę u ludzi, którzy przeżyli hitlerowską okupację".

Screenshot serwisu YouTube z jedną klatką z filmu Ewige Jude

Klatka z filmu Ewige Jude ("Wieczny Żyd"), z którego w YouTube pozostawiono jedynie fragment dotyczący rytualnego uboju bydła. W tytule tego "klipu" znajduje się adnotacja o ocenzurowaniu materiału.

Czytaj również:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Cenzurując filmy

Cenzurując filmy hitlerowskie zbliżamy się do hitlerowskich standardów wolności słowa.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>