Traktat ONZ o ochronie praw osób niepełnosprawnych otwarty do podpisu
Od piątku 30 marca pierwszy w XXI wieku traktat ONZ chroniący prawa człowieka został otwarty do podpisu. O traktacie pisałem w notatce Traktat ONZ: prawa niepełnosprawnych w tym dostępność do informacji. Wedle danych ONZ traktat ma chronić prawa 650 milionów ludzi na całym świecie.
Wedle notatki prasowej Convention on the Rights of Persons with Disabilities miała być podpisana w piątek przez ponad 50 państw, a 30 z nich miało przystąpić do protokołu dodatkowego. Na mocy tego protokołu osoby fizyczne (indywidualnie, ale też grupy tych osób, stowarzyszenia, etc.) będą miały prawo wystąpić do panelu ekspertów (the Committee on the Rights of Persons with Disabilities), jeśli procedury krajowe stworzone do ochrony praw zawiodą.
Kraje, które ogłosiły zamiar podpisania konwencji na piątkowej uroczystości to: Algeria, Antigua i Barbuda, Armenia, Austria, Brazylia, Wyspy Zielonego Przylądka, Chile, Chiny, Republika Konga, Costa Rica, Chorwacja, Cypr, Dania, Ekwador, Salvador, Finlandia, Niemcy, Ghana, Gwatemala, Honduras, Islandia, Indonezja, Irlandia, Izrael, Włochy, Jamajka, Jordania, Kenia, Litwa, Luksemburg, Nowa Zelandia, Nikaragua, Niger, Nigeria, Panama, Paragwaj, Portugalia, Republika Korei, San Marino, Seszele, Sierra Leone, Słowenia, Południowa Afryka, Hiszpania, Sri Lanka, Sudan, Szwecja, Syria, Tajlandia, Turcja, Wielka Brytania, Republika Tanzanii oraz Jemen. Konwencję miała podpisać również Wspólnota Europejska.
Polski nie znalazłem na tej liście krajów.
Wedle komentarzy (por. np. Landmark UN treaty on disabilities opens for signature tomorrow) - traktat nie ma na calu tworzenia jakichś dodatkowych praw dla osób niepełnosprawnych, chodzi o to, by osoby niepełnosprawne miały dokładnie takie same prawa, jak mają pozostali ludzie. Louise Arbour, Komisarz ONZ ds Praw Człowieka, stwierdził, że dotychczas obowiązujący system ochrony praw człowieka zawiódł, a okoliczności wymogły stworzenie adekwatnej ochrony praw człowieka w szczególnych przypadkach.
Traktat został przyjęty po (jedynie) trzech latach negocjacji. Pierwszym krajem, który ratyfikuje konwencję będzie Jamajka (co planowane jest do końca 2007 roku). Aby wszedł w życie traktat będzie musiało ratyfikować 20 państw.
Na podstawie tego traktatu wreszcie pojawi się droga do dochodzenia dostępności witryn internetowych. Artykuł 9 konwencji nosi tytuł "Accessibility", a dostępność rozumiana jest w nim nie tylko jako dostępność do miejsc fizycznych, ale też do serwisów społeczeństwa informacyjnego ("to information and communications, including information and communications technologies and systems").
Podobne doniesienia i komentarze gromadzę w działach accessibility oraz prawa człowieka niniejszego serwisu.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Dostępność a CAPTCHA
Przy okazji dodawania poprzedniego komentarza zwróciła moją uwagę pewna zmiana w Pańskim serwisie. Jak zapewne się Pan zdążył domyśleć po tytule tej wiadomości, chodzi o zmianę zadania arytmetycznego na CAPTCHA.
Chociaż nie lubię CAPTCHA, to domyślam się, że wprowadził je Pan pod nawałem spambotów rozwiązujących bez trudu problemy rachunkowe. Tym niemniej, biorąc pod uwagę Pańską ostrą krytykę niedostępnych dla niewidomych rozwiązań na rozmaitych witrynach, dziwi mnie fakt, że sam się Pan o tę dostępność nie zatroszczył.
Chociaż zdaję sobie sprawę z faktu, że witryny rządowe powinny obowiązywać wyższe standardy niż osobiste serwisy (jakim niewątpliwie jest niniejszy), to jednak aż taki rozrzut i podwójny standard musi razić.[1] Wiem także, że zarejestrowani użytkownicy serwisu nie muszą przekonywać Pańskiego serwisu, że nie są automatami.
Niestety, anonimowy niewidomy użytkownik sieci nie ma sposobu się o tym dowiedzieć. Proponuję więc rozwiązanie bardzo proste: na szczycie strony zamiast suchego (i mało mówiącego) „Musisz podać poprawny kod weryfikacji.” poinformować użytkownika także o tym, że jeśli nie chce bądź nie może w ten sposób potwierdzić swojej inteligencji, powinien się zarejestrować, żeby móc pozostawić swoją opinię.
ps. Proszę wybaczyć, że piszę tutaj, ale nie wiedziałem, gdzie indziej mógłbym o tym napisać. Zdecydowałem się to zrobić tutaj, ponieważ ten artykuł nosi tag „dostępność” (choć nie do końca rozumiem, dlaczego). Jeśli istnieje inne, właściwsze miejsce na tego rodzaju komentarze, bardzo proszę przenieść go tam; w takim przypadku będę wdzięczny za informację, gdzie się znalazł (żebym mógł zapoznać się z ewentualną odpowiedzią). Nie obrażę się także, jeśli zdecyduje się Pan w ogóle go nie publikować, a tylko potraktować jako prywatną korespondencję.
fn1. Przepraszam, czytając to zdanie ponownie widzę, że mogło to zabrzmieć jak zarzut. Proszę tego nie odczytywać w ten sposób, jestem pewien, że to żaden „podwójny standard”, ale zwykłe przeoczenie spowodowane pośpieszną implementacją CAPTCHA-i.Dziękuje za ten komentarz
Istotnie - zastosowany mechanizm utrudnia potencjalne komentowanie osobom niewidomym. Jestem tego świadom. Przykład z graficznym captcha przywołałem w felietonie Internet? Nie widzę problemów!. Istotnie też spamboty zaczęły rozwiązywać zadania arytmetyczne (a nawet próbować "zakładać" konta, tak więc jestem też świadomy tego, że osoba niewidząca natknie się na to utrudnienie przy tej czynności w tym serwisie, gdyż tam "obrazek" również jest dodany). Umożliwienie rozsądnej i rzeczowej dyskusji na forum serwisu niejako "wymusiło" podjęcie przeze mnie jakichś działań zaradczych przeciwko spambotom. Stało się to (na razie) kosztem dostępności pewnych "funkcjonalności" (nie lubię tego słowa) serwisu. Wprowadzając to ograniczenie zrobiłem to z pewną świadomością konsekwencji.
Od pewnego czasu też myślę nad tym w jaki sposób rozwiązać ten problem. To, co mi przychodzi do głowy, to działanie na rzecz pojawienia się rozwiązania "systemowego" (w Drupalowym module captcha). Na razie jestem jeszcze zbyt kiepski, by samemu podjąć prace programistyczne i zaproponować społeczności Drupala jakieś rozwiązanie. Na liście pending feature requests 11 marca pojawiło się już zapytanie Audio component for captcha?. Stworzenie takiego komponentu i umieszczenie go w repozytorium modułów Drupala może przyczynić się do praktycznego podniesienia świadomości i implementacji zasad accessibility nie tylko tu, ale również w innych serwisach opartych na Drupalu.
Gdybym zatrudniał programistów - wówczas po prostu zleciłbym któremuś z nich napisanie stosownego modułu w ramach stosunku pracy, a następnie pewnie zatroszczyłbym się o to, by taki moduł pojawił się w repozytorium społeczności Drupala. Moja aktywność w tym względzie dziś ogranicza się do artykułowania pewnych "sugestii" adresowanych do developerów. Wierzę, że Pański komentarz pomoże mi przekonywać ich do podjęcia trudu pracy nad pojawieniem się stosownego rozwiązania, gdyż uważam, że zasygnalizowany problem jest ważny społecznie.
Co do publikowania komentarzy krytycznych - chociaż moderuję dyskusję, to przecież nie unikam w tym serwisie konfrontacji z merytoryczną argumentacją, stąd nie widzę powodu, by nie publikować Pańskiego komentarza. Chociaż istotnie mój serwis jest serwisem prywatnym (i nie dysponuję aparatem, którym dysponuje administracja publiczną), to jednak chciałbym zasygnalizowany problem jakoś rozwiązać, chociażby po to, by pokazać, że można to zrobić nawet wówczas, gdy nie jest się programistą (koderem) lub gdy potencjalnie nie ciążą na wydawcy szczególne obowiązki w zakresie dostępności zasobów (jak to ma - jestem o tym przekonany - miejsce w przypadku udostępniania przez administrację publiczna informacji przeznaczonych dla obywateli).
Podsumowując: jestem świadomy problemu, od pewnego czasu zastanawiam się jak go rozwiązać, po Pańskim komentarzy pozostaje mi zintensyfikować działania. Gdyby ktoś z czytelników tego serwisu dysponując stosownymi umiejętnościami programistycznymi zechciał przyjrzeć się temu zagadnieniu i zaproponować rozwiązanie - byłoby to działanie w słusznej sprawie. Tak uważam.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Przykład CAPTCHA dobrze pokazuje co innego...
Na wstępie dodam, że w pełni zgadzam się z przedpiśćcami i uważam, że jeżeli chcemy korzystać z obrazkowego CAPTCHA trzeba też zaoferować rozwiązanie alternatywne.
Podczas dyskusji prowadzonej nad alternatywami nad CAPTCHA pojawiają się (zwłaszcza w Stanach) pytania, jak daleko dostępność powinna iść.
Istnieje grono osób, które będzie umiało rozwiązać zagadki matematycznej trochę bardziej złożonej niż proste obliczenia.
Nagranie może też wykluczyć pewną grupę osób.
Okazuje się, że praktycznie zawsze będziemy niedostępni dla kogoś...
Ciekawe podsumowanie na ten temat publikuje W3C.
--
[S.A.P.E.R.] Synthetic Android Programmed for Exploration and Repair
Walka ze spamem
Może moje rozwiązanie pomoże.
Ja również walczyłem ze spamerami na swoim serwisie http://www.judoinfo.pl, wypróbowywałem różne metody filtrowania. Od lutego br. filtruje komentarze modułem Akismet. Jestem z niego zadowolony i uważam go za godnego polecenia.
Służę radą i pomocą gdyby zechciał Pan z tego filtru skorzystać.
Pozdrawiam
--
Krzysztof Głaz
To rozwiązanie ma pewne wady
Z punktu widzenia samowystarczalnego serwisu internetowego powierzenie ochrony przed spamerami komuś trzeciwmu (takiemu jak Akismet) powodować może powstanie pewnego pola do nadużyć (ktoś trzeci ma dostęp do procesu publikacyjnego). Akismet udostępnia darmowe API dla serwisów, które nie mają zacięcia komercyjnego (Akismet is free for personal use), ale dla przedsiębiorców udostępniają wersje komercyjną. Dlatego dla mnie to rozwiązanie nie jest szczytem marzeń. Dziękuję jednak na zwrócenie nań uwagi.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Trafna uwaga, jak trafie na
Trafna uwaga, jak trafie na jakieś rozwiązane tutaj pasujące dam znać.
--
Krzysztof Głaz