Krytycznie o formie życzeń świątecznych MSWiA
Początkowo chciałem zatytułować ten wpis "Dlaczego MSWiA utrudnia życie odwiedzającym witrynę obywatelom?". Sporo w tym serwisie publikuję doniesień na temat dostępności, a także zasad WAI (por. dział accessibility). Dlatego postanowiłem też odnotować szczególną formę życzeń świątecznych, które ukazały się w serwisie internetowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Życzenia pojawiają się jako layer (warstwa) w przeglądarce internetowej, skutecznie zasłaniając treści udostępniane w serwisie. A przecież mogło być tak fajnie. Administracja postarała się o to, by witryna MSWiA miała wersję dla osób niepełnosprawnych (warto przy tym przypomnieć, że z tą dostępnością zasobów to nie chodzi o to, by były różne wersje, ale by sposób przygotowania witryny sam w sobie był poprawny - wówczas druga wersja nie jest potrzebna). Traktat ONZ o ochronie praw osób niepełnosprawnych jest już otwarty do podpisu, samo MSWiA zwracało już uwagę na dostępność internetowych zasobów w 2005 roku (por. MSWiA o dostępności), a wcześniej podjęło próby poprawienia wadliwie działającego serwisu (por. MSWiA i nowe, dostępne serwisy internetowe), tymczasem chcący sprawdzić co nowego pojawiło się dziś w serwisie MSWiA zobaczą to:
"Wesołych i spokojnych Świąt Wielkanocnych życzy Państwu Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji - Janusz Kaczmarek". Zastanawiam się: czy naprawdę administracja publiczna musi sięgać po takie rozwiązania, które w świecie reklamy skutecznie denerwują użytkowników, które prowokują do rozważań na temat nieuczciwej konkurencji (przesyłanie niezamówionej informacji - por. doniesienia gromadzone w dziale spam niniejszego serwisu, szczególnie zaś Wyskakujące okienko to nie spam? oraz Spam w noweli w konsultacjach - ta ostatnia notatka w kontekście projektu nowelizacji prawa telekomunikacyjnego, w dyskusji nad którym podnosi się, że niepożądanym zjawiskiem jest nie tylko spam o charakterze komercyjnym, ale też każdy inny rodzaj niechcianej, przeszkadzającej i naruszającej prywatność uczestników społeczeństwa informacyjnego komunikacji...)
I chciałbym wyjaśnić od razu, że nie miałbym nic przeciwko życzeniom "spokojnych Świąt Wielkanocnych" (chociaż przyjmuję postulaty związane z oddzieleniem kościoła od państwa), gdyby życzenia te były opublikowane w serwisie ministerstwa w sposób nieutrudniający normalne korzystanie z tego serwisu.
Dbałość o dostępność internetowych zasobów to proces ciągły. Nie wystarczy raz coś poprawić i mieć z tym spokój. Trzeba ciągle zabiegać (i pamiętać) o dostępność publikowanej informacji. Jeden top layer może zepsuć trud włożony w zapewnienie niedyskryminującego działania administracji publicznej.
Przeczytaj również:
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Ostatnio bardzo dużo
Ostatnio bardzo dużo korzystam z serwisu MSWiA jako, że piszę pracę magisterską dotyczącą eGov. Przegapiłem niestety (lub stety) życzenia Pana Ministra. Jednakże jest pewna sprawa, która denerwuje mnie bardzo mocno na stronach Ministerstwa - chodzi tu o sam banner umieszczony na górze strony a będący logiem witryny. Jest on wykonany w technologii flash - nie mam nic przeciwnko niej jeżeli tylko jest stosowana z rozsądkiem. W tym przypadku jednak animacja "zjada" około 80% mocy mojego procesora, a posiadam Semprona 2600+. Co zatem z internautami, którzy dysponują słabszym sprzętem. W pewnych przypadkach ten ozdobnik może uniemożliwić korzystanie z witryny, która jak Pan wspomniał, promuje dostępność serwisów.
Pozdrawiam!
Skoro pisze Pan o egov...
Skoro pisze Pan o eGov, to w takim razie mam dla Pana jeszcze jeden screenshot serwisu MSWiA, tym razem zrobiony przed chwilą. Już nie życzenia świąteczne, ale poparcie polsko-ukraińskiego pomysłu na zorganizowanie Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku.
"EURO 2012 – Kto zostanie organizatorem Mistrzostw Europy w piłce nożnej?" Nie wiadomo. Ale wiadomo, że "top layer" skutecznie przeszkadza ludziom w korzystaniu z ministerialnego serwisu.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination