Archiwum - Aug 1, 2006 - story

Refleksja Senatu nad podpisem

Senat to Izba refleksji i jak powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej premier Kaczyński: "w Senacie słabsze są mechanizmy partyjne, chociaż również tam koalicja ma większość". Po tym wstępie przechodzę do meritum: senacka komisja gospodarki zaakceptowała poprawkę do nowelizacji ustawy o podpisie elektronicznym, dającą administracji czas na wprowadzenie do 1 maja 2007 roku obowiązku umożliwienia wnoszenia podań i wniosków w formie elektronicznej. Wcześniej zaś Sejm przyjął nowelę, w której mowa jest o roku 2008.

Sam nie wiem: czy Marcinkiewicz to, czy ktoś się podszywa?

Samorządowa kampania wyborcza właśnie się rozkręca, więc może to i sam niedawny premier założył bloga. A może ktoś wzorem wcześniej odnotowanych przypadków po prostu postanowił sobie zażartować? Nie wiem co myśleć, chociaż blog człowieka, który był premierem, a obecnie pełni funkcje prezydenta Warszawy, mógłby być nieco lepiej dopracowany. Na przykładzie blogów czynnych polityków możemy zobaczyć jaka jest praktyka stosowania wielu ustaw. Im więcej polityków zacznie prowadzić blogi, tym więcej z nich zacznie rozumieć działania internetu (a może przełoży się to z czasem na lepsze prawo społeczeństwa informacyjnego?).

MEN chce znowelizować ustawę o systemie informacji oświatowej

W BIP Ministerstwa Edukacji Narodowej spoczywa sobie cichutko datowany na 9 marca projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji oświatowej. Z lektury projektu wynika, że zapowiada się mała rewolucja i ministerstwo przeistoczy się może w instytucję produkującą oprogramowanie (?). Projektowane poprawki mają za zadanie zmienić dokładnie te przepisy, które dwa lata temu zostały wprowadzone na fali tworzenia podstawy dla neutralności technologicznej państwa. System informacji oświatowej nie powinien być oderwany od całego, złożonego wszak, systemu informatyzacji państwa. Oddzielne regulowanie tej sfery utwierdza resortowość administracji publicznej.