Fałszywy blog krakowskiej poetki
Komuś by się mogło wydawać, że to mieszkająca w Krakowie poetka Ewa Lipska uzupełnia swój blog różnymi, nienadającymi się w większości do cytowania, wpisami. Jednak Lipska stanowczo zaprzecza. Blog jest fałszywy, chociaż jego autor „doskonale zna polskie środowiska literackie”… Być może to jakiś "zawiedziony", albo "zraniony" poeta?
Wirtualna Polska cytuje słowa poetki: "Zamierzam zgłosić sprawę do prokuratury i dochodzić swoich praw w sądzie. Wiem, że sprawa jest skomplikowana, ale można znaleźć zarówno serwer, na którym umieszczony jest blog, jak i jego autora"
Szukając informacji o Ewie Lipskiej zaproponowałbym raczej Wikipedię, aniżeli jakiś blog. W szczególności ten, który znajdował się pod adresem lipska.blog.pl, a który sygnowany był nazwiskiem poetki. Porwadził z niego również link do bloga "psiapsiółki Urszulki" ("Moja najlepsza psiapsiółka, dzwonimy do siebie codziennie"), czyli do strony znajdującej się pod adresem: urszula-koziol.ownlog.com; z materiału WP wiemy, że podszywającemu się „autorowi bloga” mogło chodzić o inną poetkę, mieszkającą we Wrocławiu. Dziś obie strony już tak jakby nie działają.
Próbka: : To nieprawda, że Urszulka przypomina Kaczora (2005-12-30 13:35:25): "Jakże wielkie nieszczęście spadło na moją psiapsiółkę Urszulkę. Jakiś trąd. Najpierw ten gnój, Pan A. ją zmolestował o jej bloga, że niby Urszulka przedrzeźnia samą siebie! To niesłychane, skandal! Anan Kofan, gdzie jest? Rzeczpospolita, gazeto, gdzie jesteś? Gdzie artyści wrocławscy? Gdzie wrocławscy literaci? SPP – śpicie?...". Wpisy w blogu były ochoczo komentowane przez publiczność.
Podszywanie się pod kogoś można uznać za zagrożenie lub naruszenie dóbr osobistych (imię, nazwisko, pseudonim), które podlegają ochronie na podstawie przepisów kodeksu cywilnego (w szczególności art. 23, 24 kc). Sąd mógłby również ocenić, czy niektóre z wpisów nie wyczerpują znamiona przestępstwa, o którym mowa w art. 212 kk, tj. pomówienia w środkach masowego komunikowania.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>